Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
koparki koparko-ładowarki szkolenia kursy egazmina państwowy Mława
Logo
meblolux

Mławskie starostwo wzbogaci swoją wiedzę również o życiu seksualnym seniorów


fot. pixabay

jmj7 czyszczenie kostki brukowej i elewacji Mława i okolice
Reklama


Mławskie starostwo w tym roku zamierza pracować nad polityką senioralną na terenie naszego powiatu. Temu celowi ma służyć rozesłana do różnych środowisk senioralnych na terenie całego powiatu wielostronicowa, anonimowa ankieta. Dla niektórych seniorów jednak przynajmniej dwa, spośród dwudziestu jeden punktów ankiety zawierają dość kontrowersyjne pytania. Tak piszą w liście skierowanym do redakcji.

 – Pytanie czy lub jak często utrzymuję kontakty seksualne z partnerem/partnerką jest bardzo osobiste, nawet gdy jest w anonimowej ankiecie. Jakiemu celowi ma służyć ta wiedza? Na początku ankiety przeczytałam, że wynik diagnozy ma służyć za podstawę planowania działań na rzecz seniorów. O jakie działania w tej sferze chodzi? Podobnie jest z pytaniem czy jestem uzależniona od seksu, hazardu, papierosów czy alkoholu. Bo szczerze mówiąc, nie wiem – pisze jedna z czytelniczek.

Ankietę firmuje starostwo powiatowe, Zespół Ośrodków Wsparcia i jedno z mławskich stowarzyszeń. O wyjaśnienie zasygnalizowanych wątpliwości poprosiliśmy dyrektorkę Zespołu Ośrodków Wsparcia Joannę Tańską.

– Ankieta ma zbadać potrzeby seniorów, w celu wypracowania polityki senioralnej. Pytamy tam o wszystkie sfery życia, m.in. o finanse, ale też problemy w relacjach partnerskich. Uważam, że seksualność to ważny obszar życia dla wielu osób. Pytania konsultowaliśmy z psychologiem w ośrodku, ale też np. z Głównym Urzędem Statystycznym, który prowadzi różne badania. Taki postulat również wyniknął z konsultacji z samymi seniorami. Planujemy, że ankieta dotrze do około 1500 osób we wszystkich gminach, a czas na jej złożenie jest do końca stycznia. Na podstawie analizy ankiet powstanie raport, który będzie służył opracowaniu polityki senioralne dla powiatu. Może wtedy okaże się, że jest np. potrzeba zatrudnienia seksuologa do poradnictwa dla seniorów – wyjaśnia dyrektor Joanna Tańska.

Według wyników badań przeprowadzonych na przełomie 2016 i 2017 roku przez prof. Zbigniewa Izdebskiego, zawartych w raporcie „Seksualność Polaków 2017” seks odgrywa istotną lub bardzo istotną rolę u 40 proc. dorosłych Polaków, a 42 proc. ankietowanych jest zadowolonych ze swego życia seksualnego. Wśród osób w wieku 30-49 lat zadowolonych ze swego życia seksualnego jest 70 proc. badanych, a u osób 50 plus jedynie 36 proc. Prof. Izdebski tłumaczy, że osoby po 50. roku życia często są samotne i nie mają partnera seksualnego, jednak niepokojące jest jego zdaniem to, że nawet dla wielu z tych, którzy są w stałych związkach, seks jest mało ważny.

JK

Udostępnij:
Media Expert Mława
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

42
KOMENTARZE

avatar
1500
HANIA
Gość
HANIA

Starostwo jest bardzo nowoczesne .CZEKAMY WYBORÓW.CZAS NA ZMIANY.RĘCE OPADAJĄ.

po przejściach
Gość
po przejściach

Kobiety niektóre naoglądają się trzepaków ,telenowel i chcą tego samego.Życie to jest sex.Piękne słówka ,perfumy biały bez,i co później powrót,przebacz.Zdrad się nie wybacza.

starszy
Gość
starszy

Świat zwariował.Młodzi nie wiedzą co to jest noc poślubna.Znaczenie przysięgi małżeńskiej do kosza.

