Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Burmistrz i radni w niemieckim Viernheim


Burmistrz i radni w niemieckim Viernheim wiadomości Mława portal Mława informacje Mława

Burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski wraz z przewodniczącymi rady miasta odwiedzili zaprzyjaźnione z Mławą miasto Viernheim w Niemczech. Obejrzeli tam najważniejsze obiekty użyteczności publicznej, spotkali się z mieszkańcami i upamiętnili ofiary Holokaustu.

Sławomira Kowalewskiego oraz Przewodniczącego Rady Miasta Mława Leszka Ośliźloka i jego zastępców – Arkadiusza Dłubisza i Krzysztofa Wasiłowskiego – powitał burmistrz Viernheim Matthias Baaß. Delegacja z Polski podczas trzydniowej wizyty zwiedziła m.in. niektóre z tamtejszych placówek oświatowych, świetlicę dziennego pobytu dla seniorów, dom starców, ośrodek dla uchodźców, obiekty sportowe, muzeum, halę widowiskową i olbrzymią galerię handlową, przez którą dziennie „przewija się” 25 tysięcy osób. Mławianie obejrzeli też siedzibę instytucji zajmującej się ratownictwem w sytuacjach kryzysowych (katastrofy, wypadki itp.), finansowanej przez niemiecki rząd, w której mieszkańcy pracują społecznie. Zapoznali się również ze strukturą tamtejszego urzędu miasta i poznali pracę poszczególnych jego wydziałów. Interesujące, zwłaszcza dla naszych rajców, były fakty dotyczące działania rady miejskiej Viernheim. – Zasiadają w niej 43 osoby należące do różnych partii politycznych. Wszyscy doskonale się ze sobą dogadują, nawet gdy mają odmienne zdanie w różnych kwestiach, gdyż wiedzą, że pracują dla dobra swojego miasta – relacjonuje Arkadiusz Dłubisz.

Mławianie wzięli udział w spotkaniu przy pomniku upamiętniającym ofiary Holokaustu, gdzie głos zabrał burmistrz Sławomir Kowalewski. Jak mógł się przekonać, mieszkańcy Viernheim mają wielki szacunek dla ofiar totalitaryzmu i otwarcie wyrażają swój sprzeciw wobec nazizmu. Mławscy samorządowcy mieli też okazję porozmawiać z przedstawicielami różnych stowarzyszeń funkcjonujących w Viernheim – m.in. chóru (w sumie działa ich tam aż siedem). – Zarówno my, jak i nasi gospodarze, wynieśliśmy z tej wizyty bardzo pozytywne wrażenia. Viernheim chce współpracować z Mławą i wszystko wskazuje na to, że zostanie naszym miastem partnerskim. Mają już partnerów na Zachodzie, my bylibyśmy pierwszym wschodnim – mówi Arkadiusz Dłubisz. Z owoców niedawnego wyjazdu jest również zadowolony burmistrz Sławomir Kowalewski: – Wizyta była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń. Dowiedziałem się wielu interesujących rzeczy dotyczących niemieckiego miasta i samorządu, sporządziłem obszerne notatki. Możemy się wzajemnie dużo od siebie nauczyć i to jest bardzo cenne – wskazuje.

Viernheim jest położone w południowo-zachodniej części Niemiec. Pod względem liczby ludności – ok. 33 tys. mieszkańców – przypomina Mławę. Co ciekawe, mieszka tam ok. 700 Polaków, bardzo dobrze postrzeganych przez miejscową społeczność i w znacznej części udzielających się w wolontariacie. To zamożne miasto, na jego terenie nie ma dróg gruntowych, działa w nim ok. 150 punktów gastronomicznych. Współpraca Mławy z Viernheim rozpoczęła się w lipcu 2017 r., kiedy to jego przedstawiciele – z burmistrzem na czele – odwiedzili Mławę i spotkali się ze Sławomirem Kowalewskim i przedstawicielami tutejszego urzędu miasta.

źródło i fot. UMM

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

35
KOMENTARZE

avatar
1500
Cyt. za ibajka.
Gość
Cyt. za ibajka.

