Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Tym razem również radzanowianie bronili Warszawy przed Moskalami


Tegoroczna rekonstrukcja bitwy pod Olszynką Grochowską odbyła się z udziałem radzanowian. Grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Radzanowie, nie zważając na mróz, 24 lutego wraz z opiekunami wybrała się do Warszawy. Kilkoro z nich wraz z rotmistrzem ks. Bogdanem Pawłowskim stanęło w szeregach rekonstruktorów.

Sprzedam Piec


25 lutego 2018 r. przypada 187. rocznica tej jednej z najbardziej krwawych bitew powstania listopadowego 1831 roku. Rekonstrukcja tej bitwy należy do jednej z najbardziej efektownych. W tym roku wzięło w niej udział 116 żołnierzy kawalerii konnej, 65 żołnierzy piechoty, 50 żołnierzy piechoty białoruskiej, pięć dział armatnich z kanonierami. Nie zabrakło widowiskowych efektów pirotechnicznych.

Widowisko rozpoczęło się  o godz. 13.30 na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych przy ul. Stanisława Augusta. Na początek zaplanowano uroczystą odprawę wojsk, o godz. 14 – pokaz musztry kawalerii, piechoty i artylerii, a o godz. 14.30 zaczęła się sama inscenizacja bitwy, która trwała prawie 1,5 godziny. Uroczystość zakończył apel poległych, wręczenie okazjonalnych odznaczeń oraz defilada rekonstruktorów.

Mimo dużego mrozu uczestnicy wycieczki byli zachwyceni inscenizacją. Z przyjemnością i zapałem dzielili się swoimi wrażeniami z kolegami i koleżankami. Nawiązali też nowe znajomości z młodymi ludźmi, którzy podzielają ich zainteresowania.

red.

Video relację można obejrzeć tutaj:

 

Bitwa pod Olszynką Grochowską była jednym z najbardziej krwawych starć powstania listopadowego. Rozegrała się 25 lutego 1831 roku. Maszerującym na Warszawę wojskom feldmarszałka Iwana Dybicza zastąpiła drogę w rejonie Grochowa armia polska.

Nasze wojska liczyły około 40 tysięcy żołnierzy. Dowodzone były oficjalnie przez wybranego 20 stycznia wodzem naczelnym księcia Michała Radziwiłła, zaś faktycznie przez mianowanego dyktatorem generała Józefa Chłopickiego. Armia Dybicza zmierzająca do Warszawy liczyła 60 tysięcy. Mimo dysproporcji na polską niekorzyść, armia rosyjska została zatrzymana i nie zdołała zająć z marszu Warszawy. W wyniku walk zginęło ponad 9 tys. żołnierzy rosyjskich i około 7 tys. Polaków.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x