Jan
Gość
Jan

Do czego im ta wiedza?

myśliwy
Gość
myśliwy

Tak szkolne imprezki integracyjne kursy, szkolenia w dzień a noc długa,sanatoria.To sprzyja zdradzie.Panie panowie nau …….lki popracowałby w polu to by się odechciało głupot.

jjj
Gość
jjj

Tylko słabi szukają innych partnerek/partnerów

kasanowa
Gość
kasanowa

Od czego rozwody Panowie.Zostawić niech się kochanek buja ciekawe jak długo?Tyle pięknych mądrych kobiet jest na świecie.

po przejściach
Gość
po przejściach

Niech niby zestresowane na……..lki żony szaleją, szklankę wody na starość poda im woźny kochanek?

Koko
Gość
Koko

Co w tej Mławie się dzieje ?! Na każdym kroku pieniądze w błoto. Chyba na tej Sycylii słońce im głowy przegrzało…

ojciec dzieci
Gość
ojciec dzieci

Współczuje zdradzanemu, mam podobną stuację.Szkoda mi tylko dzieci, i nie odchodzę.Też mam żonę na…..lkę ciągle wyjazdy zebrania imprezki niby z koleżanką a jest z innym.Tu jest problem.Musi poszaleć że niby stres.Dobra wymówka.

mławiak
Gość
mławiak

korepetycje 50 za godz ,bez podatku bez ZUS szara strefa parę godz pracy w tygodniu.Pani przychodzi zmęczona no bo jak do wieczora uczy na tajnych kompletach.Pytam kogo na to stać?Proszę zróbcie sondę wśród uczniów.i rodziców.Nie sexem się zajmować tylko tym problemem .

Jarząbek
Gość
Jarząbek

Jak lekarz po nocnym dyżurze przyjmuje 5 godzin w przychodni lekarskiej na NFZ, potem 4 godziny w przychodni odpłatnie, a wieczorem jako szara strefa przyjmuje bez wystawiania paragonu czy faktury, to ci to nie przeszkadza?
Dodajmy, że za 15-tominutową wizytę bierze koło 150zł.

zdradzany
Gość
zdradzany

Jestem mężem pani nau………lki która mnie zdradza.Myśli że ja niewiem ,a ja wiem nawet z kim.Te wszystkie wycieczki bez mężów, zamiana pokoi imprezki integracyjne to doprowadza do zdrady.Na ten temat powinna być pogadanka bo takich jak ja jest wielu nie wiedząc o tym.Straconych lat nie cofnę.Panowie nie dajcie się oszukiwać.

sołtys
Gość
sołtys

To się wzbogaci.Te same twarze tyle lat. Czas na zmiany.

seniorita
Gość
seniorita

Na Wólce niema wiaduktu ,a tu najważniejszy sex.

pipek
Gość
pipek

Tak to wyborów nie wygracie.

mały
Gość
mały

Podobno mają być rozdawane zabawki gumowe.Dobry pomysł.

Jarząbek
Gość
Jarząbek

To jakieś jaja ,prima aprilis ,wesoły autobus .Pes jak niema co robićto…………..

Jarząbek
Gość
Jarząbek

SEKSUALNY KONIEC ŚWIATA.

TATUŚ RYŻYK
Gość
TATUŚ RYŻYK

Wyborcy dadzą wam grę wstępną.Już to widzę.

RYŻYK
Gość
RYŻYK

W MŁawie to się wyrabia.Bezdomni, sex deweloperka skarbnik niezatapialny.Zawsze mówiłem że MŁAWA JEST MIASTEM SEXU I BIZNESU.

CHŁOP. Z J........MI
Gość
CHŁOP. Z J........MI

Żeśta przeszli samych siebie.

obciach
Gość
obciach

Przyśpieszone wybory i to w trybie pilnym.

STAR OFICZ
Gość
STAR OFICZ

Starostwo NIECH SIĘ WEŻMIE ZA DROGI A NIE ZA SEX.MASAKRA.

Jarząbek
Gość
Jarząbek

Starostwo jest nowoczesne.Tam to się dzieje…..Szef senior czyżby kryzys?

Jarząbek
Gość
Jarząbek

Nie podszywaj si pod mój nick, bo takie teksty do mnie nie pasują.

wyborca.
Gość
wyborca.

