Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Zapis o inicjatywie obywatelskiej potrzebny, czy nie


Taki dylemat rozstrzygali na sesji 27 lutego radni miejscy. Choć sprawa na pierwszy rzut oka wydawała się nie kontrowersyjna, to okazało się, że wywołała długo trwającą polemikę. Polemika wywiązała się, pomimo tego, że na sali obrad nie było żadnego z autorów wniosku, z których jeden – Kamil Przybyszewski dał się poznać jako aktywny uczestnik dyskusji i polemik związanych ze składanymi  jako przewodniczący zarządu osiedla wnioskami i zapytaniami.


Rada miasta zobowiązana była podjąć uchwałę, by odnieść się do złożonego 27 grudnia ubiegłego roku wniosku Kamila Przybyszewskiego i Wiesława Moszczyńskiego. We wniosku chodziło o to, aby w statucie miasta umieścić zapis, o możliwości wniesienia pod obrady rady uchwał przez mieszkańców, czyli ujęcia zapisu o obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej. Wnioskiem tym zajęła się komisja rady miasta powołana do opracowania zmian w statucie.

Zanim jednak powołana komisja zdążyła wydać opinię, a rada miasta zająć wobec niego jakieś stanowisko, w styczniu 2018 roku weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Jeden z zapisów wspomnianej ustawy reguluje właśnie wspomnianą kwestię, przyznając grupie mieszkańców gminy taką właśnie obywatelską inicjatywę uchwałodawczą. Tak więc radzie miasta przyszło rozpatrzyć złożony wniosek w innym niż w momencie jego składania stanie prawnym.

Ten właśnie wątek podjął radny Jacek Sych, oponując przeciw zaproponowanemu w przedłożonym radnym projekcie uchwały uznaniu zasadności złożonego do rady wniosku.

Według niego w dzisiejszym brzmienie statutu: „Inicjatywę uchwałodawczą posiadają radni, burmistrz oraz stałe komisje rady, chyba że przepisy prawa stanowią inaczej”, właśnie ostatnia fraza „chyba że przepisy prawa stanowią inaczej” pozwala na realizację inicjatywy uchwałodawczej przez mieszkańców. Podniósł ponadto, że zgodnie z linią orzecznictwa sądów administracyjnych rada gminy nie może regulować jeszcze raz tego, co jest już zawarte w ustawie. Podobne wątpliwości zgłaszało kilku innych radnych.

Innego zdania w tej materii był radca prawny, który uznał, że uchwała uznająca zasadność złożonego wniosku jest właściwa.

Podobnego zdania był przewodniczący rady Leszek Ośliźlok, a dyskusję spuentował radny Janusz Wiśniewski, który zauważył, że w tym momencie rada rozstrzyga jedynie zasadność złożonego wniosku, a nie formę w jakiej ten zapis znajdzie się w statucie miasta.

Podczas głosowania, radni Jacek Sych i Lech Prejs wstrzymali się od głosu.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
9 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
An.
An.
4 lata temu

Ja mam dobre zdanie o radnym Sychu. Jeśli chodzi o ulicę przy której mieszkam dotrzymał słowa. Poza tym to przemiły człowiek.
Ps. Przy okazji pozdrawiam ciepło (choć za oknem mróz) redakcję „Codziennika”. Jak tylko czas mi na to pozwala, to Was czytam 🙂

mieszkaniec
mieszkaniec
4 lata temu

No tak, jak są sprawy ważne to się Sych nie odzywa a w błahostkach to się odezwał.Szkoda gadać!

Konrad
Konrad
4 lata temu

Zapis o inicjatywnie obywatelskiej jest potrzebny. Tylko trzeba mądrze podejść do tej sprawy. W celu uniknięcia chaosu, powinien być zapis, że pod jakimś zgłoszeniem – inicjatywą powinno być zebrane np. 100-200 podpisów mieszkańców.

kuracjusz
kuracjusz
4 lata temu

A co tam w sprawie tężni słychać, bo podobno na dwie to nie wystarczy zaplanowanej kasy ???

Poinformowany
Poinformowany
4 lata temu
Reply to  kuracjusz

Spokojnie starczy. Jak byś Ty rozpisywał przetarg to zabrakłoby na papier w Twoim miejskim szalecie.

Bogusław
Bogusław
4 lata temu

Wiesław Moszczyński, czy to nie jest przypadkiem były organista z parafii Świętej Rodziny przy ulicy Kopernika w Mławie?
Jeśli tak, to za pośrednictwem tego portalu serdecznie pana pozdrawiam i dziękuję za pomoc mi i mojej rodzinie okazaną, choć wiem, że nic w zamian od nas nic pan nie żądał. Naprawdę dziękuję panie Wiesławie.

Izka
Izka
4 lata temu
Reply to  Bogusław

A ja Panu Wiesławowi chciałam podziękować za to, że „pięknie” obraża ludzi na Facebooku, bardzo wredny typ 🙁

Znajomy
Znajomy
4 lata temu
Reply to  Izka

Zgadzam się z panią w całej rozciągłości, jest nieznośny, kapryśny i gnuśny

Do (Wy) Sycha
Do (Wy) Sycha
4 lata temu

Radny Sych sie odezwał. Uuu… niemożliwe.
Ciekawe, dlaczego jak są sprawy bardzo ważne, to chowa głowę w piasek?
Czemu glosowal za PPP?
Czemu?
Szkoda na tego Pana już słów.

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x