Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Powiat Mławski 25, Mławy nie ma w pierwszej setce Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów


Powiaty: Augustowski, Jędrzejowski, Kartuski, Kielecki, miasto Rzeszów oraz gminy: Bolesławiec i Chełmiec to liderzy Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów 2017. Wśród powiatów o wielkości od 60 do 100 tys. mieszkańców na 25. miejscu uplasował się Powiat Mławski. W tej kategorii przed nami na Północnym Mazowszu znalazł się jedynie Powiat Ciechanowski, sklasyfikowany na 21. miejscu. W kategorii powiatów do 60 tys. mieszkańców, wysokie 7. miejsce zajmuje Powiat Przasnyski. Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich, z naszego rejonu najwyżej, bo na 3. miejscu uplasował się Płońsk, Mławy nie ma w pierwszej setce najwyżej punktowanych.


Prowadzony przez Związek Powiatów Polskich od 2003 roku Ranking Gmin i Powiatów oparto na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Jest on jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line.

Ranking trwa przez cały rok, a po jego zamknięciu ogłaszane są wyniki, a następnie – z reguły przy okazji Zgromadzenia Ogólnego ZPP – wszystkim laureatom wręczane są okolicznościowe dyplomy oraz nagrody.

Utrzymanie przez dany samorząd pierwszego miejsca w Rankingu co najmniej do końca danego roku, zgodnie z regulaminem, pozwala na uzyskanie tytułu „Dobrego Polskiego Samorządu”. Tytuł taki przysługuje tylko liderowi rankingu na koniec danego roku.

Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego.

Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w jedenastu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; oraz działania promocyjne.

Kolejność w Rankingu uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz zrealizowanych projektów.

Co istotne to fakt, że także mieszkańcy mogą wnieść swój wkład w powodzenie swojej gminy lub powiatu, zgłaszając zrealizowane przez siebie prywatne ekologiczne instalacje odnawialnych źródeł energii, np. słonecznej, geotermalnej, wodnej, ale także energii wiatru, otoczenia i biomasy. Dzięki temu to nie tylko jednostki samorządu terytorialnego, ale całe wspólnoty lokalne są rzeczywistymi uczestnikami tego rankingu.

W edycji rankingu za rok 2017 Jury Konkursu wybrało najlepsze, najbardziej rozwojowe samorządy. Poniżej przedstawiamy listę laureatów w podziale na poszczególne rodzaje jednostek samorządu terytorialnego:

Powiaty do 60 tys. mieszkańców

 1. Powiat Augustowski – honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2017
 2. Powiat Ostrzeszowski
 3. Powiat Świdwiński

Powiaty do 120 tys. mieszkańców

 1. Powiat Jędrzejowski – honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2017
 2. Powiat Słupski
 3. Powiat Tomaszowski (woj. lubelskie)

Powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców

 1. Powiat Kartuski ex aequo Powiat Kielecki – honorowe tytuły Dobry Polski Samorząd 2017
 2. Powiat Cieszyński
 3. Powiat Wodzisławski

Miasta na prawach powiatu

 1. Rzeszów – honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2017
 2. Nowy Sącz
 3. Legnica

Gminy miejskie i miejsko-wiejskie

 1. Miasto Bolesławiec – honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2017
 2. Miasto Biłgoraj
 3. Miasto Płońsk

Gminy wiejskie

 1. Gmina Chełmiec – honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2017
 2. Gmina Kobylnica
 3. Gmina Wielka Wieś

JK

Źródło i fot. ZPP

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Article Rating
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Rysiek
Rysiek
2 lata temu

Jesteśmy najlepsi. Tylko, jak zwykle ktoś nas oszukał.

Janek
Janek
2 lata temu

Nihil Novi

JFK
JFK
2 lata temu

Za w rankingu zadłużenie na jednego mieszkanca Napewno skoczymy do czolowki

Jolka
Jolka
2 lata temu

hmm… ?! Czyli można powiedzieć jak zwykle. Nic nie dają płonne mowy, jakie to inwestycje są przeprowadzane, ba… jakie są planowane! Ach te projekty, koncepcje, aż ciepło na sercu się robi, jak pomyślę o tym partnerstwie publiczno-prywatnym.

Loti
Loti
2 lata temu
Reply to  Jolka

Płonne to nadzieje …