Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Mławskie starostwo wzbogaci swoją wiedzę również o życiu seksualnym seniorów


fot. pixabay

KSP Mława nabór

Mławskie starostwo w tym roku zamierza pracować nad polityką senioralną na terenie naszego powiatu. Temu celowi ma służyć rozesłana do różnych środowisk senioralnych na terenie całego powiatu wielostronicowa, anonimowa ankieta. Dla niektórych seniorów jednak przynajmniej dwa, spośród dwudziestu jeden punktów ankiety zawierają dość kontrowersyjne pytania. Tak piszą w liście skierowanym do redakcji.

 – Pytanie czy lub jak często utrzymuję kontakty seksualne z partnerem/partnerką jest bardzo osobiste, nawet gdy jest w anonimowej ankiecie. Jakiemu celowi ma służyć ta wiedza? Na początku ankiety przeczytałam, że wynik diagnozy ma służyć za podstawę planowania działań na rzecz seniorów. O jakie działania w tej sferze chodzi? Podobnie jest z pytaniem czy jestem uzależniona od seksu, hazardu, papierosów czy alkoholu. Bo szczerze mówiąc, nie wiem – pisze jedna z czytelniczek.

Ankietę firmuje starostwo powiatowe, Zespół Ośrodków Wsparcia i jedno z mławskich stowarzyszeń. O wyjaśnienie zasygnalizowanych wątpliwości poprosiliśmy dyrektorkę Zespołu Ośrodków Wsparcia Joannę Tańską.

– Ankieta ma zbadać potrzeby seniorów, w celu wypracowania polityki senioralnej. Pytamy tam o wszystkie sfery życia, m.in. o finanse, ale też problemy w relacjach partnerskich. Uważam, że seksualność to ważny obszar życia dla wielu osób. Pytania konsultowaliśmy z psychologiem w ośrodku, ale też np. z Głównym Urzędem Statystycznym, który prowadzi różne badania. Taki postulat również wyniknął z konsultacji z samymi seniorami. Planujemy, że ankieta dotrze do około 1500 osób we wszystkich gminach, a czas na jej złożenie jest do końca stycznia. Na podstawie analizy ankiet powstanie raport, który będzie służył opracowaniu polityki senioralne dla powiatu. Może wtedy okaże się, że jest np. potrzeba zatrudnienia seksuologa do poradnictwa dla seniorów – wyjaśnia dyrektor Joanna Tańska.

Według wyników badań przeprowadzonych na przełomie 2016 i 2017 roku przez prof. Zbigniewa Izdebskiego, zawartych w raporcie „Seksualność Polaków 2017” seks odgrywa istotną lub bardzo istotną rolę u 40 proc. dorosłych Polaków, a 42 proc. ankietowanych jest zadowolonych ze swego życia seksualnego. Wśród osób w wieku 30-49 lat zadowolonych ze swego życia seksualnego jest 70 proc. badanych, a u osób 50 plus jedynie 36 proc. Prof. Izdebski tłumaczy, że osoby po 50. roku życia często są samotne i nie mają partnera seksualnego, jednak niepokojące jest jego zdaniem to, że nawet dla wielu z tych, którzy są w stałych związkach, seks jest mało ważny.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

42 - liczba komentarzy w artykule "Mławskie starostwo wzbogaci swoją wiedzę również o życiu seksualnym seniorów"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
HANIA
Gość

Starostwo jest bardzo nowoczesne .CZEKAMY WYBORÓW.CZAS NA ZMIANY.RĘCE OPADAJĄ.

po przejściach
Gość

Kobiety niektóre naoglądają się trzepaków ,telenowel i chcą tego samego.Życie to jest sex.Piękne słówka ,perfumy biały bez,i co później powrót,przebacz.Zdrad się nie wybacza.

starszy
Gość

Świat zwariował.Młodzi nie wiedzą co to jest noc poślubna.Znaczenie przysięgi małżeńskiej do kosza.

Jan
Gość

Do czego im ta wiedza?

myśliwy
Gość

Tak szkolne imprezki integracyjne kursy, szkolenia w dzień a noc długa,sanatoria.To sprzyja zdradzie.Panie panowie nau …….lki popracowałby w polu to by się odechciało głupot.

wpDiscuz