Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Mława w dwóch odsłonach. Nowa wystawa w bibliotece


Warto zajrzeć do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. B Prusa w Mławie, by obejrzeć kolejną wystawę pt. „Mława dawniej i dziś w materiałach ze zbiorów Janusza Dębskiego” .


Na półpiętrze w gablotach można zobaczyć Mławę w dwóch osłonach. Pierwszej, współczesnej, pięknej, kolorowej i nowoczesnej ukazanej przez pryzmat dzisiejszych wydawnictw (kalendarzy, albumów , folderów, pocztówek, zdjęć itp.). Drugiej, historycznej, z przed kilkudziesięciu lat, smutnej, szarej , miejscami ponurej, ale także z elementami szybkiego rozwoju gospodarczego i przestrzennego. Pokazana przez stare zdjęcia , fotografie, pocztówki i wydawnictwa.

Celem wystawy jest ukazanie pozytywnych zmian jakie miały miejsce w naszym mieście i jak przebiegał rozwój wdanych dziedzinach życia na przestrzeni ostatnich dekad. Jak wyglądały domy, ulice, osiedla, parki, podwórka itp. dawniej i dziś.

Wystawę dodatkowo autor wzbogacił o swoje zdjęcia przedstawiające domy, budynki (przeważnie drewniane), które nie przetrwały do naszych czasów a na ich miejscu wzniesiono nowoczesne bloki. Są także zdjęcia ulic przed modernizacją lub budową rond , obiektów rozebranych całkiem nie dawno lub budynków przebudowanych,które straciły swoje walory architektoniczne, charakter i przeznaczenie. Na uwagę także zasługują zdjęcia małych form architektonicznych

w postaci starych drzwi, okien, balkonów czy detali secesyjnych które znikają w zastraszającym tempie w naszym mieście.

Podsumowując ,wystawa ta przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży aby mogli zobaczyć jak wyglądała Mława z perspektywy  życia swoich rodziców czy dziadków. Dorośli na pewno także chętnie obejrzą ten materiał i opowiedzą młodym o tych trudnych czasach.

Ostatecznie jako mieszkańcy  możemy być dumni z Mławy ,gdzie  historia i współczesność styka się na co dzień, tworząc dzisiejszy obraz miasta.

Wystawę można oglądać do 7 kwietnia br. w godzinach otwarcia placówki.

źródło: Janusz Dębski

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x