Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Grupa Zalewski: zróbmy skrzynki dla bezdomnych i nocną herbaciarnię


Grupa Zalewski od lat podejmuje różne działania na rzecz osób bezdomnych nie tylko w naszym mieście. Wczoraj (21 lutego) Grupa zorganizowała w Mławie Forum o Bezdomnych. Wśród osób obecnych na spotkaniu zabrakło przedstawicieli Straży Miejskiej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, czyli dwóch najważniejszych instytucji miejskich zajmujących się w praktyce tym problemem. Obecny za to był przedstawiciel mławskiej policji.


Spotkanie potwierdziło, że nie ma współpracy pomiędzy Strażą Miejską, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Grupą Zalewski na rzecz osób bezdomnych, zresztą stwierdzenie tego faktu padło z ust Mariusza Zalewskiego, prowadzącego to spotkanie.

Naczelnik Grupy Zalewski omówił wspierając się prezentacją multimedialną sytuację bezdomnych odmawiającym wyjazdu do schroniska w naszym mieście oraz sposób ich funkcjonowania i radzenia sobie z tą sytuacją. Po raz kolejny podniósł potrzebę funkcjonowania łaźni miejskiej.

Jako nowe pomysły dla poprawienia warunków życia osób bezdomnych Mariusz Zalewski podał ustawienie skrzynek dla bezdomnych oraz zorganizowania nocnej herbaciarni.

Pierwszy z pomysłów już funkcjonuje w Łodzi. Skrzynka, a właściwie kontener składa się z szeregu otwieranych kluczem szuflad, do których mieszkańcy mogą wkładać potrzebne bezdomnym rzeczy czy produkty. Bezdomni mają możliwość umieszczania w niej kartki z wypisanymi potrzebami.

Nocna herbaciarnia z kolei, byłaby miejscem gdzie bezdomni podczas niskich temperatur zwłaszcza nocą, mogliby otrzymać gorącą herbatę.

Z zaproszenia Grupy Zalewski skorzystała dwójka miejskich i jeden powiatowy radny, dzielnicowy, kilku przewodniczących zarządów osiedlowych, szef mławskiego PiS, kilkoro członków stowarzyszeń. Choć po prezentacji Mariusza Zalewskiego wywiązała się dyskusja, to wszelkie wnioski niejako zawisły w próżni, gdyż zabrakło na tym spotkaniu zarówno władz miasta jak i wspomnianych wcześniej Straży Miejskiej i MOPS.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
12 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
mławianka
mławianka
5 lata temu

A ja tam widzę na tym spotkaniu jednego opoja w sweterku, nigdy niw wylewa za kołnierz, i co on tam robi? a może poucza jak się zachować będąc pod wpływem.

staton
staton
5 lata temu

Nie mogę pojąć skąd te minusy pod głosami popierającymi pomaganie i piętnującymi postawy aspołeczne?? Czy aż tak wielu mieszkańcom Mławy brak życzliwości, dojrzałości społecznej i zrozumienia? A może te minusy to odznaczają pracownicy MOPSów i strażnicy wiejscy na dyżurze?

Observer
Observer
5 lata temu
Reply to  staton

Staton, z tego co zdążyłem zaobserwować, to w roku wyborczym w naszym mieście nasila się nagonka szczególnie na dwóch panów, z których jeden to właśnie Pan Mariusz, a więc nie dziw się. Taka widać jest rola klakierów.

Tata
Tata
5 lata temu

rewelacyjny pomysł jak dla mnie,pozdrawiam Pana Mariusza

prostow_nick
prostow_nick
5 lata temu

To wstyd dla lokalnych władz, że nie raczyli zaszczycić takiej debaty. Kierownictwo do wymiany kwalifikuje się.

Echo
Echo
5 lata temu

Teraz dopiero znajdą się bezdomni,
warunki i udogodnienia będą im sprzyjać!

staton
staton
5 lata temu

Trzeba zrozumieć działanie takich instytucji jak MOPS, MOPR, Urząd Pracy itp…. a rzecz naprawdę jest prosta….żadnemu z tych urzędów nie zależy na kompleksowym rozwiązaniu problemu. Dlaczego…..proste, okazaliby się instytucją niepotrzebną. Wszak gdyby nie było potrzebujących nie trzeba by MOPSu i MOPRu, a gdbyby zabrakło bezrobotnych, to PUP do likwidacji. Wobec tego trudno oczekiwać aby ktokolwiek z MOPsu był zainteresowany rozwiązywaniem problemów bezdomnych. Oni tam (czyt. w MOPS) mają swoje wytyczne, przepisy itp. i nikt nawet palcem nie kiwnie by zrobić coś ponadto.
A Straż Miejska….cóż, mniej problemów sprawia, a jest bardziej zyskowne wystawianie mandatów chociażby za złe parkowanie.

Bibi
Bibi
5 lata temu

W Mławie nie ma bezdomnych. W Mławie są tylko ludzie którzy nie chcą pomocy z mops. Ci ludzie są wyrzucani z ośrodków bo piją i nie chcą się poddać leczeniu. Wiec tematu nie ma. nie można na sile pomagać komuś kto tej pomocy nie chce. Raczej problem jest z tymi co tego nie rozumieją , ale no tak wybory tuż tuż wiec trzeba się pokazać…

Paweł
Paweł
5 lata temu
Reply to  Bibi

To prawda. Taki „bezdomny” wraca na drugi dzień z ośrodka z ktorego został wyrzucony za picie. Niestety ale w kazdym osrodku dla bezdomnych obowiazuje zakaz spozywania alkoholu.

staton
staton
5 lata temu
Reply to  Paweł

Nie rozumiem w jakim kontekście użył Pan Panie Pawle słowa „niestety”? Czyżby był pan za spożywaniem alkoholu w ośrodkach? I druga rzecz…..o ile mi wiadomo to żaden ośrodek nie wyrzuca za picie,…..ośrodki po prostu nie przyjmują pod wpływem i słusznie inaczej zmieniły by się w meliny. Niewpuszczona osoba „pod wpływem”, może zawsze przyjść jak wytrzeźwieje.

staton
staton
5 lata temu
Reply to  Bibi

noooooo….wspaniale….już kilka razy coś takiego na stronach CM czytałem….tylko, że jest to patrzenie typowo jednostronne i bardzo samolubne….gdyby wszyscy tak podchodzili do sprawy to po co takie pojęcie jak resocjalizacja….po co leczyć alkoholika jak on nie chce…..po co ratować samobójcę jak oni nie chce, po co walczyć o dziecko chore na padaczkę skoro nie ma lekarstwa na tą chorobę. A może jeszcze lepiej…..przestańmy leczyć ludzi chorych na raka bo najczęściej i tak przegrywamy. I już odpowiem….bo w każdym przypadku mamy do czynienia z ludźmi i różnimy się od zwierząt między innymi tym że nie eliminujemy ze swojego środowiska jednostek słabych i chorych. I proszę…..pozostańmy ludźmi…proszę.
A co do obecności MOPSu i Straży Miejskiej to uważam, że ich obowiązkiem na tym spotkaniu było się pojawić. Wszak każda z tych instytucji ma w tym względzie pewne obowiązki.

Wanda
Wanda
5 lata temu
Reply to  staton

Tak jest. Ich obowiązkiem było pojawienie się na tym spotkaniu. Całkowity brak profesjonalnego podejścia. Obowiązki zawodowe powinny być stawiane ponad podziałami. Jak dzieci. Nie lubimy tego Pana, to nie przyjdziemy. Typowe małomiasteczkowe podejście do sprawy. A Państwu radnym dziękujemy już za zabawę.

12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x