Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Oszukiwali seniorów przy zawieraniu umów. Mławski wątek ogólnopolskiego śledztwa


Mieszkańcy Mławy i okolic znaleźli się wśród ponad 8 tysięcy pokrzywdzonych z terenu całej Polski, którzy padli ofiarą wyłudzania pieniędzy przez niektóre firmy świadczące usługi telekomunikacyjne, telemedyczne oraz oferujące sprzedaż energii elektrycznej po korzystnych cenach. Liczba pokrzywdzonych może być znacznie wyższa.

Sprzedam Piec


Jak dotychczas do prokuratury zgłosiło się 6 osób pokrzywdzonych z terenu Mławy. W trzech przypadkach są to osoby oszukane przy zawieraniu umów na dostawę energii elektrycznej, dwa przypadki to ofiary oszustw w usługach telemedycznych i jeden – usług telekomunikacyjnych. Ogólna liczba osób pokrzywdzonych sięga obecnie już 8 tysięcy i są to tylko przypadki już zweryfikowane przez Prokuraturę Okręgową w Płocku. Według szacunków liczba pokrzywdzonych może być znacznie wyższa. Sprawy dotyczą lat 2014 – 2017, a śledztwo prowadzi specjalny zespół śledczy w Prokuraturze Okręgowej w Płocku.

– Postanowieniem z 13 września 2016 roku Prokurator Okręgowy w Płocku wszczął śledztwo dotyczące doprowadzenia w Warszawie, Wrocławiu, Płocku, Ciechanowie, Płońsku, Wyszkowie, Mławie oraz innych miastach na terenie całego kraju do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielu osób, poprzez wprowadzenie ich w błąd co do faktu zawarcia umowy z innym niż dotychczasowy sprzedawcą energii elektrycznej, usług telekomunikacyjnych i  telemedycznych lub podrabiania podpisów nabywców na powyższych umowach tj, o przestępstwa z art.13 § 1 kk w zw. z art. 286 § 1 kk, art. 2816 § 1 kk, art. 286  § 1 kk w zb. z art. 270 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk. Dotychczas prokurator przedstawił zarzuty oszustwa i podrabiania dokumentów 35 osobom, dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane. Są to akwizytorzy, ale też członkowie zarządu firm – informuje prokurator Iwona Śmigielska – Kowalska rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej W Płocku

Mechanizmy działania firm zamieszanych w ten proceder były bardzo podobne. Wszystkie współpracowały z agencjami zatrudniającymi akwizytorów, którzy często w nieuczciwy sposób – przekonując o niższych kosztach – nakłaniali głównie osoby starsze do zmiany dostawcy usług telekomunikacyjnych lub dostawcy prądu. Akwizytorzy za skutecznie zawarte umowy otrzymywali określoną prowizję. Natomiast klienci w przypadku odstąpienia od umowy (po upływie 14 dni od podpisania umowy) zobowiązani byli do zapłaty kar umownych . Zdarzały się przypadki, że takie umowy trafiały do pokrzywdzonych dopiero po tym 14-dniowym terminie.

Celem nieuczciwych firm było nakłonienie nowych nabywców do faktycznej zmiany dostawcy prądu lub usług telekomunikacyjnych, poprzez podszywanie się pod dotychczasowych operatorów i wprowadzanie nabywców w błąd co do warunków zawieranych umów, a w przypadku próby wycofania się z nich, żądanie wysokich kar umownych.

Postępowanie jest nadal w toku, a wszystkie wpływające zgłoszenia od osób pokrzywdzonych są sukcesywnie włączane  do prowadzonego postępowania. Osoby, które zawarły umowy z nieuczciwymi firmami i czują się oszukane ich działaniem mogą zgłosić takie przypadki do Prokuratury Okręgowej w Płocku.

Prokuratura przypomina też o bezwzględnej konieczności zapoznawania się z treścią dokumentów przed ich podpisaniem, zapewnienie sobie czasu na zapoznanie się z warunkami umowy, wyjaśnianie wszelkich wątpliwości z nią związanych z przedstawicielami firmy, zasięgnięcie w tym zakresie rady osób bliskich, sąsiada, a nawet właściwego Rzecznika Praw Konsumenta. Nie zawierajmy żadnych umów pod presją czasu i bez przemyślenia tej decyzji.  

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
nimi
nimi
3 lata temu

Czy chodzi o oszustów z firmy NOWA S.A podszywającą się pod Orange?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x