Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

„Polskie wyprawy wysokogórskie” – jedna wystawa w dwóch miejscach


Galeria „13” osiemnasty rok działalności rozpoczyna od zaprezentowania bardzo ciekawej i na czasie wystawy związanej z polskim alpinizmem. Obecnie nasza narodowa  wyprawa próbuje zdobyć  zimą szczyt K2.


Wernisaż wystawy pt. „Polskie wyprawy wysokogórskie”  odbędzie się w piątek 19 stycznia 2018r. o godz. 18 w siedzibie galerii w Centrum Medycznym w Mławie ul. Żwirki 26.

Wystawa została podzielona na dwie części.

Pierwsza – fotograficzna która znajduje się w galerii obejmuje 13 zdjęć czarno-białych, oryginalnych, dużo formatowych, wykonanych w latach  70-tych XX  wieku, w  większości przez Andrzeja Pietraszka himalaistę i lekarza polskich wypraw w różne  góry Europy i Azji, która niech będzie hołdem dla człowieka , który prawie całe swoje życie poświecił górom. A tym bardziej że specjalnym gościem wernisażu będzie syn Andrzeja-Adam, który opowie o swoim ojcu. Swoje przybycie potwierdzili także członkowie Polskiego Klubu  Górskiego  z Warszawy oraz mławski alpinista Dariusz Kujawski, zdobywca wielu szczytów w Europie i Azji i autor książki „Alpy na wariata”.

Nie zabraknie także muzyki na żywo w wykonaniu Konrada Kuskowskiego akordeonisty,konkursu
i słodkiego poczęstunku.

Andrzej Pietraszek ur. w 1940r w Brześciu. Z zawodu doktor chirurg, później onkolog specjalizujący się w leczeniu nowotworów płuc. Po Tatrach zaczął wspinać się w wieku 20 lat. Później  przyszły Alpy, Kaukaz, Palmir, Ałtaj Mongolski i Andy. Lekarz dwóch polskich wypraw  w Himalaje na Kangbachen i Kanczendzongę. Zdobywca m in. Dżajłyk-baszi, Kazbek, Kripicz , Nuamkuam, Pik Lenina i Pik Komunizmu. Brał udział w trasowaniu trzech dziewiczych sześciotysięczników (Warszawa, Poronin, Tatry). Wytyczył pierwsze przejście zachodniej grani  Turgen-Uła. W 1980 r. wszedł na Pico Santander, Pico Boliwar, El Guradion i nową drogę na Pico Bianco w Andach.  Wieloletni i zasłużony członek Polskiego Klubu Górskiego. Współautor książki pt. „Kangbaczen zdobyty”. Zmarł 5 grudnia 2013 r. w Warszawie, potrącony przez samochód na ulicy. Pochowany na cmentarzu w Wilanowie.

Druga część wystawy – dokumentalna znajduje się w gablotach na półpiętrze w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Bolesława Prusa w Mławie ul. 3 Maja 5, która prezentuje rzeczy i pamiątki związane
z polskim alpinizmem m.in. artykuły i wycinki prasowe (polskie i zagraniczne), podręczne mapy tras wspinaczek, książki, albumy, przewodniki, pocztówki, znaczki pocztowe oraz stary i współczesny sprzęt wspinaczkowy. Wszystko to ze zbiorów: Adama Pietraszka, Dariusza Kujawskiego, Janusza Dębskiego, Dariusza Tadrzyńskiego i MBP w Mławie.

Wystawy można oglądać do 15 lutego 2018 r.

Serdecznie zapraszają Janusz Dębski – opiekun Galerii „13” i Lech Walerysiak – współorganizator.

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments