Uchwała „antysmogowa” już obowiązuje. Będzie spotkanie informacyjne
— 24/01/2018
W październiku 2017 roku Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa mazowieckiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Uchwała „antysmogowa” weszła w życie 11 listopada 2017 roku. Poniżej piszemy jakie wprowadziła zmiany.
- Od 11 listopada 2017 r. wszystkie nowe instalacje (piece, kominki i kotły) muszą spełniać wymogi ekoprojektu (norm jednolicie określonych dla całej Unii Europejskiej. Zawierają one m.in. minimalne wartości emisji zanieczyszczeń do powietrza dla kotłów oraz ogrzewaczy pomieszczeń (np. kominków));
- Od 1 lipca 2018 r. nie wolno spalać:
- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem;
- węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem;
- węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm;
- paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 procent (np. mokrego drewna).
- Użytkownicy kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają wymogów dla klas 3,4 lub 5 wg normy PN-EN 303-5:2012, muszą wymienić je do końca 2022 r. na kotły zgodne z wymogami ekoprojektu;
- Użytkownicy kotłów na węgiel lub drewno klas 3 lub 4 wg normy PN-EN 303-5:2012, muszą wymienić je do końca 2027 r. na kotły zgodne z wymogami ekoprojektu;
- Użytkownicy kotłów klasy 5 wg normy PN-EN 303-5:2012, będą mogli z nich korzystać do końca ich żywotności;
- Posiadacze kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 roku na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu lub wyposażyć je w urządzenia ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.
KLASY KOTŁÓW
- Klasy 3, 4, 5 kotła wg normy PN-EN 303-5:2012 dzielą piece ze względu na ilość zanieczyszczeń wprowadzanych do powietrza. Dla kotłów klasy 5 ilość ta jest najmniejsza.
- Kotły spełniające wymagania ekoprojektu poza ograniczeniami emisyjnymi dla pyłów i dwutlenku węgla, mają określone normy dla dwutlenku azotu, niezależnie od mocy pieca.
Głównym celem uchwały „antysmogowej” jest doprowadzenie do obniżenia poziomów stężeń pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu poprzez wprowadzenie ograniczeń i zakazów w zakresie eksplotacji instalacji o mocy do 1MW, w których następuje spalanie paliw.
Samorząd województwa mazowieckiego organizuje spotkania informacyjne w sprawie uchwały „antysmogowej” w miastach, w których są delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.2 lutego zaplanowane jest spotkanie w Płocku, 7 lutego – w Ostrołęce, 9 lutego w Ciechanowie (o godz. 10:00, PWZS, ul. Narutowicza 9), a 14 lutego – w Warszawie. Szczegóły będą publikowane na stronie www.mazovia.pl. Pytania można kierować na adres: antysmog@mazovia.pl
źródło: UMM
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski
[TUTAJ]
Kolejna „dobra zmiana” dla obywatela. Kogo będzie stać na wymianę pieca, zakup dużo droższego opału przy takich zarobkach jak w Mławie i okolicy. Gdzie jest przewidziana pomoc finansowa. Ponadto organizacja spotkania informacyjnego w Ciechanowie o 10:00 to też „wyjście” do ludzi zwłaszcza tych pracujących-kpina.
Ok. 29 mln samochodów wyposażonych w silniki Diesla i jeżdżących po drogach Europy przekracza obowiązujące normy emisji spalin Euro 5 i Euro 6.
W Polsce mamy 200 tysięcy samochodów z wadliwymi silnikami Volkswagena i przekraczają one nawet 40 krotnie normy emisji tlenków azotu, to tak, jakby na drogach pojawiło się 8 milionów dodatkowych pojazdów!
W USA Volkswagen za każde auto zapłaci kare 37 500 dolarów amerykańskich, a sprawa dotyczy 482 tysięcy samochodów, co daje łączną kwotę ponad 18 miliardów dolarów!
Dokladnie czemu np czlonkowie pisu nie zarabiaja po 2 tys jak zwykly obywatel przeciez nie pracuja fizycznie
Nie stety sami wybralismy rzad PIS aby ustawy ciagle podwyzki wszystkigo zaczynajac od spozywki
Tak, już to widzę jak starsza pani z emeryturą 800 zł. wymienia piec… i co, mandat dostanie ? – będzie więcej do palenia… może pójdzie do więzienia ?! bo w domu przecież zabronią palić i niech zamarznie. Ta ustawa antysmogowa to jakiś bubel, jeżeli konkretne uświadamianie społeczeństwa nie będzie szło w parze ze znacznym dofinasowaniem wymiany pieca (reszta np. w małych ratach), to dalej będziemy wdychać te wszystkie „zapachy”…
Wedlug mnie tu nie chodzi o smog tylko o kase zeby wkonczyc male firmy produujace piece 4 klasy niedawno weszlka ustawa na reklamowki i jak ona sie sprawdza pradukuja jeszcze grubsze reklamowki które w ziemi beda sie 10 lat duzej rozkladaly i to ma chronic srodowisko czy zbierac kase zeby latac dziury w budrzecie
I co myslicie ze wszystkich bedzie stac na piece 5 generacji ktore kosztuja ok 15 tys z podlaczeniem