Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Co piąta butelka wódki pochodzi z nielegalnego obrotu


fot. pixabay

Tylko w samej Mławie mamy 88 koncesjonowanych punktów sprzedaży alkoholi. Ile jest melin, tego dokładnie nie wiadomo. Wiadomo jednak, że ich bywalcy prowadzą swoisty ranking takich punktów. Tak czy inaczej raczej nie mamy problemu, aby nabyć alkohol, zarówno taki z legalnego źródła jak i z nielegalnego. Według ogólnopolskich szacunków, co piąta butelka wódki pochodzi  właśnie z nielegalnego obrotu.

Co roku do nielegalnego obrotu trafia 24 mln litrów 100 proc. alkoholu. W tym ok. 18 mln litrów skażonego alkoholu, 3 mln litrów z przemytu, a kolejne trzy pochodzą z bimbrownictwa. Czarny rynek stanowi prawie 20 proc. rynku mocnych alkoholi. Straty skarbu państwa z tytułu nieodprowadzonej akcyzy i podatku VAT sięgają 2 mld złotych – wynika z analiz przeprowadzonych przez Fundację Republikańską.

„Do niedawna, jednym z głównych źródeł zaopatrzenia czarnego rynku alkoholi, był skażony spirytus sprowadzony z Węgier. Dzięki zaangażowaniu polskiego rządu udało się uporządkować na poziomie UE metody całkowitego skażania spirytusu. W efekcie, od 1 sierpnia 2017 przestały wjeżdżać do Polski miliony litrów łatwego do odkażenia alkoholu – powiedział Andrzej Szumowski, przewodniczący Rady Głównej Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Nielegalny alkohol powoduje straty nie tylko u legalnych producentów i w budżecie państwa, ale jednocześnie jego konsumpcja stanowi zagrożenie życia i zdrowia konsumentów.

Według Narodowego Funduszu Zdrowia, tylko w 2016 roku alkoholem metylowym zatruły się w Polsce 152 osoby, a 37 zmarło. Z kolei glikolem zatruły się 192 osoby, a 24 zmarły. Dane te obejmują jedynie osoby hospitalizowane.

W powiecie mławskim w minionym roku też miały miejsce przypadki zgonu po spożyciu alkoholu. Na Krajowej Mapie Zagrożeń bardzo częstym zgłoszeniem jest spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych w naszym mieście.

Od niedawna samorządy mogą ograniczać dostępność do alkoholu w godzinach nocnych. Jak na razie żaden z samorządów naszego powiatu nie skorzystał z tego uprawnienia. Ograniczenie takie zresztą dotyczy i tak jedynie legalnych punktów sprzedaży.

Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że rocznie na głowę Polacy spożywają 9 litrów mocnych alkoholi i 99,5 litra piwa. To dość wysokie spożycie, ale według statystyk przynajmniej na razie nie plasujemy się w ścisłej czołówce tak w Europie jak i na świecie.

źródło: PAP

oprac. red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

12
KOMENTARZE

avatar
1500
lekarz
Gość
lekarz

Za małe kary. Konfiskata mienia i kamieniłomy.

pijak
Gość
pijak

Dać nagrody za wskazanie meliny i moment problem zniknie.Policja wie gdzie handlują fajkami i berberchą,porostu trzeba ich lepiej wynagradzać.PATOLOGIA musi zniknąć.

uczciwy
Gość
uczciwy

Za trucie ludzi do kryminału, zwiększyć kary robić naloty.Zapytać z czego żyją.Konfiskata żeby bolało.Zapytać tych z spod sklepu na WÓLCE oni wskażą źródło.

Sssssss
Gość
Sssssss

O Boże,a mniej takich sąsiadów jak wy, o Matko Najświętszą gdzie i kto Was wychował,zbulwersowany to chyba z probówki jesteś?

Prawnik
Gość
Prawnik

Jak by Policja chciała to jednego dnia naloty by zrobiła i po temacie.Ale są mieszkańcami po co mają sobie wrogów robić. Emerturka i do ochrony na lg.MASAKRA.

zbulwersowany
Gość
zbulwersowany

N WÓLCE znam osobiście z10 melin.Policja też .Na Kościelnej ,od 6do 22,itd.U kwaśnego fajki spirit wszyscy wiedzą.Ile jeszcze będą ludzi truć?

xjang
Gość
xjang

Wstyd Pani Danuto! Ojciec biologiczny powinien wyrzec się!(

ela
Gość
ela

Jak żul z mety spirytu nie wypije to de naturat kupi i jeszcze gorzej dla zdrowia,tu o pieniążki chodzi tylko dla Państwa i kolejne pałace a biedni nic nie mogą,niedługo kara śmierci będzie jak koło pasów nie na pasach przejdziesz przez ulicę

Ktos
Gość
Ktos

Hmmm…. Zakaz będzie np od 23 do 5 rano i co…. Pójdziesz na melinę?? Ja nie, ja kupię butelkę więcej w sklepie. Tak dla zakazu

Danuta
Gość
Danuta

Ja nawet meila wyslalam na policje i napisalam kto zarabia na sprzedazy nielegalnego alkoholu i papierosow.Wiecie jaka byla odpowiedz?-Nie stwierdzono takiego faktu.A ja moge tam pojsc osobiscie i kupic ile tylko kto zechce.Wiec moim zdaniem takie artykuly mijaja sie z celem.

Mława
Gość
Mława

Artykuł nie wnoszący nic do tematu o przeciwdziałaniu spożycia alkoholu. Napiszcie o konkretnych działaniach zmierzających do zlikwidowania melin. Tu jest ogromne zagrożenie tak strat budżetu jak i zdrowia. Oczywiscie meliny w Mlawie mają się świetnie.

Sssssss
Gość
Sssssss

Ale bimberku to bym się napil chętnie bo najzdrowszy, lepszy od sklepowego g..na,zaś nie ma go nigdzie bo zabronione jak zwykle,jak wszystko!