Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Samobójstwo Dominika. Oskarżona nauczycielka stanęła przed sądem


samobójstwo ucznia w Bieżuniu nauczycielka stanęła przed sądem trwa proces przesłuchiwanie świadkówWczoraj (12 lutego) przed mławskim sądem rozpoczął się proces Bożeny S., nauczycielki z Zespołu Placówek Oświatowych w Bieżuniu, oskarżonej o znęcanie się fizyczne i psychiczne nad 14 letnim Dominikiem, uczniem I klasy gimnazjum, który w maju 2015 roku popełnił samobójstwo. Sąd dwukrotnie odrzucił  wniosek obrońcy oskarżonej o wyłączenie jawności procesu, gdyż wnioskowi sprzeciwił się prokurator. Zapowiada się długi proces, przed sądem bowiem zeznawać będzie ponad 80 świadków.


Sprawa tragicznej śmierci nastolatka poruszyła i zbulwersowała całą Polskę. W trakcie  śledztwa ustalono, że Dominik był nękany przez niektórych uczniów. Naśmiewali się oni z jego ubioru i fryzury, wyzywali i szarpali. Sprawa pięciu z nich toczy się obecnie w wydziale rodzinnym mławskiego sądu, a jej akta zostały włączone do sprawy toczącej się przeciw nauczycielce, podobnie jak akta postępowania dyscyplinarnego prowadzonego przez rzecznika dyscyplinarnego przy Wojewodzie Mazowieckim. Być może ze względu na to, że oskarżona jest żoną znanego w Bieżuniu samorządowca, na procesie jako obserwator obecny był przedstawiciel Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

W pierwszym dniu właściwego procesu Bożena S. usłyszała akt oskarżenia, a jako świadkowie zeznawali przed sądem rodzice Dominika oraz brat jego matki.

– Oskarżam Bożenę S. o to że w okresie od września 2014 roku do 7 maja 2015 w Bieżuniu, jako nauczyciel chemii w ZPO w Bieżuniu znęcała się fizycznie i psychicznie nad małoletnim Dominikiem Szymańskim w ten sposób, że w obecności całej klasy wielokrotnie naruszyła jego nietykalność cielesną, wielokrotnie poniżała i szydziła, gnębiła, upokarzała, nękała, obrażała, ośmieszała,  pogardliwie się odnosiła, wyśmiewała, w następstwie czego Dominik Szymański targnął się w dniu 7 maja 2015 na własne życie poprzez powieszenie się w mieszkaniu – zarzucił oskarżonej prokurator Marek Łasicki.

Oskarżona Bożena S. nie przyznała się do winy. Odmówiła też odpowiedzi na pytania prokuratora i oskarżycielki posiłkowej. Odpowiadała jedynie na pytania sądu i obrońcy.

– Od 29 lat pracuję w szkole. Pracowałam na wszystkich szczeblach edukacji, nigdy nie użyłam wobec chłopca siły. Praca z młodzieżą jest dla mnie źródłem satysfakcji, mam dobry kontakt z młodzieżą. Byłam wielokrotnie nagradzana – mówiła m.in. oskarżona.

– Dominik był spokojnym chłopcem. Nie wyróżniał się, nie interesował się zbytnio chemią, ale nie miał też problemu z ocenami. Nagonka rozpoczęła się od programu TVN Uwaga. Byłam zszokowana, że dotyczy mojej osoby. Zaczęłam być hejtowana. Czułam się skazana zanim jeszcze przedstawiono mi akt oskarżenia – dodała Bożena S.

Po wysłuchaniu aktu oskarżenia i złożeniu wyjaśnień przed sądem opuściła salę rozpraw wraz z mężem, który jej towarzyszył.

JK

Zobacz także…

Sprawcy włamania do NeoNet skazani. Są wśród nich mławianie

AKTUALIZACJA: Śmiertelny wypadek na „siódemce” koło Wiśniewa. Policjanci ustalili tożsamość zmarłego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
42 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
do redakcji
do redakcji
4 lata temu

szkoda, że nie ma żadnych relacji z procesu – przecież mogli by choć parę słów więcej napisać, co mówią koledzy Dominika, co nauczyciele jego.

Sprawiedliwy
Sprawiedliwy
4 lata temu

Mam nadzieję, że Temida nie będzie ślepa i zapadnie sprawiedliwy wyrok. Karma wraca

GOSC
GOSC
4 lata temu

powiem tak, sąd zdecyduje co z tym pedagogiem zrobić, ale prawda jest taka czy to w Bieżuniu, czy to innych miejscowościach tej wielkości, miejscowościach gminnych w szkołach są jedne wielkie kliki , mało jest nauczycieli zatrudnionych z zewnątrz, nikomu nie znanych wcześniej, i pracują często nawet na emeryturze, nie pozwalając w ten sposób pracować młodym, z innym poglądem na życie i świat, taka jest prawda, wyróżniani są zwłaszcza dzieci tzw lokalnych celebrytów, a zdolne naprawdę dzieci, które nie mają znanych rodziców sa spychane na boczny tor, pomimo że są to zdolne dzieci i młodzież tylko są pomijane chociażby w różnych uroczystościach …. Szkoda wogole rozmawiać o tym, ale takie są realia, dzieci które są zdolne a mają słaba psychikę i są do tego napiętnowane jak Dominik prawdopodobnie, nie radzą sobie ze sobą i kończą czasami jak ten biedny chłopak, myślę że potrzeba było dużo czasu żeby ten chłopak zdecydował się na taki krok, pytam się gdzie był pedagog, gdzie byli nauczyciele , dlaczego nikt nic nie zauważył, nie wierzę z nikt nie wiedział że z tego chlopaka szydzono a nikt nic nie widział, przecież nawet na korytarzu są dyżury nauczycieli na przerwach, myślę że zawiodła rutyna….. Mam nadzieję że zostaną www wciągnięte wnioski z tego w skali kraju, a osoby winne ukarane, nie może tak być ….przestroga dla nauczycieli i uczniów, nie róbmy nikomu co tobie nie miłe , traktujemy wszystkich tak jak byśmy chcieli być sami traktowani ….

asik
asik
4 lata temu

Nie przesadzajcie z tymi wynagrodzeniami nauczycieli za 3-4 godziny pracy dziennie i tyle wolnego co mają to i tak te pensje mają ogromne. Inni pracują po 8-10 godzin dziennie i mają 1500zł i nie narzekają jak nauczyciele co zarabiają 3000-4000 zł ale godzin o ponad połowę mniej. Nie pasuje im taka praca za te pieniądze mogą ją zmienić na inną nikt na siłę ich nie trzyma.

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu
Reply to  asik

Idź na tydzień uczyć do szkoły, a nawet nie uczyć, poobijaj się tylko te 4 godziny, przez jeden tydzień, po korytarzu jakiejś szkoły i zobaczymy co powiesz, nie wspomnę o codziennych przygotowaniach do zajęć, sprawdzaniu klasówek i kartkówek oraz ich przygotowywaniu oraz o masie pracy papierkowej.

maria
maria
4 lata temu
Reply to  Jarząbek

brawo zgadzam się z tobą

Patrycja
Patrycja
4 lata temu
Reply to  Jarząbek

Idź na tydzień zapierdal*ć do biedronki i też zobaczymy co powiesz. Pracowałam i tutaj i tutaj. Po redakcji etatów nie było dla mnie pracy bo jestem młodym nauczycielem, więc zostali sami starsi. Praca w szkole z dziećmi w wieku gimnazjalnym to nic w porównaniu z pracą w biedronce. Jeżeli jestem odpowiednio przygotowany, i potrafię wzbudzić respekt to młodzież jest świetna. Plus 2 miesiące płatnych wakacji i dobra pensja. Na co Ty narzekasz. Idź i zobacz jak w biedronce traktują pracowników. Jak śmieci za 1500 zloty. Zadufani w sobie nauczyciele co chcą kur.a lepiej zarabiać niż lekarze.

Do Patrycji
Do Patrycji
4 lata temu
Reply to  Patrycja

Patrycja po przeczytaniu Twojego wpisu uważam, że to wielkie szczęście dla Ciebie i wszystkich uczniów, że tam nie pracujesz. Mam nadzieję, że żaden dyrektor nie popełni już błędu i nie zatrudni Cię jako nauczyciela. Jesteś młodą osobą, więc jest czas na dokształcenie się w innym kierunku. Powodzenia życzę.

