Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dzień Mężczyzn. Wszystkiego najlepszego Panowie!


fot. Pixabay


Dwa dni temu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Rozsądek podpowiada, że skoro swoje święto posiadają kobiety, również mężczyźni muszą mieć poświęcony im dzień w roku. Tak jest w istocie – dzisiejszą datę, 10 marca, drogie Czytelniczki, warto zaznaczyć w kalendarzu… 

Przypomnijmy, historia Dnia Mężczyzn jest dość skomplikowana i niejednorodna. W Polsce przyjęło się, że święto obchodzimy 10 marca, ponieważ tego dnia w Kościele katolickim wspomina się 40 Świętych Męczenników z Sebasty. Byli to żołnierze XII legionu rzymskiego zwanego Błyskawicą, żyjący w 4 wieku naszej ery, których cesarz Licyniusz, władca wschodniego Cesarstwa Rzymskiego, próbował siłą zmusić do porzucenia chrześcijaństwa. Żołnierze ci nawet w obliczu pewnej śmierci nie porzucili swojej wiary i zostali w ten sposób męczennikami i świętymi Kościoła katolickiego.

Na świecie jednak tradycja ta nie jest łączona z Dniem Mężczyzn. Zamiast tego święto obchodzone jest 19 listopada z inicjatywy Trynidadu i Tobago przy wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych od roku 1999. Obecnie Dzień Mężczyzn obchodzony jest tego dnia jako symbol równości płci między innymi w Australii, Chinach, Ghanie, Holandii, Indiach, Irlandii, Jamajce, Kanadzie, Malcie, Mołdawii, RPA, Singapurze, USA, Węgrzech, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Statystycznie rzecz biorąc Dzień Mężczyzn przypada właśnie w dniu wskazanym przez ONZ.

Wiele krajów jednak, podobnie jak Polska, obchodzi to święto w innym dniu. Przykładowo w Rosji nieoficjalnie Dzień Mężczyzn przypada 23 lutego (dawne święto Armii Czerwonej), w Rumunii święto obchodzone jest 9 marca, w Brazylii 15 lipca, a w Norwegii 9 września.

Z roku na rok coraz chętniej świętujemy też Dzień Mężczyzn (nie mylić z Dniem Chłopaka przypadającym 30 września!). W tym wyjątkowym dniu wszystkim Panom portal //codziennikmlawski.pl życzy wielu wspaniałych chwil, sukcesów i spełnienia marzeń!

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Wml
Wml
6 lata temu

Kur…a! Nie dostałem goździka?!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x