Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mławskie starostwo wzbogaci swoją wiedzę również o życiu seksualnym seniorów


fot. pixabay


Mławskie starostwo w tym roku zamierza pracować nad polityką senioralną na terenie naszego powiatu. Temu celowi ma służyć rozesłana do różnych środowisk senioralnych na terenie całego powiatu wielostronicowa, anonimowa ankieta. Dla niektórych seniorów jednak przynajmniej dwa, spośród dwudziestu jeden punktów ankiety zawierają dość kontrowersyjne pytania. Tak piszą w liście skierowanym do redakcji.

 – Pytanie czy lub jak często utrzymuję kontakty seksualne z partnerem/partnerką jest bardzo osobiste, nawet gdy jest w anonimowej ankiecie. Jakiemu celowi ma służyć ta wiedza? Na początku ankiety przeczytałam, że wynik diagnozy ma służyć za podstawę planowania działań na rzecz seniorów. O jakie działania w tej sferze chodzi? Podobnie jest z pytaniem czy jestem uzależniona od seksu, hazardu, papierosów czy alkoholu. Bo szczerze mówiąc, nie wiem – pisze jedna z czytelniczek.

Ankietę firmuje starostwo powiatowe, Zespół Ośrodków Wsparcia i jedno z mławskich stowarzyszeń. O wyjaśnienie zasygnalizowanych wątpliwości poprosiliśmy dyrektorkę Zespołu Ośrodków Wsparcia Joannę Tańską.

– Ankieta ma zbadać potrzeby seniorów, w celu wypracowania polityki senioralnej. Pytamy tam o wszystkie sfery życia, m.in. o finanse, ale też problemy w relacjach partnerskich. Uważam, że seksualność to ważny obszar życia dla wielu osób. Pytania konsultowaliśmy z psychologiem w ośrodku, ale też np. z Głównym Urzędem Statystycznym, który prowadzi różne badania. Taki postulat również wyniknął z konsultacji z samymi seniorami. Planujemy, że ankieta dotrze do około 1500 osób we wszystkich gminach, a czas na jej złożenie jest do końca stycznia. Na podstawie analizy ankiet powstanie raport, który będzie służył opracowaniu polityki senioralne dla powiatu. Może wtedy okaże się, że jest np. potrzeba zatrudnienia seksuologa do poradnictwa dla seniorów – wyjaśnia dyrektor Joanna Tańska.

Według wyników badań przeprowadzonych na przełomie 2016 i 2017 roku przez prof. Zbigniewa Izdebskiego, zawartych w raporcie „Seksualność Polaków 2017” seks odgrywa istotną lub bardzo istotną rolę u 40 proc. dorosłych Polaków, a 42 proc. ankietowanych jest zadowolonych ze swego życia seksualnego. Wśród osób w wieku 30-49 lat zadowolonych ze swego życia seksualnego jest 70 proc. badanych, a u osób 50 plus jedynie 36 proc. Prof. Izdebski tłumaczy, że osoby po 50. roku życia często są samotne i nie mają partnera seksualnego, jednak niepokojące jest jego zdaniem to, że nawet dla wielu z tych, którzy są w stałych związkach, seks jest mało ważny.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
42 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
HANIA
HANIA
3 lata temu

Starostwo jest bardzo nowoczesne .CZEKAMY WYBORÓW.CZAS NA ZMIANY.RĘCE OPADAJĄ.

po przejściach
po przejściach
3 lata temu

Kobiety niektóre naoglądają się trzepaków ,telenowel i chcą tego samego.Życie to jest sex.Piękne słówka ,perfumy biały bez,i co później powrót,przebacz.Zdrad się nie wybacza.

starszy
starszy
3 lata temu

Świat zwariował.Młodzi nie wiedzą co to jest noc poślubna.Znaczenie przysięgi małżeńskiej do kosza.

