Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Urzędnicy wyborczy poszukiwani. Termin zgłoszeń przedłużony do 6 kwietnia


Termin dokonywania zgłoszeń kandydatów na urzędników wyborczych został przedłużony do 6 kwietnia – poinformowała we wtorek Państwowa Komisja Wyborcza. Równocześnie zmaleje też ich liczba.

Sprzedam Piec


Poza wydłużeniem terminu dokonywania zgłoszeń PKW ograniczyła liczbę urzędników wyborczych. Uchwałę zmieniającą w tej sprawie Komisja przyjęła w poniedziałek. Urzędników ma być ok. 5,2 tys. zamiast 5,9 tys., czyli o ok. 600 mniej niż wstępnie zakładano.

Jak wynika z pierwszej wersji uchwały PKW, datowanej na 19 lutego, w gminach do 20 tys. mieszkańców miało być dwóch urzędników wyborczych. W gminach do 50 tys. mieszkańców miało być ich trzech, a w większych samorządach dodatkowo po jednym urzędniku na każde 50 tys. mieszkańców – ale nie więcej niż siedmiu.

Po zmianach progi zaczynają się nie od 20 tys. mieszkańców, lecz od 50 tys. Według zapisów aktualnej uchwały urzędników wyborczych powołuje się w liczbie dwóch w gminach do 50 tys. mieszkańców i po jednym na każde kolejne rozpoczęte 50 tys. mieszkańców, lecz nie więcej niż siedmiu.

Uchylono też zapis mówiący, że w miastach będących siedzibą władz samorządu województwa lub siedzibą władz powiatu powoływany jest dodatkowo jeden urzędnik wyborczy.

Bez zmian został natomiast zapis, zgodnie z którym w Warszawie liczba urzędników wyborczych ustalana jest odrębnie dla każdej z dzielnic, a ponadto powołuje się dwóch urzędników wykonujących zadania o charakterze ponaddzielnicowym.

Z informacji przekazanych PAP przez Państwową Komisję Wyborczą wynika, że do wtorku wpłynęło ok. 790 zgłoszeń na urzędników wyborczych.

Być może przyczyną tak małej ilości kandydatów jest wprowadzona przez ustawodawcę zasada, że ustawowa zasada, że wyborczy nie może wykonywać swoich obowiązków w gminie, gdzie jest zatrudniony.

red.

źródło:PKW/PAP

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
hi hi
hi hi
3 lata temu

Podobno na potrzebnych 5200 zgłosiło się tylko ok. 700 kandydatów. Nie ma rady trzeba będzie Ukraińców zatrudnić.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x