Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mławscy rekonstruktorzy w Klembowie k/WołominaW niedziele 25 lutego br. w kościele Św. Klemensa 1 Papieża i Męczennika w Klembowie miały miejsce uroczystości związane z 187 rocznicą śmierci generała Franciszka Żymirskiego, właściciela dóbr Klembowo, a przede wszystkim  legionisty, bojownika o wolność  ojczyzny, pochowanego w tutejszym kościele, którego był fundatorem.

Obchody rozpoczęto od wystawienia honorowych wart przed tablicą upamiętniającą  bohaterskiego generała ,uroczystej mszy świętej, złożenia kwiatów. W uroczystości udział wzięła rodzina Żymirskich, władze gminne i powiatowe oraz wójtowie i burmistrzowie ościennych miejscowości, dyrektorzy szkół, wojskowi, strażacy, przedstawiciele różnych organizacji społecznych i mieszkańcy gminy.

Po głównych uroczystościach goście i mieszkańcy mogli zakosztować różnych smaków Ziemi Klembowskiej. Na jarmarku różne sołectwa serwowały chleby, wędliny, sery, pierogi, miód, smalec  oraz grochówkę i bigos. Natomiast Lokalne Stowarzyszenie Pasjonatów Historii zaprezentowało swoje eksponaty z czasów nowożytnych.

Ogromną atrakcją była inscenizacja przedwojennego targu w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Mława. Nasi aktorzy odegrali wiele rodzajowych scenek przedstawiających wiejski targ. M. in.  głośne kłótnie i zachwalanie towarów przez przekupki, sprzedaż pierza, ostrzenie noży, wróżenie cyganki z kart oraz sprzedaż towarów przez żydowskich kupców itp. Oglądających zachwyciły także stroje z epoki oraz rekwizyty w postaci drewnianego straganu, ostrzałki do noży, walizek, koszyków, skrzynek, starych ubrań, pieniędzy, wózka dziecięcego, wagi i płodów rolnych.

Nie obyło się bez wspólnych rozmów i zdjęć z mieszkańcami i władzami gminy, którzy otrzymali upominki ufundowane przez Urząd Miasta Mława. Pan Rafał Mathiak wójt gminy oraz pani dyrektor GOK-u Iwona Świeboda zaprosili grupę ponownie na uroczystości dożynkowe.

Źródło i fot: Janusz Dębski  GRHLC Mława.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Aktor
Aktor
6 lata temu

To w końcu rekonstruktorzy czy już aktorzy? Bo się pogubiłem.

Fotograf
Fotograf
6 lata temu

Na przyszłość ustawiajcie się na tle jakiś drzew, kościoła lub pola. Bo ten Mercedes i inne samochody dziwnie wyglądają za straganami…

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x