Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Mariusz Dziubiński DariuszLampkowski kandydat do Rady Powiatu Mławskiego kandydat do Rady Miasta Mława wybory samorządowe 2018
Logo
Czarnecka Bielska
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

Mławscy rekonstruktorzy w Klembowie k/Wołomina


Marek Kiełbiński kandydatna burmistrza Mławy PiS

W niedziele 25 lutego br. w kościele Św. Klemensa 1 Papieża i Męczennika w Klembowie miały miejsce uroczystości związane z 187 rocznicą śmierci generała Franciszka Żymirskiego, właściciela dóbr Klembowo, a przede wszystkim  legionisty, bojownika o wolność  ojczyzny, pochowanego w tutejszym kościele, którego był fundatorem.

Obchody rozpoczęto od wystawienia honorowych wart przed tablicą upamiętniającą  bohaterskiego generała ,uroczystej mszy świętej, złożenia kwiatów. W uroczystości udział wzięła rodzina Żymirskich, władze gminne i powiatowe oraz wójtowie i burmistrzowie ościennych miejscowości, dyrektorzy szkół, wojskowi, strażacy, przedstawiciele różnych organizacji społecznych i mieszkańcy gminy.

Po głównych uroczystościach goście i mieszkańcy mogli zakosztować różnych smaków Ziemi Klembowskiej. Na jarmarku różne sołectwa serwowały chleby, wędliny, sery, pierogi, miód, smalec  oraz grochówkę i bigos. Natomiast Lokalne Stowarzyszenie Pasjonatów Historii zaprezentowało swoje eksponaty z czasów nowożytnych.

Ogromną atrakcją była inscenizacja przedwojennego targu w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Mława. Nasi aktorzy odegrali wiele rodzajowych scenek przedstawiających wiejski targ. M. in.  głośne kłótnie i zachwalanie towarów przez przekupki, sprzedaż pierza, ostrzenie noży, wróżenie cyganki z kart oraz sprzedaż towarów przez żydowskich kupców itp. Oglądających zachwyciły także stroje z epoki oraz rekwizyty w postaci drewnianego straganu, ostrzałki do noży, walizek, koszyków, skrzynek, starych ubrań, pieniędzy, wózka dziecięcego, wagi i płodów rolnych.

Nie obyło się bez wspólnych rozmów i zdjęć z mieszkańcami i władzami gminy, którzy otrzymali upominki ufundowane przez Urząd Miasta Mława. Pan Rafał Mathiak wójt gminy oraz pani dyrektor GOK-u Iwona Świeboda zaprosili grupę ponownie na uroczystości dożynkowe.

Źródło i fot: Janusz Dębski  GRHLC Mława.

Udostępnij:
Henryk Antczak
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

2
KOMENTARZE

1500
Aktor

To w końcu rekonstruktorzy czy już aktorzy? Bo się pogubiłem.

Fotograf

Na przyszłość ustawiajcie się na tle jakiś drzew, kościoła lub pola. Bo ten Mercedes i inne samochody dziwnie wyglądają za straganami…