Starostwo dokłada sobie roboty ,a i tak są zarobieni. Co się nie robi dla mieszkańców MŁAWY.Dobrze ,żewybory niedługo.

obiektywny
Gość
obiektywny

Starsze osoby nierzadko mają problemy z sercem i chorobami układu krwionośnego, pojawiają się też takie choroby wieku podeszłego jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, cukrzyca, a kobiety mogą być narażone na złamania kości ze względu na osteoporozę.W tej sytuacji dzieci oraz wnuki często dokładają starań, aby pomóc w diagnozie oraz leczeniu. Prywatne wizyty u lekarzy, szybsza rehabilitacja, wykupienie leków, itp. O zgrozo STAROSTWO zajmuje się życiem seksualnym seniorów zamiast szpitalem! To straszne.

olo
Gość
olo

42 % ankietowanych dorosłych jest zadowolonych ze swojego życia seksualnego.. a co trzecia kobieta uprawia seks chociaż nie chce.. dla mnie smutny ten raport smutny kraj

kkom
Gość
kkom

mlawskie PISmaki podlapaly temat który w mławskim czarnogrodzie odbiega od reszty. lepiej żeby mlawscy seniorzy włączyli radio Maria i grzecznie uluznili miejsca:)

minetu
Gość
minetu

Najważniejsza jest gra wstępna.Na jesieni niktórzy pójdą na psy szczekać.

lubię to
Gość
lubię to

doKasi.Ogarnij się co ty gadasz,jaki szex,badania kogo czyje.Czy BÓG MŁAWĘ OPÓŚCIŁ.Zamiast wnuki bawić wszyscy starsi zaczną szeksować.Nastąpi szodomia i gomoria.Ito ma być promocja Mławy?Jak żyć pytam jak?

Kasia
Gość
Kasia

co za zaścianek – ludzie zerknijcie na pierwsze lepsze publikacje na ten temat – jest ich mnóstwo. Wiele instytucji bada ten temat i rozumie bez marginalizacji potrzebę badania w tym zakresie również seniorów. To są bardzo istotne kwestie w tworzeniu jakiegoś planu czy strategii dla tej grupy społecznej. Jak widać Mława chyba nie dorosła to tego typu działań.

Ptaszek
Gość
Ptaszek

Słyszałem na jarmarku ,że chłopom mają śluby oddawać.Potrafią ściągnąć inwestorów.Jak najszybciej wybory.Masakra.

Lef Puszek
Gość
Lef Puszek

Ktoś się na koniec pogubił,trudno tyle lat na stołkach.Chciał błysnąć, tak jak i ten Pan co ciągle widzi bezdomnych.Wyszło jak zawsze obciachowo.

mławianka
Gość
mławianka

W mławskim starostwie chcą komuś dać zarobić ,i szukają stanowiska ,wymyślając dziwne pomysły.

erosomen po80
Gość
erosomen po80

Ludziom po 80 będą rozdawane gadźety,i wiagra.Już na was głosuję.

DOBRA ZMIANA
Gość
DOBRA ZMIANA

Czy ws BÓG opóścił?CZAS PRZEWIETRZYĆ TEN BUDYNEK.POMYSŁÓW WAM NIE BRAKUJE,ALE JAKICH…..

Juniorka
Gość
Juniorka

Niektóre seniorki i seniorzy zachowują się jak nastolatki to widać w ich zgrupowaniach.Ale, żeby wzbogacać wiedzę o życiu seksualnym to chyba zbędne,w niechcianą ciąże nie zajdą,chyba ,że panom podpowiedzieć co brać na witalność.Z nadmiaru czasu przewraca się niektórym w głowie,poczytać lepiej dobrą książkę lub zająć się wnukami.Co wy wymyślacie świat zwariował!!!

Czytelnik
Gość
Czytelnik

I czemu ma służyć ta informacja?

Piotrek
Gość
Piotrek

A może starostwo chce dla seniorów postawić burdel albo jakiś hotel z pokojami na godziny?

Marek
Gość
Marek

Weźcie się za normalną robotę, a nie za głupoty.