Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Nietrzeźwemu rowerzyście sąd już nie zabierze prawa jazdy


To bardzo ważne orzeczenie. Nietrzeźwemu rowerzyście sąd nie może zakazać prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Tak 15 lutego orzekł Sad Najwyższy, uwzględniając kasację  Rzecznika Praw Obywatelskich. Rzecznik powoływał się na art. 87 kodeksu wykroczeń, wskazując, że kierujący przyłapany na podwójnym gazie może być ukarany zakazem prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne.


Rzecznik złożył ją w sprawie obywatela, który za kierowanie w 2016 r. rowerem w stanie nietrzeźwości został ukarany wyrokiem nakazowym 300 zł grzywny i półrocznym zakazem prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Wyrok uprawomocnił się wobec niewniesienia sprzeciwu przez obwinionego. W tej sprawie SN uznał, że Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ dopuścił się „rażącej obrazy” art. 87 ust. 4 Kw. i zalecił mu, aby rozpoznając ją ponownie, orzekł o zakazie prowadzenia  pojazdów zgodnie z tym artykułem kodeksu wykroczeń.

Przepisy pozwalające odebrać prawo jazdy nietrzeźwemu rowerzyście wielokrotnie były krytykowane jako niesprawiedliwe i nieproporcjonalne do winy. Przeciwnicy wskazywali, że rowerzysta, który prawa jazdy nie posiada, dostanie tylko mandat, a ten, który prawko ma, oprócz mandatu będzie musiał oddać też uprawienia do kierowania autem. Czyli za to samo wykroczenie są dwie różne kary.

W końcu drakońskie prawo nieco zliberalizowano. Otóż rowerzysta, który miał 0,2-0,5 promila alkoholu we krwi, będzie karany mandatem w granicach 300-500 zł. Pijany, czyli powyżej 0,5 promila, będzie płacił 500 zł. Jednak nie straci prawa jazdy.

źródło:RPO

oprac. red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x