Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Tym razem również radzanowianie bronili Warszawy przed Moskalami


Tegoroczna rekonstrukcja bitwy pod Olszynką Grochowską odbyła się z udziałem radzanowian. Grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Radzanowie, nie zważając na mróz, 24 lutego wraz z opiekunami wybrała się do Warszawy. Kilkoro z nich wraz z rotmistrzem ks. Bogdanem Pawłowskim stanęło w szeregach rekonstruktorów.

KSP Mława nabór

25 lutego 2018 r. przypada 187. rocznica tej jednej z najbardziej krwawych bitew powstania listopadowego 1831 roku. Rekonstrukcja tej bitwy należy do jednej z najbardziej efektownych. W tym roku wzięło w niej udział 116 żołnierzy kawalerii konnej, 65 żołnierzy piechoty, 50 żołnierzy piechoty białoruskiej, pięć dział armatnich z kanonierami. Nie zabrakło widowiskowych efektów pirotechnicznych.

Widowisko rozpoczęło się  o godz. 13.30 na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych przy ul. Stanisława Augusta. Na początek zaplanowano uroczystą odprawę wojsk, o godz. 14 – pokaz musztry kawalerii, piechoty i artylerii, a o godz. 14.30 zaczęła się sama inscenizacja bitwy, która trwała prawie 1,5 godziny. Uroczystość zakończył apel poległych, wręczenie okazjonalnych odznaczeń oraz defilada rekonstruktorów.

Mimo dużego mrozu uczestnicy wycieczki byli zachwyceni inscenizacją. Z przyjemnością i zapałem dzielili się swoimi wrażeniami z kolegami i koleżankami. Nawiązali też nowe znajomości z młodymi ludźmi, którzy podzielają ich zainteresowania.

red.

Video relację można obejrzeć tutaj:

 

Bitwa pod Olszynką Grochowską była jednym z najbardziej krwawych starć powstania listopadowego. Rozegrała się 25 lutego 1831 roku. Maszerującym na Warszawę wojskom feldmarszałka Iwana Dybicza zastąpiła drogę w rejonie Grochowa armia polska.

Nasze wojska liczyły około 40 tysięcy żołnierzy. Dowodzone były oficjalnie przez wybranego 20 stycznia wodzem naczelnym księcia Michała Radziwiłła, zaś faktycznie przez mianowanego dyktatorem generała Józefa Chłopickiego. Armia Dybicza zmierzająca do Warszawy liczyła 60 tysięcy. Mimo dysproporcji na polską niekorzyść, armia rosyjska została zatrzymana i nie zdołała zająć z marszu Warszawy. W wyniku walk zginęło ponad 9 tys. żołnierzy rosyjskich i około 7 tys. Polaków.

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz