Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Diecezjalna pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę


Ponad 4 tysiące maturzystów z diecezji płockiej w miniony weekend pielgrzymowało na Jasną Górę. Wśród nich maturzyści mławskich szkół: Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Nr 2 oraz I Liceum Ogólnokształcącego.

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


Wspólne Eucharystie, nabożeństwa Drogi Krzyżowej, adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty, znalazły się w programie dwudniowej pielgrzymki maturzystów diecezji płockiej na Jasną Górę: „Gdy wejdziecie w dorosłość, będziecie musieli opowiedzieć się za Jezusem, albo za wielkimi tego świata. Staniecie po stronie uczciwości albo po stronie kariery” – głosił biskup płocki Piotr Libera.

Bp Piotr Libera powiedział maturzystom że przyjechali na Jasną Górę przed maturą na „koniec jednego etapu w ich życiu i początek nowej drogi”. Wezwał ich, aby powierzyli Maryi siebie i swoje życie. Tak zrobił św. Stanisław Kostka – 15 sierpnia mnie 450 lat od jego śmierci.

To święty „któremu zrobiono sporą krzywdę”, bo zbyt wysoko wyniesiono go na ołtarze, zrobiono z niego „nieżyciowego świętoszka”, a potem prawie zapomniano. Tymczasem ten młody, bogaty szlachcic, który miał wszystko, wolał zrealizować swoje wielkie marzenie o powołaniu, i pieszo przez Austrię, Bawarię i połowę Włoch, dotarł do Rzymu.

Hierarcha zaznaczył, że ten „Boży gwałtownik, człowiek `Wielkiej Ucieczki`, święty alpinista” – był jak dziecko cały oddany Maryi – pisał do Niej listy, powierzał Jej każdą swoją trudną decyzję. Zachęcił maturzystów, aby też się Jej powierzyli, bo już niebawem będą musieli coraz częściej dokonywać odpowiedzialnych wyborów.

Pasterz Kościoła płockiego zaakcentował, że gdy młodzi wejdą w dorosłość, będą musieli opowiedzieć się za Jezusem, albo za wielkimi tego świata, za wiernością albo za pożądaniem i wygodą. Będą musieli stanąć po stronie uczciwości albo po stronie kariery; po stronie tych, którzy sprzedają własne sumienie albo po stronie świadków sumienia; po stronie tych, którzy zdepczą wszystkich i wszystko, żeby być na topie albo po stronie „ludzi mądrych, zgodnych i cierpliwych”.

Apelował, aby odwołać się do Maryi, gdy ogarnie ich pokusa, ciemności grzechu, słabości czy nałogu. Żeby pomodlić się na różańcu, a jeśli się go nie ma w kieszeni, to kupić jako pamiątkę z Jasnej Góry: „Odmów, powierzając Maryi: swoją maturę, swoją przyszłość, swoje powołanie, swoich najbliższych, kogoś, kto Cię o modlitwę na Jasnej Górze prosił” – zachęcił bp Libera.

W organizację pielgrzymki licznie zaangażowali się maturzyści wraz ze swymi katechetami. Śpiewy wykonywała młodzież z parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie, Zespołu Szkół Powiatowych im. Mjr. Henryka Sucharskiego w Przasnyszu, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zielonej oraz przedstawiciele chóru „Lira” z parafii św. Wojciecha w Nasielsku.

Rozważania w czasie Drogi Krzyżowej prowadziła młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Płocku i z Zespołu Szkół Nr 2 im. Leona Rutkowskiego w Płońsku. Oprawę liturgiczną Mszy św. przygotowali uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 im. Ks. Czesława Lissowskiego w Rypinie i z Zespołu Szkół nr 2 im. Z. Wolskiego w Sierpcu.

Modlitwę wiernych odmówili uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 im. Unii Europejskiej w Rypinie i z I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku. Natomiast dary do ołtarza niosła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. St. Małachowskiego w Płocku i z Zespołu Szkół Zawodowych w Nasielsku.

Służbę porządkową tworzyli uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 im. Gen. Jose de San Martin w  Sierpcu i z I Liceum Ogólnokształcącego Centrum Naukowo Biznesowe „Feniks” w Nasielsku.

Młodzieży towarzyszyli katecheci: duchowni, zakonni i świeccy, rodzice oraz goście: Krzysztof Wiśniewski – dyrektor Delegatury w Płocku Kuratorium Oświaty i Wychowania oraz Jacek Zawiśliński – dyrektor Delegatury w Ciechanowie Kuratorium Oświaty i Wychowania.

Maturzyści mieli m.in. możliwość osobistej modlitwy przed obrazem Matki Bożej, adoracji Najświętszego Sakramentu, uczestnictwa w Drodze Krzyżowej i w nabożeństwie pokutnym, przyjęcia sakramentu pokuty i pojednania. Na pamiątkę wszyscy otrzymali okolicznościowe znaczki pielgrzymkowe z hasłem „Zostań świętym jak on” (św. Stanisław Kostka).

W ciągu dwóch dni diecezjalnej pielgrzymki na Jasną Górę uczestniczyła w niej młodzież z dwóch rejonów: płockiego i ciechanowskiego – ponad 4 tysięcy maturzystów. Pielgrzymkę zorganizował wydział katechetyczny Kurii.

źródło: Diecezja Płocka

fot. KLO Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x