Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Chcesz przekazać 1% podatku mławskiemu stowarzyszeniu? Zobacz jak to zrobić


Wybierz organizację pożytku publicznego (OPP), którą chcesz wesprzeć, wypełnij PIT i przekaż podatek – przypominamy, jak co roku, co należy zrobić, aby przekazać 1% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego.


  1. Kto może przekazać 1% podatku organizacjom 1% podatku dochodowego:
  • podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych);
  • podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;podatnicy prowadzący działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.

1% mogą przekazać również emeryci, pod warunkiem jednak, że samodzielnie wypełnią PIT-37 na podstawie PIT -u otrzymanego z ZUS. Podatnicy, którzy zdecydowali się na rozliczenie podatku przez pracodawcę nie mają możliwości przekazania 1%.

  1. Jak wybrać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1%:

Wykaz organizacji pożytku publicznego, którym podatnicy mogą przekazać 1% przy rozliczeniach za 2017 r. publikowany jest w Biuletynie Iinformacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pod adresem:

https://bip.kprm.gov.pl/kpr/wykaz-organizacji-pozyt/4504,wykaz.html

Uwaga! Wykaz OPP uprawnionych do otrzymywania 1% za 2017 r. będzie jeszcze dwukrotnie aktualizowany. Zgodnie z przepisami aktualizacje powinny być opublikowane najpierw do 15 lutego, a następnie do 15 marca (aktualizacja służy m.in. usunięciu z listy organizacji, co do których w międzyczasie okazało się, że są w likwidacji lub upadłości oraz takich, które utraciły status OPP lub same z niego zrezygnowały).

Wykaz organizacji uprawnionych do zbierania 1% można znaleźć także w internetowej bazie organizacji pożytku publicznego w portalu ngo.pl – bazy.ngo.pl/organizacje-pozytku-publicznego

Na liście znajdują się organizacje, które mają prawo otrzymywać 1%, tzn.:

  • otrzymały status OPP do dnia 30 listopada 2017 r. włącznie;
  • wypełniły obowiązki sprawozdawcze: w odpowiednim terminie sporządziły i przesłały do bazy sprawozdań OPP (wcześniej prowadzonej przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – obecnie przez Dyrektora Narodowego Instytutu Wolności) roczne sprawozdania merytoryczne oraz finansowe;
  • w Krajowym Rejestrze Sądowym nie ma informacji o rozpoczęciu ich likwidacji lub o ogłoszeniu upadłości.

Zachęcamy do przekazania swojego podatku mławskim organizacjom pozarządowym. Pomoc finansowa w postaci 1% podatku, która pozostanie w naszym mieście, będzie służyć dzieciom, młodzieży, sportowcom, artystom, harcerzom… Warto wesprzeć nasze rodzime organizacje!

Mławskie stowarzyszenia, którym można przekazać 1 % za 2017 rok to:

KRS – 0000046071 – TOWARZYSTWO SPORTOWE RELAKS W MŁAWIE

KRS – 0000132887 – KATOLICKIE STOWARZYSZENIE WSPIERANIA DZIEŁ MIŁOSIERDZIA I EWANGELIZACJI „SERCE ZA SERCE”

KRS – 0000153378 – ZWIĄZEK TWÓRCÓW ZIEMI ZAWKRZEŃSKIEJ

KRS – 0000164983 – STOWARZYSZENIE ROZWOJU WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI

KRS – 0000191060 – HOSPICJUM KRÓLOWEJ APOSTOŁÓW W MŁAWIE

KRS – 0000207398 – STOWARZYSZENIE „WSPÓLNOTA MARIACKA”

KRS – 0000212842 – KLUB STRZELECTWA SPORTOWEGO „KALIBER” W MŁAWIE

KRS – 0000233382 ­ – KLUB SPORTOWY „ZAWKRZE MŁAWA”

KRS – 0000304427 – STOWARZYSZENIE „PONTYFIKAT PAPIEŻA JANA PAWŁA II”

KRS – 0000322850 – STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W MŁAWIE

KRS – 0000343071 – STOWARZYSZENIE POMOCY SPOŁECZNO – ZAWODOWEJ OSOBOM NIEPEŁNOSPRAWNYM „DAJ SZANSĘ”

KRS – 0000397777 – MIEJSKI KLUB SPORTOWY „MŁAWIANKA” MŁAWA

KRS – 0000291419 – CHORĄGIEW MAZOWIECKA ZWIĄZKU HARCERSTWA POLSKIEGO KOMENDA HUFCA MŁAWA w rubryce „cel szczegółowy” należy dopisać KH Mława

KRS – 0000162757 – POLSKIE STOWARZYSZENIE NA RZECZ OSÓB Z UPOŚLEDZENIEM UMYSŁOWYM w rubryce „cel szczegółowy” należy dopisać – Koło w Mławie

KRS – 0000163347 – POLSKI ZWIĄZEK NIEWIDOMYCH OKRĘG MAZOWIECKI w rubryce „cel szczegółowy” należy dopisać – Koło Terenowe w Mławie

  1. Wypełnij odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28, PIT-38)

Uwaga! Zanim wpiszemy numer KRS – upewnijmy się, że wybrana przez nas organizacja znajduje się w wykazie OPP uprawnionych do otrzymywania 1% za 2017 rok. Może się okazać, że organizacja, którą wspieraliśmy od lat, w tym roku nie znalazła się w wykazie. Wówczas nie możemy jej przekazać 1% podatku.

Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w odpowiednich rubrykach zeznania podatkowego (które zatytułowane są „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP”) wpisujemy numer pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym organizacja, której chcemy przekazać 1% należnego podatku (art. 45c ust.3 ustawy o pdof). Numer ten znajdziemy na liście publikowanej w BIP KPRM, a także w bazie ngo.pl.

Uwaga! Jeżeli błędnie wpiszemy numer KRS organizacji do formularza PIT, wówczas urząd skarbowy zwróci się do nas z prośbą o poprawienie tego błędu. Może to uczynić korespondencyjnie lub poprzez telefon albo e-mail (o ile podamy odpowiednie dane kontaktowe w zeznaniu).

Oprócz numeru KRS wybranej organizacji, w rubrykach PIT-u wpisujemy także kwotę, którą chcemy przekazać dla OPP, nie może ona jednak przekraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół (art. 45c ust. 1 ustawy o pdof).

Na jednym formularzu PIT podatnik może przekazać odpis 1% tylko jednej organizacji. Jeśli jednak podatnik rozlicza się na więcej niż jednym formularzu (ma różne rodzaje przychodów, np. z pracy i dochody z papierów wartościowych) – w każdym z nich może wskazać inną organizację pożytku publicznego.

Podatnik w składanym zeznaniu podatkowym może podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na rozdysponowanie pieniędzy z 1% przez organizację pożytku publicznego (np. wskazać konkretny cel). Przeznaczona jest na to specjalna rubryka „Informacje uzupełniające”. Informacje te zostaną przesłane organizacji pożytku publicznego jako uszczegółowienie przekazanych kwot.

Podatnik ma prawo wyrazić zgodę na podanie swych danych osobowych (imienia, nazwiska oraz adresu) organizacji pożytku publicznego (art. 45c ust. 5 ustawy o pdof). Informacje te przekazuje OPP urząd skarbowy. Zgodę podatnik wyraża w formularzu PIT, zakreślając odpowiednią rubrykę.

Analogicznie jak to opisano powyżej wygląda wypełnianie przez emerytów PIT-OP. Jest tylko jedna poważna różnica – emeryci nie muszą wpisywać kwoty 1% (urząd ustali ją sam). W PIT-OP nie ma w ogóle miejsca na kwotę.

  1. Złóż zeznanie podatkowe i zapłać podatek

Wniosek podatnika o przekazanie 1% wybranej organizacji zostanie zrealizowany tylko wtedy, gdy podatnik zapłaci w pełnej wysokości należny podatek. Najlepiej, gdy uczyni to do końca okresu rozliczeniowego (czyli do 31 stycznia – dla ryczałtowców oraz do 30 kwietnia – dla pozostałych podatników). Jeśli jednak nie uda się zachować tego terminu, może zapłacić podatek później (z odsetkami): są na to dwa miesiące od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego (art. 45c ust. 2 ustawy o pdof).

Pieniądze – 1% podatku należnego za 2017 r. – na konto wybranej organizacji urząd skarbowy przekazuje do końca lipca 2018 r. Z wyliczonej kwoty potrącane są koszty przelewu.

1% można przekazać w zeznaniach podatkowych złożonych w terminie lub w korekcie zeznania podatkowego, pod warunkiem, że zostanie ona złożona w ciągu jednego miesiąca od upływu terminu składania zeznań podatkowych (art. 45 c ustawy o pdof). Termin składania zeznań podatkowych mija 31 stycznia (dla ryczałtowców) oraz 30 kwietnia (dla pozostałych podatników).

Jeśli podatnik błędnie zawyżył swój podatek (i tym samym zadeklarował „za duży” 1% dla wybranej organizacji pożytku publicznego), a przy korekcie zeznania okazało się, że podatek należny jest mniejszy i urząd skarbowy powinien podatnikowi zwrócić nadpłacone pieniądze – wówczas (jeśli pieniądze zostały już przekazane organizacji) urząd skarbowy „weźmie” różnicę między poprawnie obliczoną kwotą i tą zawyżoną z sumy, którą ma zwrócić podatnikowi (art. 77 c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm).

źródło: UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Wiem
Wiem
3 lata temu

Słyszaałem ,10 lat temu, że w Kuklinie jakiś dom mają stawiaćdla Królowej.Więcej nie wiem.

GIENEK
GIENEK
3 lata temu

do Hani.STOP ROSZCZENIOWCOM.POPIERAM CIĘ.DO ROBOTY.TWOJA INICJATYWA JEST SUPER.

Strażak
Strażak
3 lata temu

A czemu nie podano nr.KRS Ochotniczych Straży Pożarnych ? Mamy dwie jednostki w Mławie!

HANIA
HANIA
3 lata temu

Co to jest hospicjum królowej apostołów ,to kościół czy zakon kto za tym stoi i to prowadzi .Proszę kto mi to wyjaśni.OSOBIŚCIE DAM 1&NA SCHRONISKA DLA ZWIERZĄT BO TO SĄ PRAWDZIWI PRZYJACIELE.A RESZTA DO PRACY.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x