Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Od 1 kwietnia rosną pensje nauczycieli. To nie prima aprilis


fot. Pixabay

KSP Mława nabór

W związku z podwyższeniem pensji nauczycieli od 1 kwietnia 2018 r. w budżecie państwa pojawiły się dodatkowe środki w wysokości ok. 1,2 mld zł – poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Resort edukacji zapowiedział, że począwszy od 1 kwietnia rozpoczyna wprowadzanie planu podwyżek dla nauczycieli, które mają wynieść prawie 16 proc. w ciągu trzech lat. Kolejne podwyżki zaplanowano od stycznia 2019 r. oraz od stycznia 2020 r. Jak podało ministerstwo, wzrost płac nauczycieli ma odpowiadać przewidywanemu w tym okresie wzrostowi przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

„Ostatnia podwyżka płac nauczycieli miała miejsce w 2012 r. W 2017 r. po raz pierwszy od pięciu lat zagwarantowaliśmy waloryzację wynagrodzeń nauczycieli i zapewniliśmy ich finansowanie w kwocie 418 mln zł” – zaznaczył resort w komunikacie. „Priorytetem Ministerstwa Edukacji Narodowej jest podniesienie prestiżu zawodu nauczyciela, premiowanie wysokiej jakości pracy nauczycieli, a także zapewnienie odpowiednich warunków do wykonywania zadań” – oznajmił resort.

Ministerstwo poinformowało, że w tym roku do puli przeznaczonej na wynagrodzenia przesunięto też środki w kwocie ok. 126 mln zł zabezpieczane dotychczas w budżecie na dodatek mieszkaniowy dla uprawnionych nauczycieli.

„Spowoduje to, że od 1 kwietnia 2018 r. średnie wynagrodzenia nauczycieli wzrosną łącznie o 5,35 proc. (…) Oznacza to, że średnie wynagrodzenie nauczycieli zwiększy się od 147 zł dla nauczyciela stażysty, do 271 zł dla nauczyciela dyplomowanego” – poinformował MEN.

Resort zaznaczył jednocześnie, że dodatek mieszkaniowy był „uprawnieniem o charakterze socjalnym”, nie zaś składnikiem wynagrodzenia nauczycieli. „W obecnych realiach społeczno-gospodarczych wspomniany dodatek przestał być aktualny. Jego wysokość była określana przez organy prowadzące szkoły i nierzadko ustalano go w minimalnych kwotach (np. 1 zł), co nie pozwalało na spełnianie jego funkcji socjalnej” – wskazało MEN.

W ocenie resortu, przesunięcie środków zabezpieczanych dotychczas na dodatek mieszkaniowy do środków na wynagrodzenia nauczycieli „zapewni ich podział pomiędzy wszystkich nauczycieli w wysokości gwarantowanej przepisami prawa”.

MEN podkreślił przy tym, że „nie ma i nie miał planów likwidacji dodatku wiejskiego”. „Wszystkie spekulacje medialne są nieprawdziwe” – oznajmił resort.

źródło: kic/www.kurier.pap.pl

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

26 - liczba komentarzy w artykule "Od 1 kwietnia rosną pensje nauczycieli. To nie prima aprilis"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
widmowy
Gość

Proponuję zacząć od początku czyli nauczyciela stażysty, mgr inż elektryk,informatyk,elektronik,budowlaniec itd za 2294 brutto 1600zł na rękę. Do tego roczny kurs pedagogiczny bo inaczej brak awansu:) Życzę powodzeni tzw Państwu Polskiemu w poszukiwaniu wybitnych specjalistów za te pieniądze!!! Kształcić się narodzie i do pracy w zawodzie bo stara kadra odchodzi!!! Wystarczy patrzeć na oferty pracy!!!! Od lat są wakaty a narybku brak. Typowe Polaczki!!!

zadowolony
Gość

Prawda jest taka, że robotę mają po znajomości i to jaką – więcej wolnego niż pracy, a ciągle płacz i płacz, teraz większość społeczeństwa jest wykształcona i z dyplomem, a pracują gdzie mogą i zarabiają dużo mniej niż nauczyciele, którym od leżenia się poprzewracało w … najlepiej dajcie dajcie … czego oni mogą nauczyć Wasze dzieci ? tylko narzekania chyba? jak popatrzę na nauczycieli w podstawówce niedaleko i wspomnę jak to się Panie Nauczycielki się uczyły ( bo znam poziom jaki przedstawiały wtedy) to dobrze, ze nie mam swoich pociech

znajoma nauczyciela
Gość

A kogo za 1600 zł na start się spodziewałeś profesorów. Zgadzam się, że połowa to nieudacznicy życiowi od kilku lat panuje powiedzenie nie wiesz co z sobą zrobić idź na nauczyciela. Ale nie zgadzam się, że dużo zarabiają. 15 lat stażu mgr inż. na etacie 2250 plus stażowe około 2550? Czy to jest dużo??? Kogo za te pieniądze będziesz miał w zawodzie zwłaszcza wśród zawodowców!!!!!! Chyba po PWsZ Mławskim co jak chodzili do szkoły średniej to problem z liczeniem do 100 mieli a są inżynierami!!!

Pezetka
Gość

Ktoś to społeczeństwo jednak musiał wykształcić ….

jur
Gość

Skoro mają tak dobrze, to czemu nie jesteś nauczycielem? Takie teksty, jak ty, to piszą ludzie z kompleksami, na ogół sfrustrowani byli uczniowie…

Kkkk
Gość

Nie każdy ma POWOŁANIE.

halo
Gość

Ojej i jaki pretekst teraz wymyślą żeby jeździć na protesty z Broniarzem ? 🙂 a takie fajne wycieczki były.

(nie)nauczyciel
Gość

Proszę o zapoznanie się z tabelą wynagrodzeń dla pracowników niebędących nauczycielami. Tam to dopiero są kwiatki. Dokument z 22 marca 2017 roku, a tam stawki zaczynają się od 1020 zł !!!. To samo jest w przypadku szkół oraz uczelni. Proszę wpisać w wyszukiwarce „wynagrodzenie dla pracowników niebędących nauczycielami” i sami sprawdźcie na stronie ministerstwa.

Jarząbek
Gość

Przepraszam, źle napisałem, tam gdzie jest pracownik oświaty winno być nauczyciel.

Czytelnik
Gość

Również apeluje do redakcji o wnikliwy artykuł przedstawiający cała prawdę, a nie tylko jej część. Wtedy okaże się raczej, że nauczyciele wcale podwyżek nie będą mieli.

Jarząbek
Gość

Nie jęczeć. Zabrali dodatek mieszkaniowy zabrali? – przecież w niektórych szkołach wynosił tylko kilka złotych miesięcznie i to nie należał się wszystkim nauczycielom.

Eryk
Gość

Czy 90zł miesięcznie (co w skali roku daje ponad 1000zl) które straciłem z racji likwidacji dodatku mieszkaniowego to jest kilka zlotych?

Anonimowo
Gość

Nie wszyscy mieli … aż tak wysoki dodatek, chyba doskonale zdajesz sobie sprawę – byłeś szczęściarzem

wpDiscuz