Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Burmistrz i radni w niemieckim Viernheim


Burmistrz i radni w niemieckim Viernheim wiadomości Mława portal Mława informacje Mława

Burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski wraz z przewodniczącymi rady miasta odwiedzili zaprzyjaźnione z Mławą miasto Viernheim w Niemczech. Obejrzeli tam najważniejsze obiekty użyteczności publicznej, spotkali się z mieszkańcami i upamiętnili ofiary Holokaustu.

KSP Mława nabór

Sławomira Kowalewskiego oraz Przewodniczącego Rady Miasta Mława Leszka Ośliźloka i jego zastępców – Arkadiusza Dłubisza i Krzysztofa Wasiłowskiego – powitał burmistrz Viernheim Matthias Baaß. Delegacja z Polski podczas trzydniowej wizyty zwiedziła m.in. niektóre z tamtejszych placówek oświatowych, świetlicę dziennego pobytu dla seniorów, dom starców, ośrodek dla uchodźców, obiekty sportowe, muzeum, halę widowiskową i olbrzymią galerię handlową, przez którą dziennie „przewija się” 25 tysięcy osób. Mławianie obejrzeli też siedzibę instytucji zajmującej się ratownictwem w sytuacjach kryzysowych (katastrofy, wypadki itp.), finansowanej przez niemiecki rząd, w której mieszkańcy pracują społecznie. Zapoznali się również ze strukturą tamtejszego urzędu miasta i poznali pracę poszczególnych jego wydziałów. Interesujące, zwłaszcza dla naszych rajców, były fakty dotyczące działania rady miejskiej Viernheim. – Zasiadają w niej 43 osoby należące do różnych partii politycznych. Wszyscy doskonale się ze sobą dogadują, nawet gdy mają odmienne zdanie w różnych kwestiach, gdyż wiedzą, że pracują dla dobra swojego miasta – relacjonuje Arkadiusz Dłubisz.

Mławianie wzięli udział w spotkaniu przy pomniku upamiętniającym ofiary Holokaustu, gdzie głos zabrał burmistrz Sławomir Kowalewski. Jak mógł się przekonać, mieszkańcy Viernheim mają wielki szacunek dla ofiar totalitaryzmu i otwarcie wyrażają swój sprzeciw wobec nazizmu. Mławscy samorządowcy mieli też okazję porozmawiać z przedstawicielami różnych stowarzyszeń funkcjonujących w Viernheim – m.in. chóru (w sumie działa ich tam aż siedem). – Zarówno my, jak i nasi gospodarze, wynieśliśmy z tej wizyty bardzo pozytywne wrażenia. Viernheim chce współpracować z Mławą i wszystko wskazuje na to, że zostanie naszym miastem partnerskim. Mają już partnerów na Zachodzie, my bylibyśmy pierwszym wschodnim – mówi Arkadiusz Dłubisz. Z owoców niedawnego wyjazdu jest również zadowolony burmistrz Sławomir Kowalewski: – Wizyta była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń. Dowiedziałem się wielu interesujących rzeczy dotyczących niemieckiego miasta i samorządu, sporządziłem obszerne notatki. Możemy się wzajemnie dużo od siebie nauczyć i to jest bardzo cenne – wskazuje.

Viernheim jest położone w południowo-zachodniej części Niemiec. Pod względem liczby ludności – ok. 33 tys. mieszkańców – przypomina Mławę. Co ciekawe, mieszka tam ok. 700 Polaków, bardzo dobrze postrzeganych przez miejscową społeczność i w znacznej części udzielających się w wolontariacie. To zamożne miasto, na jego terenie nie ma dróg gruntowych, działa w nim ok. 150 punktów gastronomicznych. Współpraca Mławy z Viernheim rozpoczęła się w lipcu 2017 r., kiedy to jego przedstawiciele – z burmistrzem na czele – odwiedzili Mławę i spotkali się ze Sławomirem Kowalewskim i przedstawicielami tutejszego urzędu miasta.

