Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

„Czas na bajkę” w Szkole Podstawowej nr 3


W naszej Szkole Podstawowej Nr 3 im. dra J. Ostaszewskiego w Mławie od września br. rozpoczęli naukę uczniowie w klasach pierwszych i oddziałach przedszkolnych. Pojawienie się maluchów wśród gimnazjalistów stało się bodźcem dla tych starszych do podejmowania wielu nowych inicjatyw.


Szkolny wolontariat wraz z aktywem czytelniczym we wrześniu i październiku przeprowadził ogólnoszkolną zbiórkę książek pod hasłem „Podaruj bibliotece książkę, którą już przeczytałeś”. Biblioteka szkolna wzbogaciła w ten sposób swój księgozbiór o prawie 200 książek, w tym bardzo dużo książeczek dla najmłodszych czytelników. Z myślą o nich utworzony został w bibliotece specjalny kącik czytelniczy, gdzie dziewczęta z aktywu głośno czytają książki młodszym kolegom. Szczególną popularnością cieszą się opowieści o Muminkach autorstwa T. Jansson, wiersze J. Brzechwy i J. Tuwima czytane z podziałem na role oraz baśnie. Dziewczęta zauważyły, że wszystkie maluchy uwielbiają bajki i wyszły z inicjatywą zorganizowania dla nich tematycznych spotkań czytelniczych. Pod kierunkiem nauczycielek bibliotekarek, włączyły się w przygotowanie i przeprowadzenie zajęć czytelniczych kształtujących gotowość do nauki czytania i pisania dzieci w wieku przedszkolnym. Scenariusz zajęć został opracowany w oparciu o zbiór opowiadań Kasi Kołodziej pt. „Czas na bajkę”. Głównym celem zajęć było zapoznanie dzieci z literaturą, propagowanie idei głośnego czytania dzieciom i rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Przed zajęciami dziewczęta z aktywu czytelniczego wykonały prezentację multimedialną opowiadania, opracowały czytanie tekstu z podziałem na role i przygotowały kartę pracy dla maluchów. W listopadzie przeprowadzono 4 zajęcia, które odbywały się cyklicznie raz w tygodniu w wyznaczonych klasach I i oddziałach przedszkolnych. Na początek dziewczęta wprowadzały maluchy w dobry nastrój wesołą zabawą integracyjną i przeprowadzały z nimi rozmowy na temat ulubionych książek. Następnie dzieci, w czasie oglądania prezentacji multimedialnej ilustrującej opowiadanie Kasi Kołodziej pt. „Beeecząca przygoda Beatki”, słuchały tekstu czytanego przez starsze koleżanki. Po wysłuchaniu opowiadania maluchy odpowiadały na pytania związane z przedstawioną historyjką – potrafiły wykazać się dobrą pamięcią i uwagą skupioną na prezentowanych treściach. Kolejnym elementem zajęć było pokolorowanie obrazka na karcie pracy i dorysowanie baranków. Uczennice z aktywu czytelniczego pomagały młodszym kolegom uporać się z tym zadaniem. Na zakończenie zajęć każde dziecko mogło wylosować nagrodę – piękną, kolorową zakładkę do książki, wykonaną wcześniej przez gimnazjalistów na lekcjach plastyki. Po cyklu zajęć uczennice z aktywu czytelniczego wykonały wystawę prac dzieci na korytarzu szkolnym.

Zajęcia przebiegły w miłej, ciepłej atmosferze i sprawiły mnóstwo radości zarówno maluchom jak i ich starszym koleżankom.

źródło i fot: SP nr 3

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments