Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Służebność mieszkania – na czym polega i jak ją ustanowićSłużebność mieszkania jest to prawo do korzystania (zamieszkiwania) w nieruchomości (domu, mieszkaniu lub ich części). Uprawniony ze służebności mieszkania poza częścią budynku przyznaną mu do zamieszkiwania, może także korzystać z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców budynku. 

Przyjmuje się, że na mającym służebność ciąży obowiązek pokrywania proporcjonalnie do zajmowanej powierzchni kosztów mieszkania takich jak woda, prąd, gaz, chyba że strony umówią się inaczej.

Służebności nie można sprzedać, nie można również przenieść uprawnień z niej płynących na inną osobę. Służebność mieszkania może przysługiwać jedynie oznaczonej osobie fizycznej, zatem nie można ustanowić służebności mieszkania na rzecz np. osoby prawnej. Cechą wyróżniającą służebność mieszkania jest obciążenie tym prawem każdoczesnego właściciela nieruchomości. Oznacza to, że w przypadku jeśli rodzice oddali dom synowi w drodze darowizny, a w akcie tym zastrzeżono dla rodziców służebność mieszkania, to w przypadku późniejszej sprzedaży domu przez syna, rodzicom dalej będzie przysługiwać służebność, która będzie obciążała nieruchomość niezależnie od zmiany jej właściciela. Z tych względów, zastrzeżenie sobie przez rodziców służebności mieszkania w akcie notarialnym, w przypadku darowizny na rzecz dzieci domu lub gospodarstwa rolnego jest bardzo popularne.

Mający służebność mieszkania może przyjąć na mieszkanie małżonka i małoletnie dzieci. Inne osoby może przyjąć tylko wtedy, gdy są przez niego utrzymywane albo potrzebne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Jednak dzieci przyjęte jako małoletnie mogą pozostać w mieszkaniu także po uzyskaniu pełnoletności. Istnieje również możliwość umówienia się, że po śmierci uprawnionego służebność mieszkania przysługiwać będzie jego dzieciom, rodzicom lub małżonkowi.

Najczęstszym sposobem ustanowienia służebności osobistej jest umowa stron. Umowa ta może być autonomiczna albo wynikać z innego stosunku prawnego np. umowy darowizny czy umowy sprzedaży, etc. Warto zaznaczyć, że dla skuteczności umowy, oświadczenie właściciela nieruchomości musi mieć formę aktu notarialnego. Służebność mieszkania wygasa co do zasady z chwilą śmierci uprawnionego.

Należy wskazać, że jeżeli uprawniony z tytułu służebności osobistej (w tym służebności mieszkania) dopuszcza się rażących uchybień przy wykonywaniu swego prawa, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zamiany służebności na rentę. Przepis używa pojęcia uchybień w liczbie mnogiej, z czego można wnioskować, że pojedyncze uchybienie nie może stanowić podstawy zamiany służebności na rentę nawet wówczas, gdy jest poważne, a nawet rażące.

Na sam koniec należy jednoznacznie wskazać, iż instytucja służebności mieszkania jest zupełnie odrębną instytucją od „dożywocia” (umowy dożywocia) i nie należy utożsamiać tych instytucji ze sobą.

Wszystkie artykuły z działu prawnego znajdziesz TUTAJ.

Łukasz Zabłocki Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W okresie nauki odbył półroczne studia na uczelni Universitat de Valencia w Hiszpanii. Obecnie odbywa on aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Olsztynie. Od 2015 r. prowadzi rodzinną Kancelarię Prawną w Mławie we współpracy z wieloletnim radcą prawnym Waldemarem Zabłockim i adwokatem Sebastianem Zabłockim.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x