Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Maria Świtoń Mławianinem Roku


Maria Świtoń, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mławie, wolontariuszka Stowarzyszenia Radzanovia i członkini Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej otrzymała tytuł Mławianina Roku 2017. Jej kandydaturę zarekomendowało Stowarzyszenie Radzanovia i GRHLC. Jej kontrkandydatami byli: Leszek Pętlicki, Jacek Mianowski, Tadeusz Grzywiński oraz Helena Grącka.

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


– Pani Maria Świtoń to niestrudzona i skromna osoba, która nie tylko sama inicjuje wiele wartościowych projektów realizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną  w Mławie, ale także wspiera liczne inicjatywy poza terenem swojego rodzinnego miasta. Pani Świtoń jest filarem wszystkich inscenizacji organizowanych przez Stowarzyszenie Radzanovia, które są bardzo dobrze udokumentowane w postaci filmowej i fotograficznej oraz cieszą się dużym uznaniem widzów. Pani Świtoń wspierała swoją osobą również liczne warsztaty o zasięgu powiatowym, które były organizowane w naszym miniskansenie. Lista zasług Pani Świtoń nie tylko dla Mławy, ale także dla powiatu mławskiego jest bardzo długa i nie sposób wyrazić wszystkich działań tej jakże aktywnej społecznie, a przy tym skromnej osoby, która często kosztem swojego zdrowia i życia rodzinnego oddaje własną energię i siły witalne na rzecz drugiego człowieka. Mamy nadzieję, że zasługi Pani Marii Świtoń zostaną dostrzeżone i docenione przez Kapitułę Do Tytułu Mławianina Roku 2017 – czytamy w uzasadnieniu wniosku.

Uroczyste wręczenie dyplomu nadania tytułu oraz statuetki nastąpi w dniu patrona Mławy św. Wojciecha, czyli 23 kwietnia. Pani Marii Świtoń gratulujemy wyróżnienia!

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
21 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna Rodowicz
Joanna Rodowicz
3 lata temu

Do pana Irka
Pisałam historię GRHLC Mława na prośbę Grupy. Została ona umieszczona w Skrzyni Czasu.
Początki istnienia GRHLC Mława opisywałam na podstawie materiału otrzymanego od pani Hanny Zarębskiej pracownika MDK, instruktora sekcji teatralnej. Nazwiska pana Pętlickiego tam nie było. Myślę ze występowanie z GRHLC Mława nie jest równoznaczne z zakładaniem. Proszę o wyjaśnienia, bo albo pan się myli, albo skrzywdziliśmy pana Pętlickiego nie wymieniając jego osoby.

Joanna Rodowicz
Joanna Rodowicz
3 lata temu

Joanna Rodowicz

Irek
Irek
3 lata temu

Gratulacje dla zwyciężczyni, mam tylko jedno prośbę oby dziennikarze opublikowali wszystkie wnioski z uzasadnieniami, my czytelnicy porównamy, dlaczego wybrano tą osobę, a morze inni zrobili dla naszego miasta więcej.

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu
Reply to  Irek

Po co to.
Osoba została wybrana.
Nigdy się taki nie narodził żeby wszystkim dogodził.
Tu jak widać wśród komentarzy większości odpowiada taki, a nie inny wybór. Panią Marię zna zna cała Mława od przedszkolaka do staruszka – zawsze uśmiechnięta, miła, bierze czynny udział w życiu miasta i powiatu od bardzo wielu lat, biblioteka tętni życiem kulturalny, są tam organizowane różne wystawy, spotkania z ciekawymi ludźmi czy wieczory poetyckie.
Może pan Pętlicki też zasłużył na to wyróżnienie – nie wiem, nie znam, ale można ponowić wniosek za rok, może wtedy szanowna kapituła się przychyli.
Jeszcze raz szczere gratulacje dla Pani, Pani Mario. 🙂

Irek
Irek
3 lata temu

Pan Leszek Pętlicki jako jeden z nielicznych radnych powiatowych w latach 1998-2002 był pierwszym wspierającym inicjatywę o utworzenie Społecznego Gimnazjum „Wyspianum” w Mławie. Koncepcję przedstawili mu: Pan Lech Prejs – ówczesny Prezes Stowarzyszenia „Wyspianum” oraz Pan Przemysław Kubiński, Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie. Jako radny powiatowy w pierwszej kadencji Pan Leszek Pętlicki jako jedyny wysunął wniosek o zwiększenie nakładów finansowych w budżecie na kulturę i sport. Wzrosły one w pierwszym roku działalności rady z 5 na 25 tys. złych, a pod koniec kadencji wynosiły już 55 tys. złotych. Ww. środki z pewnością zwiększyły poprzez kulturę i sport promocję naszego miasta i powiatu, a dodatkowo sport to przecież zdrowie. Na jednej z sesji Rady Powiatu złożył wniosek o jednorazowe stypendia dla wybitnych i uzdolnionych studentów z naszego miasta i powiatu, jednak wniosek nie otrzymał akceptacji od ówczesnej Rady Powiatu. Leszek Pętlicki był również Wiceprezesem Mławskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej w jej pierwszych latach działalności. Promował miasto Mława, biorąc, np. czynny udział w żywym teatrze. Co można zobaczyć w poniższych linkach: http://leszek.petlicki.pl/inscenizacja-nalotu-bombowego-na-mlawe-w-1939-roku/