Dodam tylko, że Holocaust to nie jedyny przypadek ludobójstwa, historia niestety pokazała ich wiele, ale żaden z tych pozostałych przypadków nie ma tak wielkiego rozgłosu jakim szczyci się Holocaust.
Dla przypomnienia: rzeź Ormian 1915 roku ( 1,5 miliona zabitych), kolektywizacja na Ukrainie w latach 30 tych ( 10 mln), terror Czerwonych Khmerów w latach 1975-79 ( 3 mln), rewolucja kulturalna w Chinach (według niektórych badaczy nawet kilkanaście milionów), Rwanda 1994 (ok 1 mln).

Czyżby rzeczywiście chodziło o pieniądze ?

JFK..
Gość
JFK..

Panie radny żeby. zobaczyc. Asfaltowe ulicę wystarczy pojechać do Ciechanowa rozwija się szybko to coś podpatrzycie cos nauczycie
A i lokali mają sporo to w. Maku sie panstwo posilicie

mlawianin 1
Gość
mlawianin 1

Prawdziwa krytyka jest rzeczą bardzo cenną, stymuluje rozwój, i pozwala unikać błędów. Ale ona musi być konstruktywna i rzetelna, oparta na faktach, a nie takie ble,ble jak ty piszesz, Ja nie mam nic przeciwko ale na takie wycieczki niech jeżdżą za swoje, a jeśli jeżdżą jako przedstawiciele Władz Miasta, to mają obowiązek podzielić się z mieszkańcami, o tej wizycie, i w jakich tematach nawiązali współpracę, bo to co napisał Pan Dłubisz to ja mogę przeczytać w WIKIPEDII, i dowiem się że jest tam 150 lokali gastronomicznych. A że to była wycieczka, to świadczy o tym choćby fakt, że tamtejsze media… Czytaj więcej »

Ciekawa
Gość
Ciekawa

Czytając któryś z Twoich komentarzy sprawdziłam, czy rzeczywiście nie ma żadnych wzmianek z wizyty naszych „znamienitych” panów w Viernheim i muszę stwierdzić, że takowe wzmianki są i to nawet ze zdjęciami, a więc tu się mylisz.

mławianin 1
Gość
mławianin 1

Tak przyznaje się do błędu, na przyszłość będę bardziej dokładniej przeglądał strony w WIKIPEDII tak są zdjęcia, na których widać że Pan Oślizlok robi za fotografa, dobre i to tylko zastanawia mnie dlaczego oficjalna delegacja odwiedzająca miejsca pamięci pomnik HOLOKAUST w VIERNHEIM, nie złożyła kwiatów przy miejscu pamięci, czyżby nie było ich stać na wiązankę z biało czerwoną wstęgą. No ale jak sama Szanowna Pani napisała ci „znamienici” goście nie potrafili się odnaleść w takiej sytuacji widać że zabrakło im MŁAWSKIEJ STRAŻY MIEJSKIEJ Z WIĄZANKĄ. JEDNYM SŁOWEM MÓWIĄC DALI PLAMĘ!!!–WSTYD!! będąc na miejscu przy pomniku ofiar stali z gołymi rękoma,… Czytaj więcej »

Ciekawa
Gość
Ciekawa

Zdjęcie 11 przedstawia delegację pod pomnikiem właśnie.
Może w Niemczech nie składa się kwiatów pod pomnikami jak u nas, może panują inne zwyczaje – pomyśl i o tym zanim coś napiszesz.
Informacji o tej wycieczce na pewno nie było w Wikipedii, ale można to było sobie wygooglować.

JFK..
Gość
JFK..

Domyslam sie kto to piszę
Wiec szybkie dwa pytania. Gdzie te wzmianki o wizycie w niemieckiej prasie bo szukam szukam i znaleźć nie moge. Portale miajskie Viernheim milczą wiec gdzie tego szukac?
I drugie jakci radni w przeszłosci czcili ofiary totalitaryzmu w naszym miescie ?
Budynek ub.
Getto mławskie. ?

