Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Uroczystości 155-tej rocznicy Powstania Styczniowego


O Powstaniu Styczniowym, jego przebiegu i skutkach rozmawiali w poniedziałek historycy, muzealnicy oraz społecznicy, którzy wspólnie uczcili 155. rocznicę zrywu patriotycznego z lat 1863-1864.

Sprzedam Piec


 W Mławie mamy Kopiec Powstańców Styczniowych, ulice Powstańców Styczniowych oraz Zygmunta Padlewskiego (jednego z dyktatorów powstania), i wielu wciąż pamięta, że na tzw. cmentarzu cholerycznym stał krzyż, upamiętniający rozstrzelanych przez rosyjskie oddziały i pochowanych tam powstańców.

Dla mieszkańców Mławy, pamięć o wydarzeniach z II  połowy XIX wieku jest bardzo ważna, wiąże się bowiem mocno z historią miasta i regionu.  Poniedziałkowe spotkanie (22 stycznia 2018 r.) zorganizowane w Sali Papieskiej przez Burmistrza Miasta Mława, Dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej oraz Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej, rozpoczął Przemysław Miecznik, prezes TPZM, wspominając rangę prowadzonych w okolicy Mławy walk, ich miejsca oraz nazwiska lokalnych dowódców.

Leszek Arent szerzej przedstawił genezę powstania, omówił decyzje władz powstańczych w świetle uwarunkowań politycznych, także tych na arenie międzynarodowej. Spore kontrowersje wzbudziła jego dość krytyczna ocena wyczerpujących walk powstańców.  – W przyszłym roku warto zorganizować sesję naukową, bo półgodzinne spotkanie i dyskusja panelowa nie wystarczają – komentowali uczestnicy.

Następnie zgromadzeni udali się pod Kopiec Powstańców Styczniowych przy rondzie Niepodległości,  gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów i postawiły znicze. Miasto Mława reprezentowali Zastępca Burmistrza Miasta Mława – Janina Budzichowska oraz Wiceprzewodniczący Rady Miasta Mława – Krzysztof Wasiłowski.

Przypomnijmy, że Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej odnalazło na mławskim cmentarzu kilkanaście grobów powstańców z lat 1863-1864. oraz trzech weteranów walk powstańczych i roztoczyło nad nimi opiekę.

źródło i fot. UMM

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
mławianin 1
mławianin 1
3 lata temu

NO proszę odnalazła się po latach Radna Pszczółkowska, jak bliżej wyborów zaczyna być aktywna, mam nadzieje że mieszkańcy Wólki nie dadzą się nabrać na tą aktywność, wszak wiadukt na Kościuszki już wybudowała, a żeby pokazać teraz swą aktywność, teraz będzie zabiegać o budowę tunelu.

Kolezka
Kolezka
3 lata temu
Reply to  mławianin 1

Jak widać wszyscy się ruszyli. Zobaczysz mlawianin 1 jak rusza 3 maja

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x