Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Handmade ozdoby dekoracje wystrój wnętrz upominki sklepik z rękodziełem Lucky&Berry
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Także emeryt może przekazać 1%. To bardzo proste


Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłanie deklaracji podatkowych PIT za 2017 r.Adresaci mogą przekazać 1%podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego. Część z nich zrobi to w bardzo prosty sposób.Handemade with love Lucky&Berry

ZUS rozsyła formularze PIT.Otrzymają je wszyscy, którzy w 2017 roku chociaż raz pobrali świadczenie z ZUS. Każdy dostanie deklarację najpóźniej do końca lutego. Osoby uzyskujące dochody wyłącznie od organu rentowego (niemające żadnych odliczeń) nie muszą samodzielnie wypełniać zeznania podatkowego PIT-37. W ich przypadku Urząd Skarbowy dokona rozliczenia na podstawie rocznego obliczenia podatku na PIT-40Adostarczonego bezpośrednio przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Świadczeniobiorcy, tak jak inni podatnicy, mogą przekazać 1% podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.Mają taką możliwość w składanym w Urzędzie Skarbowym rocznym zeznaniu PIT. Inaczej jest z osobami uzyskującymi dochody wyłącznie od organu rentowego. Tutaj obowiązuje prostszy sposób. Urząd Skarbowy sam rozlicza ich podatki, więc aby przekazać swój 1 procent wystarczy, że złożą do Urzędu Skarbowego druk PIT-OP ze wskazaniem wybranej Organizacji Pożytku Publicznego, która chcą wesprzeć.

Wśród rozsyłanych w 2018 roku dokumentów PIT znajdą się następujące formularze:

PIT-40A – roczne obliczenie podatku dla osób, które przynajmniej w grudniu 2017 roku pobierały emeryturę, rentę, świadczenie przedemerytalne, zasiłek przedemerytalny, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub rentę socjalną i nadal to świadczenie uzyskują.

PIT-11A – informacja o dochodach wystawiana dla osób, które nie pobierały wyżej wymienionych świadczeń do końca roku podatkowego lub nie są świadczeniobiorcami w momencie rozliczenia. Formularz ten otrzymają również osoby, które w 2017 roku:

  • złożyły w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego opodatkowania swoich dochodów z małżonkiem, dziećmi itp., a przed końcem roku podatkowego nie złożyły oświadczenia o rezygnacji z tego zamiaru,
  • złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek wg. wyższej skali podatkowej lub bez pomniejszania o miesięczną kwotę zmniejszenia tj. o kwotę 46,33 zł,
  • pobierały zasiłki przysługujące z ubezpieczeń społecznych w razie choroby i macierzyństwa,
  • którym nie pobierano zaliczek na podatek dochodowy stosownie do postanowień umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania.

PIT-11  – otrzymają osoby, które pobrały świadczenie należne po osobie zmarłej,

PIT-8C – informację o przychodach z tytułu alimentów potrąconych ze świadczenia wypłacanego przez ZUS, otrzymają osoby alimentowane na podstawie wyroku sądu  lub ugody w kwocie przekazanej nadwyżki powyżej 700 zł. miesięcznie, o ile zasądzona/ustalona kwota alimentów przewyższa 700 zł. Powyższej informacji nie otrzymują dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, ponieważ alimenty wypłacone na rzecz ww. dzieci jest wolny od podatku dochodowego.

Świadczeniobiorcy, którzy mogą skorzystać z przysługujących im odliczeń od dochodu lub od podatku, mogą tego dokonać w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36 składanym do Urzędu Skarbowego w terminie do 30 kwietnia 2018 r.

źródło: Piotr Olewiński

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

avatar
1500