Jarząbek
Gość
Jarząbek

Są i inne wzmianki w prasie z miasta Viernheim jak np spod pomnika upamiętniającego ofiary holokaustu.

Jarząbek
Gość
Jarząbek

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „Mława Viernheim” i znajdziemy niemieckie strony z lokalnego portalu na temat tej wizyty.
Pozwalam sobie włączyć się do dyskusji.
Podałem w poście linki do przetłumaczonych stron, ale post się jeszcze nie ukazał.

mławianin 1
Gość
mławianin 1

Ciekawa z tobą polemika, a co do składania kwiatów w miejscach pamięci jesteś w błędzie byłem świadkiem / i dlatego to napisałem/ składania kwiatów w miejscu pamięci, i to przez samych Niemców, w mieście które jest niedaleko miejscowości w której byli Mławianie, powinnaś jeszcze raz skorzystać z google, i zobaczyć i porównać zdjęcia które zrobili mieszkańcy i włodarze VIERNHEIM. Po prostu jeśli się jedzie z rewizytą to powinno się poznać zwyczaje panujące w Niemczech i w mieście które się odwiedza.

Mieszkaniec sztuk 1
Gość
Mieszkaniec sztuk 1

Ludzie z tej zazdrosci wam całkiem rozum odebrało tyle zlosliwosci tyle nienawiści toż oni. W waszym imieniu pojechali no ta wycieczke was reprezetowali to tak jak byscie wy tam byli dajcie spokuj chlopu ze sie drogami zachwyca kazdy by oniemiał widzac asfaltowe drogi chcial wam to przekazac z emocjami dlatego trochę bez składu ale ludzie tam był i chór i asfalt to sa emisję a wy co nie pochwalicie nie docenicie jak mozna i żeby jeszcze choć grosz z kasy miasta nie to toz kredyt bierzemy oj oj ludzie Ps i jeszcze smialiscie sie z mikrofonu na sesji a tu… Czytaj więcej »

Jarząbek
Gość
Jarząbek

Podoba mi się Twoje poczucie humoru, Mieszkańcu sztuk 1 😀
Widzę, że niektórzy nie rozumieją, ja Cię doceniam 🙂

Czytelnik
Gość
Czytelnik

Ciekawa wycieczka jak wiele innych wyjazdów. Były tu były tam. Media powinnynpisac także o wycieczkach Pana Burmistrza gdzie „sponsorem” są firmy zarabiające w tym mieście. Swoją drogą dodam jeszcze że mam takie wrażenie że jedyną inwestycją zewnętrzną jaka jest w tym mieście to LG. Swojego czasu był wątek przeniesienia LG do Ukrainy. Nie zostało to zrobione że względu na niestabilna sytuacja w tamtym regionie. Co się stanie jak sytuacja będzie stabilna? Co stanie się wówczas z miastem? Z mieszkaniami budowlanymi dla Ukraińców? Co stanie się z firmami? Kto tutaj zostanie? I wreszcie z czego splaconynzostanie dług? Przecież LG nie będzie… Czytaj więcej »

Troglo
Gość
Troglo

LG się nie wyprowadzi z Mławy tu mają dobre warunki, na Ukrainie pensję urosną i nie będzie im się opłacało przenosić, takie przenosiny to wielki koszt, wstrzymanie produkcji a co za tym idzie straty. Miasto ma też dobre połączenie komunikacyjne. Ale nawet jakby się wynieśli to gospodarka nie zna próżni zaraz ktoś tu wejdzie na nich miejsce. Największym kapitałem teraz są ludzie pracujący.

Jarząbek
Gość
Jarząbek

Ech, wielki optymista z Ciebie.
Wiesz na jaki okres LG przedłuża umowy o pracę? Trochę dziwny to okres, nie sądzisz?
Jak uważasz, co może być tego przyczyną, Troglo?