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu
Reply to  Do Patrycji

Teraz strach mnie ogarnia przed wejściem do którejkolwiek Biedronki.,. po ta kulturalnej wypowiedzi Patrycji.
Napisz w której pracujesz, to nie będę jej odwiedzać, bo trafić na tak kulturalnego pracownika nie chcę.
W biedronce nie zarabiają ludzie 1500 zł, a że zarząd biedronek leci z pracownikami w kulki, to chyba nie klientów wina. Wybierz sobie pracodawcę, który szanuje pracownika, podobno na naszym terenie nie ma w zasadzie bezrobocia, a sklepów jest multum.
Redakcja to może być np. codziennika, ale nie w biedronce czy w szkole.”A” na klawiaturze jest dość daleko od „U”

EWA
EWA
4 lata temu
Reply to  Jarząbek

Piszesz, by Patrycja wybrała sobie pracę u innego pracodawcy OK. Nauczyciele niech też sobie zmienią pracodawcę jeśli ta praca ich męczy i nie nadają się do niej. To że mają wykształcenie nie oznacza że nie mogą pracować na budowie czy jako sprzątaczka lub LG. Każdy ma prawo do zmiany pracy jeśli obecna nie spełnia jego oczekiwań i go nie satysfakcjonuje. Nauczyciele nie są wyjątkami.

asik
asik
4 lata temu
Reply to  Jarząbek

Pracowałam kilka lat nie jako nauczyciel ale widziałam jak uczą np. w-f wychodzi rzuci piłkę dzieciom i tekst, a grajcie sobie. Sam idzie do swojego pokoju i leży w fotelu wielce zmęczony. Inna włącza dzieciom film na lekcji i po dzwonku wychodząc z klasy: oj jaka jestem zmęczona nie mam już siły. To tylko niektóre przykłady, a znam ich dziesiątki więc nie pisz, że nie znam sytuacji bo w szkole byłam po 8 godzin dziennie w pracy i wiem jak to wygląda.

Ja ja
Ja ja
4 lata temu
Reply to  Jarząbek

Prace klasowe i klasowki są dostępne w całości do pobrania na stronie internetowej wydawnictw książek na których pracują nauczyciele. Klucze odpowiedź też są. Wystarczy hurtowo sprawdzać. Żadna praca. Jeśli nauczyciel zna materiał to co roku do tego samego się nie przygotowuje. Fakt, w szkole podstawowej głośno na korytarzu, ale to nie tragedia. Nie przesadzajmy z tą ich wielka praca. Są wykształceni i mają za to taka place jaka państwo ustali. Więc ok. Ale ciężkiej pracy tam nie ma. Bez przesady.

M.K.
M.K.
4 lata temu
Reply to  Jarząbek

Serio? Wiekszosc nauczycieli drukuje gotowce z internetu lub tych nauczycielskich poradnikow. A na lekcjach? Hmm.. Siedza na swoecoe seriali albo graja z uczniami w szachy.

Mławiak
Mławiak
4 lata temu

Współczuję tej nauczycielce i jej rodzinie. Trwa nagonka na gimnazja i nauczycieli! Kto odpowiada za zachowania uczniów po zajęciach lekcyjnych? Moim zdaniem rodzice! Ojciec i matka wychowują dzieci, winni wiedzieć co się z nimi dzieje! Owszem, dziś nauczycielami stają się przypadkowi ludzie! Kto za te marne pieniądze chce być nauczycielem? Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie! Niestety, dziś ten zawód łączy się z pogardą, brakiem szacunku, niskim statutem społecznym, marnym wynagrodzeniem!

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu
Reply to  Mławiak

Pamiętam lata 70-te, 80-te poprzedniego wieku – ten zawód zawsze był źle opłacany, odnośnie płac to może w tej chwili jest nawet odrobinę lepiej, ale porównując uczniów, młodzież z tamtego okresu, jej zachowanie i jej stosunek do nauczyciela, to to co się obecnie dzieje w szkołach jest bez porównania gorszą i bardziej stresującą sytuacją. Kiedyś zawód nauczyciela cieszył się poważaniem, szacunkiem, a teraz….
szkoda słów: nauczyciele są wyzywani, a nawet szturchani – dotyczy to szczególnie gimnazjów i starszych klas szkół podstawowych w miastach.
Dziś nauczyciel jest nikim, a czyja to wina? – w największej części rodziców i ich wychowywania swoich pociech.
Dzisiejsza młodzież nie ma szacunku w ogóle do osób starszych, ale winę za taki stan ponoszą WYŁĄCZNIE RODZICE – to na rodzicach spoczywa wychowanie dzieci.
Masz rację – ta nauczycielka i jej rodzina są na straconej pozycji.
To jest nagonka, której już nic nie zatrzyma.
Dziś media i internet zniszczyły już niejedną osobę Bogu ducha winną.

Ola
Ola
4 lata temu
Reply to  Jarząbek

czy to znaczy, ze tzw. wychowawcy w szkole, maja byc tylko z nazwy. Po co?

