Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Kariera Provident
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Mława. Pączki w rowie, śmieci w lesie. Nie wstyd nam?


Mogę z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że Mława to jeden wielki śmietnik. Od miesięcy chodzę i obserwuję to, co dzieje się na ulicach. Nikomu to nie przeszkadza. Co prawda moje obserwacje dotyczą głównie ulic Wójtostwo, Marszałkowska, Padlewskiego, Łąkowej, drogi przy działkach Relaks, okolic rzeczki Seracz, to śmiem sądzić, że w innych miejscach nie jest lepiej – bo niby dlaczego miało by być ? – pisze pani Halina, popierając tę tezę fotografiami.

Słoneczne ogrody Mława

Nie po raz pierwszy na naszych łamach piszemy o takich sprawach. Zapewne też nie po raz ostatni. Zawsze jednak warto taki temat podjąć. Może ktoś z czytających się zawstydzi? Może zrozumie, że dbać o wygląd miasta i natury powinniśmy wspólnie, bo to nie tylko sprawa dla miejskich służb porządkowych? Tylko czy apele wystarczą?

– Może tych ludzi trzeba uczyć ? Może o tym pisać ? Zawstydzać ich?. Zbliża się wiosna , Dzień Ziemi  – może jakaś akcja?. Nic innego nie przychodzi mi do głowy. Kiepsko się żyje na takim śmietniku. Nawet pączki trzeba było wyrzucić przy Marszałkowskiej zamiast przekazać biednym. Wstyd – dodaje pani Halina.

Badacze ludzkiej natury do dziś spierają się, czy dorosłych da się jeszcze w takich zachowaniach edukować. Może taką postawę wynieśli z rodzinnego domu, a może po prostu tak  jest im wygodniej. Dorośli jednak powinni sobie zdawać sprawę ze swoich czynów i ich konsekwencji. Może już tylko warto kształtować dzieci i młodzież, a dorosłych jedynie karać? Nawet niekoniecznie grzywną, ale obowiązkiem prac społecznie użytecznych.

Nieco odrębną kwestią i wartą oddzielnej analizy jest działanie straży i służb komunalnych oraz systemu odbioru odpadów. Bo przecież mieszkańcy doskonale wiedzą o tym, że nie jest tak jak mówią gminni i miejscy włodarze, że wszystkie śmieci są odbierane, a więc czemu lądują w lesie? I nie mam tu wcale na myśli butelek i papierków. Co oczywiście wcale nie usprawiedliwia wyrzucenia tych pączków do rowu przy Marszałkowskiej, czy zaśmiecania lasów.

A może czytelnicy mają jakąś sprawdzoną metodę na takich „śmieciarzy”?

JK

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

23
KOMENTARZE

1500
Kamilo

Szanowni Państwo Wersalu sie spodziewaliscie? Wersalu chcecie ?! Tu jest Polska, a nie elegancja Francja. Tu sie pije, beka, smierdzi i robi pod siebie. To jest w Nas tak zakorzenione ze chyba musza minac pokolenia i wieki. Zostalo to w Nas po zaborach i komunie. Nieszanowanie publicznej wlasnosci – czyli Polski, wlasnego kraju i domu. Bo to przeciez nie moje to moge narobic na srodku dla zabawy. Chyba stare Chińskie przyslowie bedzie najlepszą puentą: „Jeśli myślisz rok naprzód – sadz ryż. Jeśli myślisz 10 lat naprzód – sadz drzewa. Lecz jeśli myślisz 100 lat naprzód – ucz ludzi”.

śmietnik

Pączkowisko-pobojowisko-śmietnisko. Może pączki nie nadawały się już do spożycia, czemu jednak znalazły się na poboczu/w rowie? 🙁

Lech Pe

Jeżdżę dużo rowerem po lasach i polach okolic dalszych i bliższych Mławy. Napotykam w głębokim lesie sterty śmieci. Znaleźć można bez mała wszystko, telewizory, komputery, ekrany itp. Śmieci po remontach i wymianach dachów /azbest/. Niestety, to głównie śmieci właścicieli własnych domów, którym szkoda pieniędzy na opłaty za wywóz odpadów. Również palenie śmieci odbywa się w domach, domkach i willach. Wstydźcie się Polacy. Przecież jesteśmy takim wspaniałym NARODEM katolickim. Ale żeby nie było tak słodko w blokach, wystarczy, że roztopi się śnieg i wszędzie psie kupy i odpadki, których nie chce się wrzucić do kosza.

słowianka

Polacy to naród słowiański…

Miki

Raczej „smieciarski”

mławianin 1

Pisze Pani O UL. WÓJTOSTWO, przez przypadek przechodziłem na skróty idąc na stadion, a mieszkańcy przyjeżdżają na działki i przy tym trakcie niedaleko firmy GRANIT, na jej zapleczu, jest okropne śmietnisko czego tam nie ma a może wreszcie Pan Wysocki pojawi się przy tym śmietnisku i zobowiąże kogo trzeba do jego uprzątnięcia, w tym miejscu jest naprawdę śmietnisko. A co do Straży Miejskiej, przez lata spełnia jedną tylko robotę, przy uroczystościach nosi sztandary i wiązanki, i nic poza tym, przy okazji pod rozwagę przyszłej nowej Radzie, aby rozważyła likwidację bo jest to wyrzucanie w błoto naszych pieniędzy.