Jan
Gość
Jan

To jak się ustabilizuje sytuacja na Ukrainie, to bedziemy się martwić. I jak wejdzie do UE, bo nie jest. Póki co gratuluję burmistrzowi zawierania nowych, cennych dla miasta znajomosci. Możecie marudzić ale konfrontacje to bardzo dobra praktyka. I dobrze, że burmistrz otwarty jest na rozmowy ze wszystkimi narodami , to mi się bardzo podoba.

Wacław
Gość
Wacław

SZ.PANIE DŁUBISZ-WY tu też się świetnie dogadujecie-przegłosowaliście wszystkie podwyżki dla mieszkańców Mławy.No cóż się dziwić rada pedagogiczno-urzędnicza i ponad 20 000zł diety rocznie do czegoś zobowiązuje-z jakiego rejonu będzie pan teraz startował

mławianin 1
Gość
mławianin 1

Bardzo trafny komentarz, aby było bardziej obrazowo, 24,000 x 4 = 96,000 tysięcy złotych z naszych podatków, warto by wrócić, kto był incjatorem tak wysokich stawek dla Radnych, o ile mnie pamięć nie myli to w dwóch pierwszych kadencjach stawki dla Radnych można powiedzieć były groszowe około 300, zł m-c. Ci wszyscy Radni będą ponownie startować w wyborach ponownie zarzucać nas ulotkami, odwiedzać w domach i mamić nas obietnicami co oni nie zrobią w tej kadencji która ma trwać 5 lat. I to od naszej aktywności na forach internetowych i nie tylko będzie zależeć ilu z tych Radnych znajdzie się… Czytaj więcej »

mlawianin 1
Gość
mlawianin 1

c.d.—do poprzedniego postu, pozostało mi zadać pytanie do uczestników tej wycieczki, aby przedstawili nam mieszkańcom więcej faktów, czy zrealizowali tą wizytą cele aby Mława była miastem partnerskim I zaczęła bliższą współpracę z miastem VIERNHEIM. Jeśli tak, to warto by zapoznać mieszkańców z planami tej współpracy, I PRZEDSTAWIENIE NAM MIESZKAŃCOM UMOWY PARTNERSKIEJ. Jeśli się nie mylę to chyba był taki rzeczywisty cel tego wyjazdu i tak na marginesie pisze Pan że mieszka w tym mieści 700 POLAKÓW, czy mieliście spotkanie z mieszkającymi tam POLAKAMI. Tak Panie Dłubisz u nas w Mławie są drogi gruntowe i to niemal w centrum miasta, ale… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Tak, podpisali umowę PPP
😀

Stasiek
Gość
Stasiek

Takie kontakty są bardzo cenne, ponieważ można przenieść doświadczenia niemieckich samorządowców na polski grunt. W czasie bezpośrednich spotkań, wizytowania konkretnych obiektów najlepiej zdobywa się potrzebną wiedzę i wiadomości.

Jarząbek
Gość
Jarząbek

Tak, masz rację. Jakie ciekawe rozwiązania burmistrz ma zamiar przenieść na mławski grunt? Co mu się spodobało, co go zafascynowało? i co zamierza zrobić w Mławie w związku z tą owocną wizytą? Na ten temat nic nie ma w tym artykule. 4 (czterech) panów pojechało sobie na wycieczkę do miasta Viernheim i to wszystko. Byli tu i tam i zobaczyli, że miasto bogate, bo nie ma dróg gruntowych, a u nas co druga to gruntowa, a z tych asfaltowych, to co dziesiąta bez dziur. Może nam Niemcy rzucą jakiś ochłap na te drogi? Wycieczka się odbyła, mławscy podatnicy się cieszą,… Czytaj więcej »

mławianin 1
Gość
mławianin 1

Jarząbek jeśli stać cię tylko na to że po tej wizycie stać cię na te słowa— NIEMCY RZUCĄ NAM JAKIEŚ OCHŁAPY NA DROGI ?? to daruj sobie takie teksty.

Z R ..
Gość
Z R ..

O cenne ciekawe jak bardzo
Panie radny?

