Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

ZUS rozsyła PIT za 2017 r. Zaktualizuj swój adres w ZUS


Jeżeli w 2017 r. chociaż raz otrzymałeś świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, to na przełomie stycznia i lutego ZUS poinformuje o tym Urząd Skarbowy i przyśle Ci formularz PIT. Jeżeli zmienił się Twój adres, to jak najszybciej zaktualizuj dane w ZUS. Dzięki temu dokument dotrze do Ciebie bez przeszkód.


Do końca lutego każdy, kto w 2017 r. chociaż raz otrzymał świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dostanie z ZUS formularz PIT. Aby informacja dotarła do nas bez przeszkód warto jak najszybciej zaktualizować adres zamieszkania lub adres do korespondencji. Zmiana mogła dotyczyć np. nazwy ulicy, którą zmodyfikowano w związku z ustawą o zakazie propagowania komunizmu i innych ustrojów totalitarnych.Nowy adres można przekazać osobiście w placówce ZUS-u, listownie oraz poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40Adostanąświadczeniobiorcy, którzy przynajmniej w grudniu 2017 roku pobierali emeryturę, rentę, świadczenie przedemerytalne, zasiłek przedemerytalny, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub rentę socjalną i nadal to świadczenie uzyskują.PIT-11A otrzymają natomiast osoby, które nie pobierały wyżej wymienionych świadczeń do końca roku podatkowego lub nie są świadczeniobiorcami w momencie rozliczenia. Dokument ten dostaną także Ci, którzy złożyli w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego opodatkowania swoich dochodów z małżonkiem, dziećmi itp.,złożyli wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek wg. wyższej skali podatkowej lub bez pomniejszania o miesięczną kwotę zmniejszenia tj. o kwotę 46,33 zł,pobierali zasiłki przysługujące z ubezpieczeń społecznych w razie choroby i macierzyństwa oraz Ci, którym nie pobierano zaliczek na podatek dochodowy stosownie do postanowień umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Świadczeniobiorcy, którzy mogą skorzystać z przysługujących im odliczeń od dochodu lub od podatku, mogą tego dokonać w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36 składanym do urzędu skarbowego w terminie do 30 kwietnia 2018 r. Natomiast jeżeli świadczeniobiorca (emeryt lub rencista) chce przekazać 1% podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego, ma taką możliwość w składanym do urzędu skarbowego rocznym zeznaniu PIT. Jeżeli uzyskuje dochody wyłącznie od organu rentowego i roczne obliczenie podatku otrzymał na PIT-40A, a nie korzysta z innych odliczeń od dochodu lub podatku, nie będzie musiał wypełniać zeznania podatkowego PIT-37. Wystarczy, że poda KRS wybranej Organizacji Pożytku Publicznego i swoje dane identyfikacyjne w druku PIT-OP składanym papierowo lub elektronicznie do urzędu skarbowego.

źródło: Piotr Olewiński

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments