Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Coraz więcej małżeństw polsko-ukraińskich


fot. Pixabay


W ostatnich latach 2,5-krotnie zwiększyła się liczba rejestrowanych w Polsce małżeństw polsko-ukraińskich. Jest to konsekwencja pojawienia się w ostatnich czterech latach dużej liczby ukraińskich imigrantów w Polsce – uważa demograf prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Zdaniem profesora można oczekiwać, że przez kolejne lata liczba małżeństw polsko-ukraińskich wciąż będzie rosła. Według niego w ostatnich dwóch latach liczba małżeństw binacjonalnych rejestrowanych w Polsce, czyli małżeństw zawieranych przez Polki i Polaków z obywatelami innych krajów, wzrosła z 3367 do 4662, czyli o niemal 38 proc., osiągając maksymalną wartość odnotowaną w ostatnim dwudziestoleciu.

W efekcie małżeństwa binacjonalne zamiast dotychczasowych 1,5-2,0 proc. wszystkich zawieranych małżeństw w Polsce, stanowiły w 2016 r. 2,4 proc.

Poza tym, w świetle dostępnych statystyk, ok. 3-krotnie więcej małżeństw binacjonalnych niż w Polsce, zawieranych jest przez polskich obywateli w innych krajach.

Demograf zwraca uwagę na generalnie występującą zasadę, którą można było zaobserwować również kilkanaście lat temu w przypadku małżeństw Polek i Polaków w krajach Europy Zachodniej. Pokazuje ona, że – mniej więcej 2-4 lata po dużym napływie imigrantów – ci, którzy się osiedlają w danym kraju, wskutek wzmożonych kontaktów z jego mieszkańcami, zaczynają wstępować w związki małżeńskie.

Dokładnie taką samą sytuację widzimy w ostatnich latach w Polsce. „Mniej więcej od czterech lat mamy do czynienia ze wzmożonym napływem ludności ukraińskiej do Polski i jej osiedlaniem się. Nie dziwmy się, że w takim wypadku ostatnie trzy lata to jest czas szybkiego wzrostu liczby małżeństw polsko-ukraińskich, które wzrosły 2,5-krotnie z niecałych 400 do blisko 1000″ – powiedział PAP prof. Szukalski.

Jego zdaniem, biorąc pod uwagę fakt, że naprawdę wielki napływ obywateli Ukrainy miał miejsce w ostatnich dwóch latach, można oczekiwać, że w ciągu następnych 2-4 lat liczba polsko-ukraińskich małżeństw będzie wzrastać i może przekroczyć rekordową liczbę takich małżeństw zawieranych w latach bezpośrednio poprzedzających przystąpienie Polski do UE.

„Sądzę, że w perspektywie 2-3 lat ten poziom rekordowy zostanie osiągnięty i pewnie później liczba małżeństw polsko-ukraińskich utrzyma się na tym poziomie w konsekwencji tych kilkuset tysięcy czy nawet ponad miliona Ukraińców mieszkających w naszym kraju” – dodał.

źródło: www.kurier.pap.pl

mp/

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
6 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Polak
Polak
3 lata temu

Wiadomo że z Polkami nie ma się co żenić tylko kasa i kasa we łbie Ukranika umie gotować, jest kulturalna i inteligentna a przy tym strzeże domowego ogniska, a njie ja Polka tylko imprezy i po krzakach…

A.K.
A.K.
3 lata temu
Reply to  Polak

No to prawdziwy Majdan potrafią Wam wyprawic te demoniczne i wyemancypowane Polki. Najlepiej skryć się gdzieś na czacie i porumakować.

antek
antek
3 lata temu

Nie wiem jaka jest faktyczna prawda, ponoć Ukrainki są dobrymi żonami nie są tak zepsute jak większość Polskich dziewczyn i kobiet . Z 100% par jakie znałem i znam 90% się rozeszło i to nie z winy faceta a z winy kobiety, główny motyw to pieniądz, kochanek zaoferował inną kasę więc tam idę ale co potem .
Sam chętnie bym poznał jakąś panią z Ukrainy, mieszkają w pobliżu lecz nie trafiłem jeszcze na żadną 🙂 .

dzidek
dzidek
3 lata temu
Reply to  antek

JAK szukasz to może znajdziesz powodzenia , a może lepiej jak byś zgłosił się do programu CHŁOPAKI DO WZIĘCIA

A.K.
A.K.
3 lata temu
Reply to  dzidek

Mężczyźni nie lepsi. Można się nabawić niezłych kompleksów.

John Polak
John Polak
3 lata temu
Reply to  antek

Co się dzieje z polkami to masakra. Same pijawki.Są także fajne dziewczyny, ale taka mała ilość nie starczy dla uczciwych mężczyzn. Ja sam myśląc o małżeństwie w przyszłości uwzględniam polki nieco poniżej ukrainek i azjatek.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x