YotheR
YotheR
4 lata temu
Reply to  Mławiak

Dobrze jest współczuć osobom, które na to zasługują, ale nie wspolczuj tej kobiecie. Mam 32 lata, ta pani uczyła mnie w gimnazjum, zachowaj współczucie dla innych. Moja mama znała tego chłopca oraz jego rodzinę. Nie było w nim nic co opisują tutaj inne osoby o tzw. trudnej młodzieży. Samobójstwo popełnił wrażliwy młody człowiek. Jestem z Bieżunia i wiem jak środowisko „lepiej” urodzonych może traktować tych „gorszych”. Nie życzę tej pani źle, ale mam nadzieję na sprawiedliwy wyrok w tej sprawie, bo że była w stanie przyczynić się do jego śmierci, dla mnie jest pewne.

Czytelnik
Czytelnik
4 lata temu
Reply to  Mławiak

Współczuć tej pseudo nauczycielce ,nigdy !!!Mam nadzieję na sprawiedliwy wyrok, choć mąż burmistrz na pewno pomoże jej. Najwyższą karę już zapłaciła mama Dominika , straciła ukochanego syna. Współczuję bardzo tej kobiecie

Ola
Ola
4 lata temu
Reply to  Czytelnik

ja rodzicom nie współczuje, bo to głównie oni zawinili. Tylko rodzice sie wstawia za dzieckiem, a jak sie nie wstawią, tak sie to kończy. Wiem to z doświadczenia, bo byłam jedyną osobą, jako matka, która głośno mówiła o wszystkim, także w kuratorium, gdy tzw. koledzy czepiali się mojego syna a nauczyciele nie reagowali. Nawet jego ojca to za bardzo nie interesowało, bo uważał że nic sie nie dzieje, a tak naprawdę miał to gdzieś. W takich sytuacjach trzeba robić raban, poruszyc niebo i ziemie póki nie jest za późno bo NIKT CI NIE POMOŻE. A wyprowadzić sie z mieściny zawsze można, dzieki rabanowi, jak ocalisz dziecko bedzie tez z kim sie wyprowadzić..

Janusz
Janusz
4 lata temu

Kontrowersyjna sutuacja i cala sprawa. Nie trzymam zadnej stronony. Ale nie wyrokujmy bez zakonczenia sprawy.

Adam
Adam
4 lata temu

Wiekszosc nauczycieli od samwgo poczatku sa wypaleni a prace dostaja po znajomosci

Robert
Robert
4 lata temu
Reply to  Adam

Święta prawda. Nie inaczej.

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu
Reply to  Adam

Uczniowie są wypaleni, mają wszystko i wszystkich włącznie z rodzicami w d…e, byle tylko zabłysnąć swoją głupotą i wulgarnością

Loti
Loti
4 lata temu
Reply to  Jarząbek

Nie przesadzaj. Nie wkładaj do jednego worka wszystkich uczniów bo np ja nie wkładam do jednego worka wszystkich nauczycieli.Nie żyje chłopiec i jeśli ta kobieta dołożyła chociaż palec swoim szydzeniem do tej tragedii to niestety musi z ta świadomością żyć. Jeśli ma dzieci życzę jej żeby nigdy na swojej drodze nie spotkały szykan w szkole ani od innych uczniów ani od nauczycieli.

Ola
Ola
4 lata temu
Reply to  Jarząbek

uczniowie maja dużo energii, tzw. pedagodzy sa wypaleni, wychowanie w szkole nie istnieje, powinno sie wykreslić to słowo z karty nauczyciela.

Alf
Alf
4 lata temu

Niestety, zawód nauczyciela nie jest już z powołania. Dla wielu jest to zwykła „fucha”, która dostaje się po znajomości, zwłaszcza w małych miejscowościach co prowadzi do nieuchonnego obniżenia autorytetu tego zawodu. Ciekawe jest też to, że nikt nie patrzy że Ci ludzie po kilkunastu latach się wypalają i zaczynają traktować swoją pracę rutynowo.

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu
Reply to  Alf

Autorytet nauczycielom obniżają rodzice uczących się dzieci. Zwróćcie uwagę na to w jaki sposób rozmawiacie o nauczycielach w obecności swoich dzieci, jak ich określacie, jak ich podjudzacie do określonych zachowań.

