Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo
meblolux

Mamy nowe święto. Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów


24 marca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów. To nowe święto w kalendarzu świąt państwowych.

Takie święto ustanowił w drodze ustawy Sejm RP. Za jej przyjęciem głosowało 399 posłów, przeciw było 21. Dwóch parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. Jak wynika z treści ustawy, ustanowienie Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów jest wyrazem hołdu „Polakom – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Polski, Rzeczypospolitej Przyjaciół ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów.”

Kolejnym krokiem na legislacyjnej ścieżce był Senat, w którym za przyjęciem ustawy opowiedziało się 58 senatorów, 14 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.

Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta, który zresztą był jej inicjatorem.  Andrzej Duda na pewno ją podpisze, bo sam inicjował projekt. Wybór daty nie jest przypadkowy. 24 marca 1944 roku Niemcy zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów – Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci oraz ukrywających się u tej rodziny Żydów.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej ma być wyrazem hołdu dla wszystkich, także nieznanych z imienia i nazwiska, obywateli Rzeczypospolitej, którzy przeciwstawili się terrorowi nazistów. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

red.

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz