Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

W nocy z soboty na niedzielę będziemy spać o godzinę krócej…


fot. Pixabay

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


W nocy z soboty na niedzielę będziemy spać o godzinę krócej – nie przegap zmiany czasu na letni. 

Zmiana czasu nastąpi w tę niedzielę o godz. 2:00. Zegarki będziemy musieli przestawić z 2:00 na 3:00. Dotyczy to głównie starszych modeli zegarków i zegarów, w komputerach i nowych telefonach dzieje się to automatycznie. Od tego momentu, do ostatniej niedzieli października obowiązywał będzie czas letni, środkowoeuropejski.

Przeprowadzana dwa razy w roku zmiana czasu ma przyczynić się przede wszystkim do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii, choć opinie co do tych korzyści są podzielone. Obecnie podaje się znacznie więcej wad niż zalet. Zdaniem niektórych naukowców zmiana czasu może powodować zakłócenie naszego wewnętrznego zegara biologicznego, co wiosną nasz organizm mocniej odczuwa. Krótszy sen przy zmianie czasu może przyczynić się także do depresji albo zwiększyć ryzyko zawału serca.

W całej Unii Europejskiej zmianę czasu na letni przeprowadza się w ostatnią niedzielę marca o 1:00 czasu uniwersalnego (w zależności od strefy czasowej o 22:00, 00:00, 01:00, 02:00 lub 03:00 czasu lokalnego) zegary przestawia się godzinę do przodu. Zatem czas letni trwa około 7 miesięcy, czyli przez większą część roku.

Niedawno pojawiły się propozycje, by zlikwidować zmiany czasu w Polsce.

Jesienią 2017 roku do sejmu trafił poselski projekt ustawy autorstwa PSL zakładający rezygnację ze zmiany czasu na letni i zimowy. (…) Projekt został jednogłośnie poparty przez sejmową komisję administracji i spraw wewnętrznych, jednak negatywnie zaopiniował go rząd, który uznał go za „niezgodny z obowiązującym prawem Unii Europejskiej” oraz „przedwczesny”. – informuje portal onet.pl.

Parlament Europejski na początku lutego br. przegłosował  rezolucję, w której wezwał do przeprowadzenia dogłębnej oceny zmiany czasu, przeprowadzanej dwa razy do roku i jeśli to konieczne, do zmiany przepisów. Póki co żadna decyzja w tej sprawie nie zapadła.

za: Wikipedia/onet.pl/red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x