Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne z wizytą w SP 3


W piątek 9 marca już o 7 rano na sali gimnastycznej pojawiła się kopuła Astrolabium, czyli mobilnego planetarium, które przyjechało do nas z Olsztyna. Uczniowie klas IV, VII oraz II gimnazjum uczestniczyli w seansach, podczas których oglądali różne  projekcje.

Jedną z nich była „Wyprawa na Ziemię,” gdzie  przenieśli się w przyszłość i z punktu widzenia mieszkańców Księżyca obserwowali zaćmienie Słońca, będące okazją do poznania historii naszej planety – Ziemi. Kolejna to „Dwa szkiełka” czyli opowieść o tym, jak teleskop pomaga odkrywać bogactwo różnorodnych obiektów bliskiego i dalekiego wszechświata. Równolegle do seansów odbywały się warsztaty prowadzone przez naszych gości.

Klasy IV wzięły udział w warsztatach „Meteoryty: posłańcy Kosmosu”, podczas których poznały ciała niebieskie znajdujące się w Układzie Słonecznym. Dowiedziały się także jakie są rodzaje meteorytów oraz ich pochodzenie, a także jakie ślady po uderzeniu meteorytu znajdziemy na powierzchni Ziemi. Rozpoznawały  meteoryty i mogły porównać je ze skałami występującymi na Ziemi.

Klasy II gimnazjum uczestniczyły w warsztatach „Optyka”, podczas których zaprezentowano doświadczenia ułatwiające poznanie prawa odbicia i załamania światła na granicy dwóch ośrodków. Pokazano zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia oraz rozszczepienie światła w pryzmacie, co umożliwiało zrozumienie powstawania  tęczy w przyrodzie. Uczniowie obliczali również ile trwałaby ich podróż dookoła Ziemi z prędkością światła. Dzięki takiemu spotkaniu z astronomią i optyką uczniowie mogli w ciekawy sposób poszerzyć swoją wiedzę z zakresu fizyki, przyrody i geografii.

autor i fot. SP nr 3

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x