Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

73. rocznica mordu na Kalkówce


W niedzielę 21 stycznia pamięć o pomordowanych przez Niemców w styczniu 1945 roku 365 osobach uczcili parlamentarzyści, władze samorządowe, przedstawiciele organizacji kombatanckich, członkowie  partii politycznych, mieszkańcy.  

Pierwotnie uroczystości zaplanowane były na dzień 14 stycznia, jako że egzekucja dokonana przez Niemców miała miejsce w przeddzień zajęcia Mławy przez wojska 2 Frontu. Białoruskiego, a więc w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r. Ostatecznie uroczystości przeniesiono na niedzielę 21 stycznia.

Przemówienia i złożenie kwiatów pod pomnikiem pomordowanych poprzedziła msza św. w intencji ofiar niemieckiego terroru odprawiona w kościele pw. Ducha Świętego przez ks. Kazimierza Ziółkowskiego dziekana mławskiego. Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w uroczystości pod mauzoleum na Kalkówce zawiozły tam podstawiony wcześniej autokar.

Pod pomnikiem modlitwę za zmarłych, poległych i pomordowanych poprowadził ks. Kazimierz Ziółkowski dziekan mławski. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła poseł Anna Cicholska.

Spotkanie pod mauzoleum zakończyło złożenie kwiatów przez delegacje osób i organizacji obecnych na uroczystości.

red.

fot. Cezary Lewandowski

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

5
KOMENTARZE

avatar
1500
Zbigniew Ruszkowski
Gość
Zbigniew Ruszkowski

Super dzieki

patriota
Gość
patriota

A gdzie burmistrz???

niezalezny
Gość
niezalezny

Właśnie chciałem o to zapytać 🙂 A gdzie burmistrz na wódz naczelny Miasta Mławy :p

Wulkanizator
Gość
Wulkanizator

Kolarka po śniegu nie pójdzie, za cienkie opony

z bliska
Gość
z bliska

Po tych całych przeżyciach pewnie rozchorował się biedaczysko, albo czas poświęca na porządkowanie swego obejścia i gabinetu, szykując się pewnie do ewakuacji.