Adam
Adam
4 lata temu

Tu sie mylisz nauczyciele starszej daty sa bardzo dobrzy i potrafia dobrze nauczyc a ta pani nie wyglada na nauczyciela starszej daty pamietam z biezunia pania od rosyjskiego najwiekszego glaba potrafila nauczyc

Witek
Witek
4 lata temu

„Po wysłuchaniu aktu oskarżenia i złożeniu wyjaśnień przed sądem opuściła salę rozpraw wraz z mężem, który jej towarzyszył.” – tylko winny ucieka, i nie chce patrzeć w twarz…

Byly Uczen
Byly Uczen
4 lata temu

Nauczyciele czuja sie bezkarni szczegolnie Ci starsi mysla ze wszystko im wolno. W kazdej szkole znajdzie sie taki nauczyciel. Powinni wziasc sie im za dupy. A tych starych juz dawno na emerytury wygnac.

Maria
Maria
4 lata temu
Reply to  Byly Uczen

Bo to te wspaniałe związki PZ… w całej Polsce, komuna i tyle !

Nauczyciel
Nauczyciel
4 lata temu
Reply to  Byly Uczen

Skoro Masz nick „były uczeń”, wskazuje na Twe uczęszczanie do szkoły. A skoro tak, to pisownia wyrazów wskazana. Wniosek: najpierw Weź proszę się za swą d…ę i za naukę. Nie pozdrawiam.

Loti
Loti
4 lata temu
Reply to  Nauczyciel

Odpowiedz godna prawdziwego pedagoga( pewnie z powołania)

Adam
Adam
4 lata temu

Bieżuń to największa dziura powiatu zurominskiego pelno kurnikow i znajomosci mam nadzieje ze q tej sytulacji znajomosci nie beda sie liczyc ten chlopiec mial cale zycie przed soba

Ania.
Ania.
4 lata temu

nagradzana? dobry kontakt z dziećmi? dobry żart. ..
ta Pani również mi dokuczala i nie tylko mi… nigdy nie zapomnę jej „zarcikow”, tekstów do ucznia którego uważała za nic!
bardzo dobrze ze się za nią wzięli… w każdej klasie miała kozła ofiarnego… żeby się popisać jaka ona jest fajna.

do Ani
do Ani
4 lata temu
Reply to  Ania.

skoro Ci dokuczała, to dlaczego się nie zgłosisz i nie powiesz

Ania
Ania
4 lata temu
Reply to  do Ani

bo co by to dało? ?? chłopak się zabił i dalej jest bezkarna!

Ania
Ania
4 lata temu
Reply to  Ania

jeszcze mąż na wysokim stanowisku….

każdy kto chodził do tej szkoły wie jak było 🙂

jakoś wrednej Majeczki (liceum w Biezuniu) tez wszyscy się bali i co z tego ze gdzieś by się to zgłosiło? 15 lat temu to nie było tak dobrze jak teraz… bo zawsze sprawa ucichla.

Gość
Gość
4 lata temu
Reply to  Ania.

Zgadzam się, zawsze miała pupilkow i kozła ofiarnego, dzieci tych bogatych zawsze miały u niej fory, .. A jak już na kogoś się uwziela to miał przerabane. Mi nie dokuczala ale pamiętam jak chciałam poprawić na koniec I semestru z4 na 5,dała mi zadania z drugiego semestru.. oczywiście nie poprawilam oceny a na zarzut ze dała mi pytania z tego czego jeszcze nie było odpowiedziała że uczennica piątkowa powinna znać materiał na przód… nagradzany pedagog… dobre sobie szkołę skończyłam dawno temu, jeszcze dawna podstawowka 8 klas,a tą jej wynioslosc i traktowanie uczniów z góry zapamietam już D końca życia, bo nikogo takiego nie spotkałam…

Ola
Ola
4 lata temu
Reply to  Ania.

jesli wszyscy beda sie tak bac, jak ty Aniu, to nikt nie zostanie ukarany, a twoje wpisy nie maja najmniejszego racjonalnego sensu. Chyba tylko taki, ze chcesz się pokazać, kosztem tego chłopca.
Ale to raczej sfera emocji niz myslenia.

lil
lil
4 lata temu

wielokrotnie nagradzana….a kto nagradza?dyrektorka po znajomości.Oby zgnila we więzieniu ,bez powodu nie zostala oskarżona!

Jolka
Jolka
4 lata temu

W Polskich szkołach, tak jak w USA, już dawno powinny być w klasach kamery – dla bezpieczeństwa. Ktoś trzy razy zastanowiłby się, zanim zrobi jakąś głupotę, czy to uczeń, czy nauczyciel. Żyjemy w czasach powszechnego braku moralności, niestety nasze bezpieczeństwo często odbywa się kosztem prywatności.

42
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x