źródło i fot. UMM
Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

35 - liczba komentarzy w artykule "Burmistrz i radni w niemieckim Viernheim"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Cyt. za ibajka.
Gość

Dodam tylko, że Holocaust to nie jedyny przypadek ludobójstwa, historia niestety pokazała ich wiele, ale żaden z tych pozostałych przypadków nie ma tak wielkiego rozgłosu jakim szczyci się Holocaust.
Dla przypomnienia: rzeź Ormian 1915 roku ( 1,5 miliona zabitych), kolektywizacja na Ukrainie w latach 30 tych ( 10 mln), terror Czerwonych Khmerów w latach 1975-79 ( 3 mln), rewolucja kulturalna w Chinach (według niektórych badaczy nawet kilkanaście milionów), Rwanda 1994 (ok 1 mln).

Czyżby rzeczywiście chodziło o pieniądze ?

JFK..
Gość

Panie radny żeby. zobaczyc. Asfaltowe ulicę wystarczy pojechać do Ciechanowa rozwija się szybko to coś podpatrzycie cos nauczycie
A i lokali mają sporo to w. Maku sie panstwo posilicie

mlawianin 1
Gość
Prawdziwa krytyka jest rzeczą bardzo cenną, stymuluje rozwój, i pozwala unikać błędów. Ale ona musi być konstruktywna i rzetelna, oparta na faktach, a nie takie ble,ble jak ty piszesz, Ja nie mam nic przeciwko ale na takie wycieczki niech jeżdżą za swoje, a jeśli jeżdżą jako przedstawiciele Władz Miasta, to mają obowiązek podzielić się z mieszkańcami, o tej wizycie, i w jakich tematach nawiązali współpracę, bo to co napisał Pan Dłubisz to ja mogę przeczytać w WIKIPEDII, i dowiem się że jest tam 150 lokali gastronomicznych. A że to była wycieczka, to świadczy o tym choćby fakt, że tamtejsze media… Czytaj więcej »
Ciekawa
Gość

Czytając któryś z Twoich komentarzy sprawdziłam, czy rzeczywiście nie ma żadnych wzmianek z wizyty naszych „znamienitych” panów w Viernheim i muszę stwierdzić, że takowe wzmianki są i to nawet ze zdjęciami, a więc tu się mylisz.

mławianin 1
Gość
Tak przyznaje się do błędu, na przyszłość będę bardziej dokładniej przeglądał strony w WIKIPEDII tak są zdjęcia, na których widać że Pan Oślizlok robi za fotografa, dobre i to tylko zastanawia mnie dlaczego oficjalna delegacja odwiedzająca miejsca pamięci pomnik HOLOKAUST w VIERNHEIM, nie złożyła kwiatów przy miejscu pamięci, czyżby nie było ich stać na wiązankę z biało czerwoną wstęgą. No ale jak sama Szanowna Pani napisała ci „znamienici” goście nie potrafili się odnaleść w takiej sytuacji widać że zabrakło im MŁAWSKIEJ STRAŻY MIEJSKIEJ Z WIĄZANKĄ. JEDNYM SŁOWEM MÓWIĄC DALI PLAMĘ!!!–WSTYD!! będąc na miejscu przy pomniku ofiar stali z gołymi rękoma,… Czytaj więcej »
Ciekawa
Gość

Zdjęcie 11 przedstawia delegację pod pomnikiem właśnie.
Może w Niemczech nie składa się kwiatów pod pomnikami jak u nas, może panują inne zwyczaje – pomyśl i o tym zanim coś napiszesz.
Informacji o tej wycieczce na pewno nie było w Wikipedii, ale można to było sobie wygooglować.

mławianin 1
Gość

Ciekawa z tobą polemika, a co do składania kwiatów w miejscach pamięci jesteś w błędzie byłem świadkiem / i dlatego to napisałem/ składania kwiatów w miejscu pamięci, i to przez samych Niemców, w mieście które jest niedaleko miejscowości w której byli Mławianie, powinnaś jeszcze raz skorzystać z google, i zobaczyć i porównać zdjęcia które zrobili mieszkańcy i włodarze VIERNHEIM. Po prostu jeśli się jedzie z rewizytą to powinno się poznać zwyczaje panujące w Niemczech i w mieście które się odwiedza.

JFK..
Gość

Domyslam sie kto to piszę
Wiec szybkie dwa pytania. Gdzie te wzmianki o wizycie w niemieckiej prasie bo szukam szukam i znaleźć nie moge. Portale miajskie Viernheim milczą wiec gdzie tego szukac?
I drugie jakci radni w przeszłosci czcili ofiary totalitaryzmu w naszym miescie ?
Budynek ub.
Getto mławskie. ?

Jarząbek
Gość

Są i inne wzmianki w prasie z miasta Viernheim jak np spod pomnika upamiętniającego ofiary holokaustu.

Jarząbek
Gość

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „Mława Viernheim” i znajdziemy niemieckie strony z lokalnego portalu na temat tej wizyty.
Pozwalam sobie włączyć się do dyskusji.
Podałem w poście linki do przetłumaczonych stron, ale post się jeszcze nie ukazał.

Mieszkaniec sztuk 1
Gość
Ludzie z tej zazdrosci wam całkiem rozum odebrało tyle zlosliwosci tyle nienawiści toż oni. W waszym imieniu pojechali no ta wycieczke was reprezetowali to tak jak byscie wy tam byli dajcie spokuj chlopu ze sie drogami zachwyca kazdy by oniemiał widzac asfaltowe drogi chcial wam to przekazac z emocjami dlatego trochę bez składu ale ludzie tam był i chór i asfalt to sa emisję a wy co nie pochwalicie nie docenicie jak mozna i żeby jeszcze choć grosz z kasy miasta nie to toz kredyt bierzemy oj oj ludzie Ps i jeszcze smialiscie sie z mikrofonu na sesji a tu… Czytaj więcej »
Jarząbek
Gość

Podoba mi się Twoje poczucie humoru, Mieszkańcu sztuk 1 😀
Widzę, że niektórzy nie rozumieją, ja Cię doceniam 🙂

Czytelnik
Gość
Ciekawa wycieczka jak wiele innych wyjazdów. Były tu były tam. Media powinnynpisac także o wycieczkach Pana Burmistrza gdzie „sponsorem” są firmy zarabiające w tym mieście. Swoją drogą dodam jeszcze że mam takie wrażenie że jedyną inwestycją zewnętrzną jaka jest w tym mieście to LG. Swojego czasu był wątek przeniesienia LG do Ukrainy. Nie zostało to zrobione że względu na niestabilna sytuacja w tamtym regionie. Co się stanie jak sytuacja będzie stabilna? Co stanie się wówczas z miastem? Z mieszkaniami budowlanymi dla Ukraińców? Co stanie się z firmami? Kto tutaj zostanie? I wreszcie z czego splaconynzostanie dług? Przecież LG nie będzie… Czytaj więcej »
Jan
Gość

To jak się ustabilizuje sytuacja na Ukrainie, to bedziemy się martwić. I jak wejdzie do UE, bo nie jest. Póki co gratuluję burmistrzowi zawierania nowych, cennych dla miasta znajomosci. Możecie marudzić ale konfrontacje to bardzo dobra praktyka. I dobrze, że burmistrz otwarty jest na rozmowy ze wszystkimi narodami , to mi się bardzo podoba.

Troglo
Gość

LG się nie wyprowadzi z Mławy tu mają dobre warunki, na Ukrainie pensję urosną i nie będzie im się opłacało przenosić, takie przenosiny to wielki koszt, wstrzymanie produkcji a co za tym idzie straty. Miasto ma też dobre połączenie komunikacyjne. Ale nawet jakby się wynieśli to gospodarka nie zna próżni zaraz ktoś tu wejdzie na nich miejsce. Największym kapitałem teraz są ludzie pracujący.

Jarząbek
Gość

Ech, wielki optymista z Ciebie.
Wiesz na jaki okres LG przedłuża umowy o pracę? Trochę dziwny to okres, nie sądzisz?
Jak uważasz, co może być tego przyczyną, Troglo?

wpDiscuz