Jan
Jan
3 lata temu

Do czego im ta wiedza?

myśliwy
myśliwy
3 lata temu

Tak szkolne imprezki integracyjne kursy, szkolenia w dzień a noc długa,sanatoria.To sprzyja zdradzie.Panie panowie nau …….lki popracowałby w polu to by się odechciało głupot.

jjj
jjj
3 lata temu

Tylko słabi szukają innych partnerek/partnerów

kasanowa
kasanowa
3 lata temu

Od czego rozwody Panowie.Zostawić niech się kochanek buja ciekawe jak długo?Tyle pięknych mądrych kobiet jest na świecie.

po przejściach
po przejściach
3 lata temu

Niech niby zestresowane na……..lki żony szaleją, szklankę wody na starość poda im woźny kochanek?

Koko
Koko
3 lata temu

Co w tej Mławie się dzieje ?! Na każdym kroku pieniądze w błoto. Chyba na tej Sycylii słońce im głowy przegrzało…

ojciec dzieci
ojciec dzieci
3 lata temu

Współczuje zdradzanemu, mam podobną stuację.Szkoda mi tylko dzieci, i nie odchodzę.Też mam żonę na…..lkę ciągle wyjazdy zebrania imprezki niby z koleżanką a jest z innym.Tu jest problem.Musi poszaleć że niby stres.Dobra wymówka.

mławiak
mławiak
3 lata temu

korepetycje 50 za godz ,bez podatku bez ZUS szara strefa parę godz pracy w tygodniu.Pani przychodzi zmęczona no bo jak do wieczora uczy na tajnych kompletach.Pytam kogo na to stać?Proszę zróbcie sondę wśród uczniów.i rodziców.Nie sexem się zajmować tylko tym problemem .

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu
Reply to  mławiak

Jak lekarz po nocnym dyżurze przyjmuje 5 godzin w przychodni lekarskiej na NFZ, potem 4 godziny w przychodni odpłatnie, a wieczorem jako szara strefa przyjmuje bez wystawiania paragonu czy faktury, to ci to nie przeszkadza?
Dodajmy, że za 15-tominutową wizytę bierze koło 150zł.

zdradzany
zdradzany
3 lata temu

Jestem mężem pani nau………lki która mnie zdradza.Myśli że ja niewiem ,a ja wiem nawet z kim.Te wszystkie wycieczki bez mężów, zamiana pokoi imprezki integracyjne to doprowadza do zdrady.Na ten temat powinna być pogadanka bo takich jak ja jest wielu nie wiedząc o tym.Straconych lat nie cofnę.Panowie nie dajcie się oszukiwać.

sołtys
sołtys
3 lata temu

To się wzbogaci.Te same twarze tyle lat. Czas na zmiany.

seniorita
seniorita
3 lata temu

Na Wólce niema wiaduktu ,a tu najważniejszy sex.

pipek
pipek
3 lata temu

Tak to wyborów nie wygracie.

mały
mały
3 lata temu

Podobno mają być rozdawane zabawki gumowe.Dobry pomysł.

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu

To jakieś jaja ,prima aprilis ,wesoły autobus .Pes jak niema co robićto…………..

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu

SEKSUALNY KONIEC ŚWIATA.

TATUŚ RYŻYK
TATUŚ RYŻYK
3 lata temu

Wyborcy dadzą wam grę wstępną.Już to widzę.

RYŻYK
RYŻYK
3 lata temu

W MŁawie to się wyrabia.Bezdomni, sex deweloperka skarbnik niezatapialny.Zawsze mówiłem że MŁAWA JEST MIASTEM SEXU I BIZNESU.

CHŁOP. Z J........MI
CHŁOP. Z J........MI
3 lata temu

Żeśta przeszli samych siebie.

obciach
obciach
3 lata temu

Przyśpieszone wybory i to w trybie pilnym.

STAR OFICZ
STAR OFICZ
3 lata temu

Starostwo NIECH SIĘ WEŻMIE ZA DROGI A NIE ZA SEX.MASAKRA.

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu

Starostwo jest nowoczesne.Tam to się dzieje…..Szef senior czyżby kryzys?

