Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Pracownia Rozwoju Inkubator Mława kursy operatorów maszyn koparki koparko-ładowarki, walec drogowy OSKAR
Logo
meblolux

Co piąta butelka wódki pochodzi z nielegalnego obrotu


fot. pixabay

Tylko w samej Mławie mamy 88 koncesjonowanych punktów sprzedaży alkoholi. Ile jest melin, tego dokładnie nie wiadomo. Wiadomo jednak, że ich bywalcy prowadzą swoisty ranking takich punktów. Tak czy inaczej raczej nie mamy problemu, aby nabyć alkohol, zarówno taki z legalnego źródła jak i z nielegalnego. Według ogólnopolskich szacunków, co piąta butelka wódki pochodzi  właśnie z nielegalnego obrotu.

Co roku do nielegalnego obrotu trafia 24 mln litrów 100 proc. alkoholu. W tym ok. 18 mln litrów skażonego alkoholu, 3 mln litrów z przemytu, a kolejne trzy pochodzą z bimbrownictwa. Czarny rynek stanowi prawie 20 proc. rynku mocnych alkoholi. Straty skarbu państwa z tytułu nieodprowadzonej akcyzy i podatku VAT sięgają 2 mld złotych – wynika z analiz przeprowadzonych przez Fundację Republikańską.

„Do niedawna, jednym z głównych źródeł zaopatrzenia czarnego rynku alkoholi, był skażony spirytus sprowadzony z Węgier. Dzięki zaangażowaniu polskiego rządu udało się uporządkować na poziomie UE metody całkowitego skażania spirytusu. W efekcie, od 1 sierpnia 2017 przestały wjeżdżać do Polski miliony litrów łatwego do odkażenia alkoholu – powiedział Andrzej Szumowski, przewodniczący Rady Głównej Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Nielegalny alkohol powoduje straty nie tylko u legalnych producentów i w budżecie państwa, ale jednocześnie jego konsumpcja stanowi zagrożenie życia i zdrowia konsumentów.

Według Narodowego Funduszu Zdrowia, tylko w 2016 roku alkoholem metylowym zatruły się w Polsce 152 osoby, a 37 zmarło. Z kolei glikolem zatruły się 192 osoby, a 24 zmarły. Dane te obejmują jedynie osoby hospitalizowane.

W powiecie mławskim w minionym roku też miały miejsce przypadki zgonu po spożyciu alkoholu. Na Krajowej Mapie Zagrożeń bardzo częstym zgłoszeniem jest spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych w naszym mieście.

Od niedawna samorządy mogą ograniczać dostępność do alkoholu w godzinach nocnych. Jak na razie żaden z samorządów naszego powiatu nie skorzystał z tego uprawnienia. Ograniczenie takie zresztą dotyczy i tak jedynie legalnych punktów sprzedaży.

Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że rocznie na głowę Polacy spożywają 9 litrów mocnych alkoholi i 99,5 litra piwa. To dość wysokie spożycie, ale według statystyk przynajmniej na razie nie plasujemy się w ścisłej czołówce tak w Europie jak i na świecie.

źródło: PAP

oprac. red.

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

12 - liczba komentarzy w artykule "Co piąta butelka wódki pochodzi z nielegalnego obrotu"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
lekarz
Gość

Za małe kary. Konfiskata mienia i kamieniłomy.

pijak
Gość

Dać nagrody za wskazanie meliny i moment problem zniknie.Policja wie gdzie handlują fajkami i berberchą,porostu trzeba ich lepiej wynagradzać.PATOLOGIA musi zniknąć.

uczciwy
Gość

Za trucie ludzi do kryminału, zwiększyć kary robić naloty.Zapytać z czego żyją.Konfiskata żeby bolało.Zapytać tych z spod sklepu na WÓLCE oni wskażą źródło.

Sssssss
Gość

O Boże,a mniej takich sąsiadów jak wy, o Matko Najświętszą gdzie i kto Was wychował,zbulwersowany to chyba z probówki jesteś?

Prawnik
Gość

Jak by Policja chciała to jednego dnia naloty by zrobiła i po temacie.Ale są mieszkańcami po co mają sobie wrogów robić. Emerturka i do ochrony na lg.MASAKRA.

wpDiscuz