Zając

Pączki wyraźnie nie smakowały.

ddd

Wina burmistrza…

Jarząbek

Hmmm… pośrednio to tak, wina burmistrza i starosty: te chwasty i ten cały syf.
U złego gospodarza nie ma porządku w obejściu – niestety.
Dba się o porządek w centrum, ale im dalej od ratusza tym gorzej: syf, brud, zbyt mało koszy na śmieci przy chodnikach.
Jeden kosz na śmieci na 1km, a czasami nawet 2 km i na dodatek tylko po jednej stronie ulicy, to musisz przyznać, ze trochę mało (to delikatnie powiedziano

hej

Oczywiście macie Państwo rację. Straż miejska, firmy sprzątające – tak. Niestety nie byłoby to potrzebne gdyby ludzie nie wyrzucali śmieci na ulicy zamiast do pojemników. To jest kultura . Obecnie wszystkie gospodarstwa domowe muszą mieć podpisaną umowę i płacić za wywóz śmieci. Więc płacimy i tak. Czy to wielka różnica wrzucić odpady do pojemnika czy na ulicę ? Duże gabaryty odbierane są za darmo w Uniszkach. Dlaczego więc lodówkę na zdjęciu wyrzucono na ulicy zamiast zawieść parę kilometrów dalej ? Władze miasta muszą dbać o porządek ale jak mieszkańcy nie będą śmiecić to będzie dużo łatwiej.

Jarząbek

Tych co śmiecą nazywam swojego rodzaju menelami, brudasami, tyle że oni zapewne w ogóle nie czytają mławskich portali.
Wykorzystywanie dzieci do zbierania śmieci po menelach i brudasach uważam za uwłaczające. Są od tego odpowiednie służby i one powinny się tym zajmować o ile nie potrafią znaleźć właścicieli śmieci.

Anonimowo

Menele ? Oczywiście że tak. Menel rzuca flaszkę po piwie lub wódce bo pije w drodze. Natomiast góra pączków ? Też menele ? Nie !!! To najprawdopodobniej piekarnia której pączki „nie zeszły” w tłusty czwartek a właściciel czuje się szacownym mieszkańcem miasta Mława. Lodówka też pewnie nie należała do menela bo menel nie ma samochodu do transportu tak dużej lodówki. Pewnie komuś nie pasowała do nowego wyposażenia wypasionej kuchni. Stos butelek po piwie jednej marki ? Pewnie właściciel baru lub restauracji chciał oszczędzić bo za wywóz się płaci. Natomiast pojedyncze śmieci – oczywiście – to brudasy, menele i jak ich… Czytaj więcej »

Jarząbek

W zakładach pracy o ile wiem, też ludzie nabrali pączków ile się dało, bo zakłady zaopatrzyły w nie swoich pracowników, a potem ktoś mógł je wyrzucić, niekoniecznie musiał to być piekarz i nie sądzę, nawet że zrobił to jakikolwiek piekarz.

o_O

Mnie to bardziej wygląda na jakąś firmę… Kupili za dużo pączków, pracownicy nie dali rady zjeść, to wywalili.

Troglo

Tak sobie ostatnio myślałem, i jednym z życzeń jakie bym wykorzystał od złotej rybki byłoby aby wszystkie śmieci rzucane przez ludzi na ziemię i kupy ich psów w magiczny sposób znalazły się na środku salonu u tych pozbawionych rozumu idiotów

Jarząbek

Super życzenie – niestety złote rybki spełniające życzenia tylko w bajkach.

marek

Co do prac społecznych to tak należało by takiego śmieciarza zatrudnić i nie ważne kim on jest a wiem, że ten zwykły śmiertelnik nie wlecze wora ze śmieciami do lasu a mandat dostanie od szanownej straży miejskiej za piasek na chodniku który to mrówki w nocy wyniosły, znam takie przypadki.
Tak jak wcześniej napisałem, porządek miasto powinno zacząć od siebie, do prac społecznych przy likwidowaniu chociaż tych zarośli i obsadzaniu ich kwiatami należy zagonić panujących nam.

Jarząbek

Marek popieram. Ponadto szanowna straż miejska powinna w okolicach najczęstszych śmieciowisk założyć monitoring i zacząć karać śmieciarzy, a nie tylko śledzić na monitorach kierowców na skrzyżowaniach i wlepiać im mandaty. Nasi strażnicy więcej czasu powinni spędzać w terenie, wszak mają rowery, a więc chyba żaden problem. Rowery są na napęd nożny, a nie na drogie paliwo, a więc i niskie koszty takich wycieczek. Jednocześnie ci panowie poprawiliby sobie kondycję i własne zdrowie, bo od siedzenia przed monitorami, to odcisków na tyłku dostają. Druga sprawa, to niektóre śmieci są już pozarastane chwastami, czyż w tym mieście nie ma firmy, która dba… Czytaj więcej »

marek

Pani Halino brawo dla Pani i stwierdzenie, że Mława to wielki śmietnik jest trafnym i słusznym stwierdzeniem. Inne miasta czy miasteczka wyglądają jednak inaczej, są schludniejsze. Jeżdżąc po Polsce miałem i mam okazję oglądać inne miejscowości i już dawno mówiłem i pisałem, że wracając do swojego miasta jest mi wstyd bo wjeżdżam na śmietnik. Człowiek sam jeden nic nie zdziała choć by na głowie stawał, pisanie i mówienie nic nie da do puki nasi włodarze nie wezmą się sami za porządek. Przed laty pamiętam jak Mława była obsadzana kwiatami ale to stare dzieje. Obecnie tą tzw. zieleni jak to dumnie… Czytaj więcej »

Jan

Przeciez jest monitoring. Upubliczniac zdjecia, niech kazdy wie kto smieci.

marek

Sami by się wydali.

trol

Jak można sobie tak zaśmiecać miejsce gdzie się mieszka? To tak jakby jeden z drugim na..s.rał sobie na środku pokoju czy kuchni. Nie rozumiem.

Loti

Cholerne brudasy …