Jerzy
Gość
Jerzy

Czy radni w niemieckim mieście pracują społecznie czy też jak nasi otrzymują diety ?

mlawianin 1
Gość
mlawianin 1

Dałem sobie chwilę!! , aby móc zajrzeć i popatrzeć na to miasto, i porównać z opisem który przedstawia Pan Dłubisz, i tu zaskoczenie opis ten przedstawia wiele nieścisłości a żeby nie powiedzieć kłamstw, owszem w/w Panowie są Radnymi, ale to radni funkcyjni, którzy wybrali się do Viernheim, aby towarzyszyć w wycieczce do miasta partnerskiego, Panu Burmistrzowi, może to i dobrze że byli w tym mieście bo przynaimniej zobaczyli miasto czyste / a nie tak jak mlawskie brudne i zaśmiecone ulice i drogi gruntowe / i pięknie wyglądające urbanistycznie, a incjatywy gospodarzy Viernheim, są realizowane z myślą o mieszkańcach. Ale wiadomości… Czytaj więcej »

ZR.....
Gość
ZR.....

Któryś z tamtejszych przedsiębiorców będzie w naszym mieście? rozważa inwestycję ? jaką? może przynajmniej ten chór da koncert w Mławie na przykład w PSM ?(na którym ktoś tak będzie że go nie będzie) a może nasi strażacy pojadą zobaczyć jak to działa w Viernheim choć chyląc czoła przed PSP może być odwrotnie nasi Panowie mogą nauczyć wiele swoich niemieckich kolegów A może jakieś doświadczenia w dziedzinie mieszkań socjalnych tam też sa piece węglowe rury na ścianie i sąsiedztwo oczyszczalni? A no właśnie oczyszczalnia jest miejska czy prywatna ? o ośrodek dla uchodźców nie pytam jaki jest cel jego zwiedzania co… Czytaj więcej »

ZR.....
Gość
ZR.....

Szanowna Pani rzecznik domniemywam że to Pani tekst Ta wycieczka odbyła się po to aby przekazać nam prostym ludziom że w niemieckim mieście działają chóry. Gratuluję w naszym też działają wie pani o tym ? a w związku z tym mam pytanie jak Państwo wspieracie tą działalność? jak wspieracie powstanie nowych ? ile pieniędzy przeznaczacie na ich działalność? (oczywiście z pominięciem TMT T. Bądarzewskiej w którym to aktywnie Pani działała) jaką opieką objęto inicjatywy mieszkańców jakieś warsztaty ? a może wycieczka do Viernheim Żeby poćwiczyć wspólne śpiewanie z niemieckimi specjalistami ? Szanowny panie Dłubisz u uważa mnie Pan za idiotę?… Czytaj więcej »

Kania
Gość
Kania

Oni język znają ale nie umieją hehe

tadek
Gość
tadek

kto z naszych prominentów znał język niemiecki

mławianin 1
Gość
mławianin 1

JAK to kto zna język nie wiesz–Radny Senior na usługach Burmistrza Pan Wasiłowski, był fotografem i tłumaczem? i stąd mamy takie wiadomości, tylko że ta informacja ma się nijak do faktów???, ALE O TYM ZA CHWILĘ.

młody
Gość
młody

Panowie , czemu tyle uszczypliwości w wypowiedziach. Moim zdaniem to dobrze , że miasto z bogatych Niemiec chce nawiązać współpracę z miastem z Polski i to właśnie z Mławą. Kurcze to chyba normalne że przedstawiciele Mławy tam pojechali i sądzę że rozmawiali o wzajemnej przyszłości . Myślę że takie partnerstwa z Zachodem są Nam potrzebne. Ja chcę być w Unii Europejskiej. Jeśli choć trochę mieszkańcy na tym zyskają , to super. Takie jest moje zdanie.

Nn..
Gość
Nn..

Panie młody
Wylecz sie z kompleksów nie musimy dzielic europy na wschód i zachód widze tu straszne nieścisłości z komunizmu
Bogate miasto he he my tez mamy spory budżet tylko trwonimy od wielu lat

sasa
Gość
sasa

aby komus dosrać, a ty umiesz?