Danuta Gastołek
Danuta Gastołek
3 lata temu
Reply to  Irek

Panie Irku, „Leszek Pętlicki był również Wiceprezesem Mławskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej w jej pierwszych latach działalności.”? Czy może mi Pan napisać w jakich dokładnie latach? Będę bardzo wdzięczna, bo może o czymś nie wiem.
Z GRHLC Mława jestem, związana od 2009 roku. W pierwszych latach działalności była to sekcja teatralna w MDK. Potem, gdy Pani Małgorzata Retkowska ( jedna z pomysłodawców założenia grupy ) przestała być dyrektorem MDK, Grupa działała dalej jako GRH LC Małgorzaty Retkowskiej. Gdy Pani Retkowska założyła działającą w Warszawie, swoją prywatną firmę „Agencja Retro Pasje”, grupa podzieliła się. Większa część została w Mławie, jako GRHLC Mława ( za zgodą MDK I Urzędu Miasta ) bo chciała dalej działać społecznie na rzecz Mławy a kilka osób i rodzina Pani Retkowskiej zaczęła działać w jej prywatnej firmie.

Irek
Irek
3 lata temu

WNIOSEK

http://leszek.petlicki.pl/wywozki-na-sybir-na-nieludzka-ziemie-przemysl/ Jako rady powiatowy Pan Leszek Pętlicki wielokrotnie zabiegał o pozyskanie środków finansowych na rzecz miasta Mława, m.in. na gruntowną modernizację drogi powiatowej przy ul. Padlewskiego oraz obwodnicy mławskiej – Alei Marszałkowskiej, za jego wkład w powyższe zaangażowanie dziękował m.in. Burmistrz Miasta Mława, Sławomir Kowalewski. Świadczą o tym poniższe linki: http://leszek.petlicki.pl/tvp3/ http://leszek.petlicki.pl/ulica-marszalkowska-w-mlawie/.

W związku z tym grupa Mławian zwraca się z prośbą do Szanownej Kapituły o nadanie Leszkowi Leonowi Pętlickiemu Tytułu Mławianina Roku 2017. Pan Leszek jest bardzo dobrym kandydatem do tego zaszczytnego tytułu. Przemawiają za nim liczne wyróżnienia i nagrody. Działa aktywnie na rzecz mieszkańców Mławy i przyczynia się do promocji naszego Miasta. Jest człowiekiem, na którego zawsze można liczyć. Zwracając się do niego z jakimkolwiek problemem, zawsze stara się pomóc bezinteresownie. Pan Leszek Leon Pętlicki jest przykładnym mężem i wzorowym ¬ojcem dwóch dorosłych córek. Jest osobą pozytywnie myślącą, lubianą i szanowaną w wielu kręgach: lokalnych, ogólnopolskich i światowych

Leszek Nowak
Leszek Nowak
3 lata temu

Znakomity wybór. Gratuluję, Pani Mario!

Izabela
Izabela
3 lata temu

Gratuluję Pani Mario

Lechita
Lechita
3 lata temu

Odzywają się głosy za p.Antczakiem.Ludzka pamięc jest jednak krótka.Gdy burmistrzował to jakie aferki inicjował?

Wiesław
Wiesław
3 lata temu

Osobiście wskazałbym na to zaszczytne miejsce tylko jednego niekwestionoeanego mławianina o którym było głośno nie tylko na urzedowych salonach naszego miasta, ale i szeptano o nim podczas towarzyskich spotkań, spotkań przy kawie, imieninach czy przy wigilijnym stole. 🙂 Prasa i portale internetowei karmiły nas informacjami o tej niezwykle barwnej postaci. Sądzę, że na zakończenie kadencji należałoby przyznać tytuł Mławianin Roku Mlawianinowi Roku 2010 Panu Skarbnikowi Henryk owi Antczak owi. ABSOLUTNIE!!!

Czasem jestem ,częściej piszę
Czasem jestem ,częściej piszę
3 lata temu
Reply to  Wiesław

Podobnież trzeba zgłosić . Nikt nie zgłosił H. Antczaka na Mławianina Roku . Może nie tego . Bo miało by przykre wybrzmienie . W tych okolicznościach . Ale pomysł słuszny i wart podsunięcia organizacjom w następnym roku . Bo warto uchonorować człowieka . Który tyle pracował dla nas i miasta .

HelaMB6
HelaMB6
3 lata temu

Uhonorować ! przez samo h nie przez ch. Za rok wszyscy zapomną o zgłoszeniu.

Maja
Maja
3 lata temu

Pani Mario-bardzo bardzo bardzo gratuluję i cieszę się że doceniono Pani pracę.

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu

Serdeczne gratulacje, Pani Mario
W końcu nagrodzono Kogoś Kto na to naprawdę zasługuje.

mławianka
mławianka
3 lata temu

Serdecznie gratuluję! 🙂

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu

Nauczycielka
Nareszcie osoba godna tytułu.

Jotek
Jotek
3 lata temu

Gratulacje dla Pani Marii !!!

Henryk Walasek
Henryk Walasek
3 lata temu

GRATULUJĘ !

czytelnik
czytelnik
3 lata temu

Serdeczne gartulacje

Czasem jestem ,częściej piszę
Czasem jestem ,częściej piszę
3 lata temu

Gratulacje dla p Marii Świtoń .
Zasłużyła na to miano
swoją skromną postawą .
Darem przyciągania ludzi i ciepłem . Takim prawdziwym w sercu . Tyle lat pracy wiele osiągnięć . I wszystko przyjmuje że skromnością . Osobiście cieszę się . Z nagrody dla p Marii , którą miałam szczęście poznać i polubić . Jeszcze raz . Wielkie gratulacje . Pozostałym życzę powodzenia w innych latach . Zwłaszcza Kandydatowi Jackowi . Który był rekomendowany z naszego Związku . Pozdrawiam

21
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x