Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Pierwsze zwiastuny wiosny w Mławie


Mamy dopiero początek lutego, więc do kalendarzowej, czy astronomicznej wiosny jeszcze jest dość daleko. Tymczasem pierwsze jej zwiastuny pojawiły się już na ulicach miasta. I wcale nie chodzi tu o przylot dzikich gęsi czy bocianów, których to pojawienie się na niebie zwiastuje nieomylnie, że wiosna jest tuż, tuż.


Pierwszym zwiastunem są służby drogowe, które już na dobre rozpoczęły zabiegi pielęgnacyjne przydrożnych drzew. Czasami zdarza się też, że po takich pracach pozostaje jedynie drastycznie wygolony pień. Takie sygnały w ubiegłych latach dość często wpływały od czytelników. Jak będzie w tym roku?

W tym momencie warto może przypomnieć, że przepisy znowelizowanej ustawy o ochronie przyrody nieco bardziej doprecyzowały, jakie zabiegi pielęgnacyjne w koronach drzew są dopuszczalne. Zgodnie z jej treścią zabiegi w obrębie korony drzewa na terenach zieleni lub zadrzewienia mogą obejmować wyłącznie:

– usuwanie gałęzi obumarłych, nadłamanych lub wchodzących w kolizje z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi,

– kształtowanie korony drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat,

– utrzymywanie formowanego kształtu korony drzewa.

Ciekawa publikacja w sprawie prawidłowych zasad pielęgnacji drzew, jak też możliwych konsekwencji z tytułu ich nieprzestrzegania opublikował Urząd Miasta w Białymstoku. Zachęcam do zapoznania się z jego treścią tutaj: https://arch.um.bialystok.pl/1173-przycinanie-drzew-i-krzewow/default.aspx

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ada
Ada
4 lata temu

Może zamiast gałęziami zajmą się dziurawymi drogami??!!

mieszkanka
mieszkanka
4 lata temu

Przycinać gałęzie trzeba ,formować kształty powinno się ,po prostu dbać aby ładnie drzewa wyglądały i były zdrowe.Ale bywało ,że po takiej pielęgnacji pozostawały kikuty tych drzew.Uważam , że cieli jak najwięcej ,żeby na jesieni mieli mniej liści do zbierania.Obym się myliła i w tym roku będzie tak jak powinno być!

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu
Reply to  mieszkanka

Formować kształty, to możesz w swoim ogrodzie, a w Mławie zasadą jest cięcie do drapaka i to się niestety nie zmienia, tak robi miasto, tak robi Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zawkrze”.
Na takich niszczycieli powinny być nakładane kary i to wysokie.

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu

Tym tematem to winni się w naszym mieście zająć członkowie stowarzyszeń ochrony przyrody, zZieloni itp, bo to co robią rokrocznie z tymi biednymi drzewami, to woła o pomstę do nieba.
Tak się dba w naszym miejsce o powietrze, które podobno jest bardzo zanieczyszczone,
tak się dba o pszczoły , które niedługo być może wyginą,
tak się dba o drzewa, które nie są martwe. To, że nie potrafią mówić i krzyczeć, nie znaczy, że nie odczuwają tych corocznych zabiegów pseudo-pielęgnacyjnych.
Panie burmistrzu, a może panu obetniemy gałązki? – po co one panu?. Drzewom są niepotrzebne, to panu też.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x