Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Kiedy ruszy Dzienny Dom Seniora i ile kosztować będzie w nim pobyt?


Burmistrz Sławomir Kowalewski pochwalił się powstaniem Dziennego Domu Seniora. Choć nie wchodząc zbytnio w szczegóły, mówił o tym przed kilkoma dniami na sesji rady miasta. Placówka ma funkcjonować od 8 do 16 i nie ma możliwości korzystania z niego po tych godzinach przez innych seniorów.

Pełniejszą informację o tworzeniu Dziennego Domu Seniora otrzymali radni z komisji budżetu, która obradowała w piątek 23 lutego. Przedstawiła ją koordynator ds. polityki społecznej i senioralnej urzędu miasta. Wspomniany koordynator,  to nowo utworzone stanowisko pracy w mławskim ratuszu, które objęła zatrudniona w ubiegłym roku Barbara Bielak.

Według informacji złożonej na komisji budżetu, ratusz złożył wniosek na utworzenie Dziennego Domu Seniora w ramach Wieloletniego Programu Senior+ na lata 2014-2020, edycja 2018 r. ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Został on pozytywnie zweryfikowany i ostatecznie Mława otrzymała dotację wysokości 239 800 zł. Łączny koszt realizacji zadania polegającego na remoncie i adaptacji lokalu o powierzchni 204,35 m kw. na parterze pawilonu przy ul. Sienkiewicza 15/13, wynosi 299 750 zł. Różnica – 59 900 zł – to wkład własny Miasta Mława.

Tak więc jest to pierwszy etap, w ramach którego miasto zaadaptuje i wyremontuje należący do spółdzielni mieszkaniowej lokal, przeznaczając na to wspomniane prawie 300 tys. zł. Warunki Programu Senior + pozwalają na utworzenie placówki w wynajętym lokalu, pod warunkiem zapewnienia ciągłości funkcjonowania, co w praktyce oznaczać musi zawarcie długoletniej umowy najmu. Urząd miasta do projektu przyjął kwotę najmu 3010 zł miesięcznie (bez opłat za media), wynikającą z ogłoszenia o chęci wynajmu zamieszczonego przez spółdzielnię Zawkrze. Ostateczna kwota ma być negocjowana.

Dopiero kolejnym etapem będzie złożenie wniosku o środki na funkcjonowanie Domu Dziennego Pobytu Seniora. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje ogłoszenie konkursu dopiero na jesieni tego roku. W związku z tym  miasto przewiduje, że placówka ruszy do końca 2018 roku, a nabór seniorów w drugiej połowie roku. Pobyt w placówce dla seniorów będzie płatny. Ministerstwo w tym roku ustaliło, że całkowity koszt pobutu seniora zamknie się kwotą 1300 zł miesięcznie. W tym roku dotacja ministerstwa do tego kosztu wynosi 350 zł. Pozostałą kwotę pokrywa senior i ewentualnie budżet miasta. Rada miasta podejmie taką uchwałę, w której ustali stawki odpłatności za pobyt w placówce, z uwzględnieniem kryterium dochodowego.

W założeniu Dzienny Dom Seniora będzie funkcjonował w godzinach 8:00 -16:00 i zapewni seniorom minimum jeden posiłek dziennie oraz usługi: rekreacyjne, edukacyjne, socjalne i terapeutyczne. Zgodnie z zasadami konkursu, przewidywane jest zatrudnienie jednego specjalisty na 15 uczestników w placówce, przy czym forma zatrudnienia pozostaje dowolna.

Mławska placówka przeznaczona będzie dla 30 mławskich seniorów w wieku powyżej 60 lat, którzy są nieaktywni zawodowo, samotni, bezradni w prowadzeniu gospodarstwa domowego, niepełnosprawni.

Burmistrz Kowalewski odpowiadając na pytanie zadane przez radnego Henryka Kacprzaka na sesji rady miasta wyjaśnił, że nie będzie możliwości wykorzystania Dziennego Domu Seniora po godzinie 16 – tej przez inne organizacje seniorów.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
9 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ksiegowy
Ksiegowy
3 lata temu

Koszt uczestników 30×1300=39000, wynajem lokalu 3000, dwóch pracownikow po 3500 brutto=7000, media 1000. Razem mc-45600x12mc=547.200 rocznie x2lata=+299750dotacjo-kosztow własnych=1394150. Podzielmy to przez 24mc i mamy-około 58.000. Podzielmy to teraz przez koszt zatrudnienia pracownika 3.500 i mamy plus minus 16. Tylu terapeto-kucharzo-pomocników UM mógłby zatrudnić na stałe. Oczywiście dochodzących do domów i mogących objąć swoim działaniem większą ilośc oczekujących pomocy. W Domu Kultury w godzinach do 16 mozna spokojnie zorganizować z obecnymi pracownikami pobyt dzienny i aż dziw, ze do tej pory go nie ma. Czy taka alternatywa nie była by korzystniejsza dla społeczeństwa?

Mławianka
Mławianka
3 lata temu

Bardzo dobre posunięcie w sprawach seniorów. I opieka w podanych godzinach ma swoje uzasadnienie. Jedyny znak zapytania to, kto będzie decydował o przydzieleniu pobytu w ramach tych 30 osób i jakimi kryteriami ewentualna komisja będzie się kierować. Sądzę że to powinno być rozpatrywane bezsprzecznie z udziałem Rady Seniorów. Uniknie się w ten sposób niejasności i zbędnych komentarzy i posądzeń o kumoterstwo.

Czytelnik
Czytelnik
3 lata temu

W związku tym projektem rodzi się kilka pytan:
Skąd finansowanie utrzymania domu SENIORA od 2019 roku?
Ile senior będzie musiał zapłacić?
Dlaczego wniosek nie był procedowany na radzie SENIORA?
Skład dobór akurat tej lokalizacji?
Jak będzie wyglądać finansowanie wkładu własnego? Skąd?
W partnerstwie z kim projekt będzie realizowany?
Dlaczego taka formuła? Dlaczego akurat finansowanie z programu Senior+, który to program nakłada wiele warunków?

Miejscowy
Miejscowy
3 lata temu

Ten Burmistrz to jest jednak spoko gość! Możemy być z niego dumni.

Z Zakopanego
Z Zakopanego
3 lata temu

„CZEŚĆ, TU SŁAWOMIR”, lecimy z kampanią

seniorzy
seniorzy
3 lata temu

Panie Burmistrzu dziękujemy- mławscy seniorzy!

dzidek
dzidek
2 lata temu
Reply to  seniorzy

Mlawscy seniorzy, chyba calkiem zglupieli ba starość, gdzie wy się pchacie, w ta betonową pustynie, przeniesc tam w to miejsce MOPS,i bedzue przepiękny DOM SENIORA, w połączeniu razem z tym malym Parkiem.Jednak ci planisci, lacznie z Burmistrzem to na prawdę sa ignorantami, nie liczą się w ogóle, z.glisem innych, z tego co slychac, to domu i tak nie bedzie jest już po wyborach, i Kowalewski NIE musi spelniac obuetnic. Przykre jaj tych naiwnych seniorów robi w bambuko, Heniu wes sie za ten temat,

Mieszkanka osiedla
Mieszkanka osiedla
3 lata temu

Bardzo dobra wiadomość. Mam rodziców, którzy wymagają ciągłej opieki. Skorzystanie z oferty takiej placowki to szansa na normalne załatwienie spraw. Gratulacje dla burmistrza i jego ekipy

dzidek
dzidek
2 lata temu

No i co z tych twoich gratulacji naiwna mieszkanko.

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x