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu
Reply to  Jarząbek

Nie podszywaj si pod mój nick, bo takie teksty do mnie nie pasują.

wyborca.
wyborca.
3 lata temu

Starostwo dokłada sobie roboty ,a i tak są zarobieni. Co się nie robi dla mieszkańców MŁAWY.Dobrze ,żewybory niedługo.

obiektywny
obiektywny
3 lata temu

Starsze osoby nierzadko mają problemy z sercem i chorobami układu krwionośnego, pojawiają się też takie choroby wieku podeszłego jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, cukrzyca, a kobiety mogą być narażone na złamania kości ze względu na osteoporozę.W tej sytuacji dzieci oraz wnuki często dokładają starań, aby pomóc w diagnozie oraz leczeniu. Prywatne wizyty u lekarzy, szybsza rehabilitacja, wykupienie leków, itp. O zgrozo STAROSTWO zajmuje się życiem seksualnym seniorów zamiast szpitalem! To straszne.

olo
olo
3 lata temu

42 % ankietowanych dorosłych jest zadowolonych ze swojego życia seksualnego.. a co trzecia kobieta uprawia seks chociaż nie chce.. dla mnie smutny ten raport smutny kraj

kkom
kkom
3 lata temu

mlawskie PISmaki podlapaly temat który w mławskim czarnogrodzie odbiega od reszty. lepiej żeby mlawscy seniorzy włączyli radio Maria i grzecznie uluznili miejsca:)

minetu
minetu
3 lata temu

Najważniejsza jest gra wstępna.Na jesieni niktórzy pójdą na psy szczekać.

lubię to
lubię to
3 lata temu

doKasi.Ogarnij się co ty gadasz,jaki szex,badania kogo czyje.Czy BÓG MŁAWĘ OPÓŚCIŁ.Zamiast wnuki bawić wszyscy starsi zaczną szeksować.Nastąpi szodomia i gomoria.Ito ma być promocja Mławy?Jak żyć pytam jak?

Kasia
Kasia
3 lata temu

co za zaścianek – ludzie zerknijcie na pierwsze lepsze publikacje na ten temat – jest ich mnóstwo. Wiele instytucji bada ten temat i rozumie bez marginalizacji potrzebę badania w tym zakresie również seniorów. To są bardzo istotne kwestie w tworzeniu jakiegoś planu czy strategii dla tej grupy społecznej. Jak widać Mława chyba nie dorosła to tego typu działań.

Ptaszek
Ptaszek
3 lata temu

Słyszałem na jarmarku ,że chłopom mają śluby oddawać.Potrafią ściągnąć inwestorów.Jak najszybciej wybory.Masakra.

Lef Puszek
Lef Puszek
3 lata temu

Ktoś się na koniec pogubił,trudno tyle lat na stołkach.Chciał błysnąć, tak jak i ten Pan co ciągle widzi bezdomnych.Wyszło jak zawsze obciachowo.

mławianka
mławianka
3 lata temu

W mławskim starostwie chcą komuś dać zarobić ,i szukają stanowiska ,wymyślając dziwne pomysły.

erosomen po80
erosomen po80
3 lata temu

Ludziom po 80 będą rozdawane gadźety,i wiagra.Już na was głosuję.

DOBRA ZMIANA
DOBRA ZMIANA
3 lata temu

Czy ws BÓG opóścił?CZAS PRZEWIETRZYĆ TEN BUDYNEK.POMYSŁÓW WAM NIE BRAKUJE,ALE JAKICH…..

Juniorka
Juniorka
3 lata temu

Niektóre seniorki i seniorzy zachowują się jak nastolatki to widać w ich zgrupowaniach.Ale, żeby wzbogacać wiedzę o życiu seksualnym to chyba zbędne,w niechcianą ciąże nie zajdą,chyba ,że panom podpowiedzieć co brać na witalność.Z nadmiaru czasu przewraca się niektórym w głowie,poczytać lepiej dobrą książkę lub zająć się wnukami.Co wy wymyślacie świat zwariował!!!

Czytelnik
Czytelnik
3 lata temu

I czemu ma służyć ta informacja?

Piotrek
Piotrek
3 lata temu

A może starostwo chce dla seniorów postawić burdel albo jakiś hotel z pokojami na godziny?

Marek
Marek
3 lata temu

Weźcie się za normalną robotę, a nie za głupoty.

42
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x