Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wyjątkowo piękna i szlachetna akcja w „budowlance”


O tym, że krew ratuje ludzkie życie wiedzą chyba wszyscy, nie tylko ci, którzy zetknęli się z leczeniem szpitalnym. Skąd się bierze krew w szpitalnych lodówkach młodzi uczniowie ZS nr 1 i ZS nr 2 mogli się wczoraj (22 lutego) przekonać naocznie. Mławska „budowlanka” wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Mławie zorganizowała bowiem w szkole jednodniowy punkt honorowego krwiodawstwa.


– Bardzo dobrze, że taka akcja odbywa się w szkole. Szkoła uczy, a taka akcja to najpiękniejsza lekcja życia i służby dla drugiego człowieka – uważa Urszula Makowska dyrektorka ZS nr 1 w Mławie.

W korytarzu przed salą gimnastyczną tłum młodzieży oczekuje na swoją kolej, by oddać krew. Niektórzy przeglądają rozłożone na stolikach ulotki. Choć wszystko odbywa się sprawnie, by nie powiedzieć jak na taśmie. Wypełnienie ankiety – pobranie i badanie próby krwi – badanie lekarskie i wreszcie pobranie.

– Młodzież ZS Nr 1bardzo chętnie włącza się w takie akcje, najliczniej spośród wszystkich szkół oddaje krew. Warto też zauważyć ogromne zaangażowanie młodzieży w przygotowanie tej akcji.Podczas dzisiejszej, zachęciliśmy również młodzież z sąsiedniego ZS nr 2 – opowiada Joanna Zadrożna opiekun szkolnego koła PCK i główny organizator akcji.

Honorowe krwiodawstwo to jednak nie tylko męska domena. Wśród oddających krew były bardzo wiele dziewcząt. Niektórzy z nich czynią to po raz pierwszy, inni są już nawet wieloletnimi krwiodawcami.

– Oddaję krew, bo chcę pomóc. Pierwszy raz dzisiaj oddaję krew. Zobaczę jak to jest, ale nie boję się – mówi Wiktoria z ZS Nr 2.

– Angażuję się w tę akcję. Uważam, że warto oddać swoją krew, komuś, kto jej bardzo potrzebuje. Mnie się nic nie stanie a komuś mogę pomóc – uważa Kacper, który jest również druhem Ochotniczej Straży Pożarnej.

– Już któryś raz oddaję krew. Nawet nie liczę który, może szósty albo siódmy raz. Oddaję krew od momentu jak skończyłem osiemnaście lat. Mnie zmotywował brat, który zaczął krew oddawać. Potem zacząłem ja, a później jeszcze tata – o swojej motywacji mówi Adam, uczeń klasy czwartej ZS nr 1.

Podczas tej akcji krew oddawać mogły też osoby nie będące uczniami i z takiej możliwości skorzystało 5 osób. Tylko w tym jednym dniu było w sumie 40 oddań. 21 uczniów ZS nr 1 oddało 9,45 litra krwi, 14 z ZS nr 2 oddało 6,3 litra a pozostałe osoby 2,25 litra krwi.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Gosc
Gosc
6 lata temu

Robią to za darmo ,a tak to jest kasa przecież tylko o to chodzi

Julek
Julek
6 lata temu

Chociaż jedna piękna akcja bez kontekstu politycznego ,dają dar życia a nie na radnego.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x