Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Czy Mława ma odpowiednie i właściwe zasady reagowania i udzielania pomocy ?


Synoptycy zapowiadają nadejście mrozów, śnieżyc i zamieci. Taka pogoda to trudny czas dla osób bezdomnych oraz starszych i samotnych, których bezpieczeństwo ze względu na niskie temperatury może być zagrożone.


Miasto Mława od października 2017 roku prowadzi akcję „Zima”. Straż miejska patroluje teren ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, gdzie mogą przebywać bezdomni (pustostany, ogródki działkowe, klatki schodowe, piwnice). W domach wielorodzinnych pojawiły się informacje z jasnym opisem procedury, jak należy postępować, gdy widzimy osobę, której trzeba pomóc, a także ważne numery telefonów (przypominamy je poniżej).

Na stronie urzędu miasta Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej po raz kolejny zwrócił się o przekazywanie ciepłej odzieży oraz kołder, koców i obuwia, które zimą są szczególnie potrzebne dla osób bezdomnych. Rzeczy te można przynosić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mławie przy ul. Narutowicza 6.

Krytycznego zdania o organizacji systemu pomocy przede wszystkim osobom bezdomnym w Mławie jest Grupa Zalewski. Odwołuje się przy tym do przykładów swoich działań.

– 14 stycznia 2018 r. o godzinie 19.00 przy minus 6 stopniach mrozu Grupa Zalewski odwiedziła trójkę bezdomnych, którzy „zamieszkali” w opuszczonej kamienicy w Mławie. Stan zdrowia bezdomnych znacznie się pogorszył i dwie osoby mają problemy z nogami,ale na szczęście wyrazili już chęć wyjazdu do ośrodka dla bezdomnych i ratowania swojego zdrowia i życia. Niestety muszą czekać do rana, gdyż zgodnie z ustaleniami między ośrodkami dla bezdomnych,a Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Mławie osoby bezdomne wcześniej muszą załatwić wszelkie formalności z instytucją MOPS Mława,a następnie dopiero wtedy ośrodek może ich przyjąć. O ich życiu decydują więc kolejne godziny i czy przetrwają do rana, bo to zależy od dalszego spadku temperatury.

Grupa Zalewski uważa takie ustalenia i postępowania wobec osób bezdomnych za skandaliczne, które nie mają nic związanego z ratowaniem zdrowia i życia osób bezdomnych.

W celu wypracowania autentycznych zasad działania i pomocy na rzecz ludzi bez dachu nad głową Grupa Zalewski zamierza zorganizować 21 lutego 2018 roku spotkanie na którym wraz z zaproszonymi gośćmi wypracuje odpowiednie i właściwe zasady reagowania i udzielania pomocy nie tylko w czasie zimy. Należy przypomnieć, że nadal poważnym problemem jest brak dostępu do łaźni dla wszystkich bezdomnych, którzy wraz z wiosną powrócą na ulicę Mławy – pisze Grupa Zalewski.

Ponawia swój apel do mieszkańców Mławy i okolic o zgłaszanie miejsc koczowania osób bezdomnych lub osób samotnych,które przebywają w nieogrzewanych mieszkaniach.

Gdzie zadzwonić lub napisać  w sprawie pomocy dla osób zagrożonych?

MOPS Mława od pon do piątku 8.00 – 16.00

tel. 23 654 60, 23 654 27 69

Straż Miejska od pon do piątku 7:00 – 8:00, 16:00 – 22:00

tel. 23 654 64 34, 986

Komenda Powiatowa Policji w Mławie – całodobowo,

tel. 23 654 7200, 997

Grupa Zalewski Patrol, całodobowo

email: [email protected] lub wysyłając sms na numer 666 590 418

987 – bezpłatna, całodobowa linia telefoniczna o pomocy dla osób bezdomnych

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Article Rating
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Z R ..
Z R ..
2 lata temu

Piekna prezentacja gratulacje. Proponuje jeszcze portal internetowy dla bezdomnych.
W naszym miescie wszystko opiera sie na mydleniu oczu pieknie my robimy mamy.nawet numer telefonu straz miejska patroluje las szuka tych ………. my tu administracja wam mowimy wspaniale robimy i powinniście byc wdzieczni i najwazniejsze dla urzednikow żeby bylo tak jak bylo na szczescie ludzie otworzyli. 2 lata temu oczy i widza ze to co mowi urzednik to pieknie brzmi ale jak wyjdziemy z Urzedu to to wszystko wyglada inaczej drogi do dzis nieodsniezone chodniki szkoda gadac deweloperzy budowali a zarzadza wszyscy wiedza kto i gdzie pracowa.. tolerujemy to a potem dziwimy sie ze domy maja wady. Tak Zalewski ma racje bezdomni koczuja na klatkach i pustostanach wszyscy wiedza kto i gdzie a mops czeka az sie zglosza a moze warto isc do nich jak Zalewski a jesli to przerasta mozliwosci to nawiazac współpracę z patrolem .Bezdomni to ludzie z poterznymi problemamy i sami sobie z tym nie poradza Po co ta zbiórka odzieży mops dysponuje sporym budrzetem i robienie tej akcjina pokaz jest tylko zagrywka zeby pokazac no cos tam robimy a bezdomni ktorych widzimy bo wszyscy ich widzimy chodza 3 rok w tych samych ciuchach .no to po co marnowac energię