Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

W Mławie powstanie Dzienny Dom Seniora


w Mławie powstanie dzienny dom seniora, senior, seniorzy Mława dofinansowanie na dom seniora senior plus

fot. archiwum; bal seniorów


Wniosek Miasta Mława na dofinansowanie remontu i adaptacji lokalu na potrzeby Dziennego Domu Seniora w Mławie uzyskał pozytywną ocenę. Uruchomienie placówki w pawilonie przy ul. Sienkiewicza 15/13 przewidujemy pod koniec 2018 roku, a rekrutacja seniorów rozpocznie się w drugiej połowie 2018 roku.

– To olbrzymi sukces w realizacji polityki senioralnej – nie kryje zadowolenia burmistrz Sławomir Kowalewski, któremu bardzo zależało, aby Dzienny Dom Seniora powstał w Mławie. Jego lokalizacja – w pawilonie przy ul. Sienkiewicza 15/13, w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Zawkrze” – też nie jest przypadkowa. Badania wykonane w czasie opracowywania Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Mława wykazały, że w obszarze Osiedla Sienkiewicza występuje problem starzejącego się społeczeństwa. Stworzenie miejsca wsparcia, które będzie świadczyło usługi rekreacyjne, edukacyjne, socjalne i terapeutyczne oraz zapewni jeden ciepły posiłek seniorom – jest odpowiedzią na tę sytuację.

Miasto Mława złożyło wniosek na utworzenie Dziennego Domu Seniora w ramach Wieloletniego Programu Senior+ na lata 2014-2020 – edycja 2018 r. ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Został on pozytywnie zweryfikowany i ostatecznie Mława otrzymała dotację wysokości 239 800 zł. Łączny koszt realizacji zadania polegającego na remoncie i adaptacji lokalu o powierzchni 204,35 m kw. w pawilonie przy ul. Sienkiewicza 15/13, wynosi 299 750 zł. Różnica – 59 900 zł – to wkład własny Miasta Mława.

Dzienny Dom Seniora przeznaczony będzie dla 30 mławskich seniorów w wieku powyżej 60 lat, którzy są nieaktywni zawodowo, samotni, bezradni w prowadzeniu gospodarstwa domowego, niepełnosprawni i wyrażą zgodę na uczestnictwo w zajęciach Dziennego Domu Seniora (nie wszystkie kryteria musza być spełnione). Preferowane będą osoby, które nie korzystają ze wsparcia w formie usług opiekuńczych świadczonych przez MOPS w Mławie. Rodzaj i zakres oferty placówki będzie dostosowany indywidualnie do potrzeb i możliwości seniorów.

Rekrutacja uczestników zajęć Dziennego Domu Seniora rozpocznie się w drugiej połowie 2018 roku i zostanie przeprowadzona przez Urząd Miasta Mława przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Mławie. Uruchomienie Dziennego Domu Seniora przewidujemy pod koniec 2018 roku.

Dzienny Dom Seniora będzie funkcjonował w godzinach 8:00 -16:00 i zapewni seniorom minimum jeden posiłek dziennie oraz usługi: rekreacyjne, edukacyjne, socjalne i terapeutyczne.

Dzienny Dom Seniora będzie pierwszą placówką w powiecie mławskim, która rozszerzy miejską ofertę usług skierowaną do seniorów, którzy ze względu na ograniczoną samodzielność i zagrożenie izolacją społeczną nie są aktywnymi członkami mławskich stowarzyszeń i klubów seniora i nie korzystają z usług opiekuńczych świadczonych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mławie.

źródło: Magdalena Grzywacz, Barbara Bielak/UM Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
9 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Czytelnik
Czytelnik
6 lata temu

Idea bardzo dobra. Godna i celna bo społeczeństwo się starzeje.
Zastanawia mnie tylko intencja. Bo jeśli szczera i uczciwa to super. Jeśli ma dokopać Aktywnemu Seniorowi lub/i być petardą przedwyborczą to słabe bo niestety to nie jest tak jak z obiecaną drogą czy wiaduktem. Tu chodzi o starszych ludzi których nie można wykorzystywać jako chwytu przedwyborczego.
Było w tym mieście kiedyś coś takiego jak MCIS…
1.8 mln złotych dotacji jeśli dobrze pamiętam na 18 miesięcy. I jaki efekt?
Oby z tymi seniorami nie było tak samo…

Anna
Anna
6 lata temu

W sumie upiekli dwie pieczenie przy jednym ogniu. Zawsze parę głosów do urny więcej. Z drugiej strony co się dziwić. Społeczeństwo w Mławie starzeje się. Młodych mało, uciekają do innych miast, bo co im tu proponują ? Nic, kebaba i piwko za garażami…

Mieszkaniec sztuk 1
Mieszkaniec sztuk 1
6 lata temu

Wspaniała idea brawo Rząd
Bo to program rzadowy
Ps Pani rzecznik to byla pani na koncercie czy nie

Czytelnik
Czytelnik
6 lata temu

Idea ok nawet super. Choć tak na prawdę cyfry i fakty pokazują co innego.
Koszt 300 tyś złotych.
Uczestników zajęć 30
Koszt na uczestnika 10 tyś.
To sporo.
Program na rok. A co po roku tym ludziom powiecie? Senior to człowiek który bardzo się przywiązuje do ludzi i miejsca. Co będzie z tymi 30 osobami jeśli okaże się że domu za rok nie ma lub dany senior nie dostanie się do programu?
Co z rodziną która jak to określa Pani rzecznik będzie musiała znowu zmieniać swoje plany zawodowe bo ta matka lub ojciec nie będzie mógł uczestniczyć w życiu domu SENIORA?
Pamiętajmy także o tym że korzystając z ofert domu dziennego pobytu senior nie moze korzystać z innych programów – założenia projektu rządowego takie są.
Dla mnie osobiście to wyborcze zagrywki gdzie znowu szafujemy ludźmi i głosami.
Jem codziennie obiad w Aktywnym Seniorze. Tam przychodzi kupa ludzi każdego dnia. Nie wiem ilu bo nie liczę ale kilkadziesiąt osób codziennie ma zajęcie. Pracowników kilkunastu. I tam nie mają żadnego dofinansowania z miasta ani z rządu. Pytałem wczoraj specjalnie Panią przy kasie ile seniorów przychodzi na obiady. Mówi że 200-300 osób. A każdego dnia około 400-500 przewija się przez to Stowarzyszenie dodała.
Więc koszt projektu znacznie niższy niż przy domu SENIORA.
Pisze o tym tylko dlatego żeby powiedzieć że można inaczej / lepiej bez wydatkowania tak dużych pieniędzy.

mia
mia
6 lata temu

W innych miastach już dawno takie domy są.

zainteresowana
zainteresowana
6 lata temu

Bardzo dobra wiadomość !

smrodek
smrodek
6 lata temu

Aaaa się udało… całkiem dobry chwyt przedwyborczy

Jarząbek
Jarząbek
6 lata temu
Reply to  smrodek

Może niekoniecznie chwyt… ten program działa w całej Polsce, ale burmistrz tym sposobem jeszcze bardziej zaskarbił sobie serca emerytów. Trzeba przyznać, że umie dbać o swoje interesy – ma głowę na karku.
Szkoda Mławy…

A...
A...
6 lata temu

Wspaniale! ! Idealnie!!

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x