Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Żyjemy w cyfrowym świecie. Skorzystaj z „dowodu przez komórkę”


Nie masz przy sobie dowodu osobistego, a chcesz załatwić sprawę w urzędzie? Wystarczy ci telefon komórkowy — nie musi to być smartfon. Podaj urzędnikowi numer swojego telefonu, by potwierdzić tożsamość. Tak działa mDowód Osobisty „przez komórkę” — pierwszy dokument w usłudze mDokumenty. Sprawdź, jak z niego skorzystać.

KSP Mława nabór

Ministerstwo Cyfryzacji od maja do końca roku testowało pilotażowy program usługi mDokumenty. To nowa usługa cyfrowa, która pozwala na użycie telefonu komórkowego zamiast zwykłych dokumentów. Usługa jest dobrowolna — możesz, ale nie musisz używać mDokumentów. mDokumenty nie zastępują zwykłych dokumentów. To tylko ułatwienie, bo telefon zazwyczaj masz przy sobie.

Od stycznia działa już bezpłatna usługa mDowodu Osobistego „przez komórkę” — przy załatwianiu spraw w urzędzie oraz mTożsamości (w smartfonie). Na razie aplikacja działa w wersji BETA na system Android. Żeby jednak skorzystać z udogodnienia potrzebny nam będzie tak zwany profil zaufany, po który trzeba się pofatygować – do placówki Poczty Polskiej, oddziału ZUS lub urzędu skarbowego. Można też skorzystać z bankowości elektronicznej.

Korzystając z tej usługi można już np. zameldować się w urzędzie praktycznie nie wychodząc z domu.

Przygotowana przez resort cyfryzacji aplikacja mObywatel umożliwia potwierdzenie własnej tożsamości (dane zostaną wyświetlone na ekranie smartfona), a także sprawdzenie cudzej, co może być istotne np. w przypadku podpisywania umowy czy zwykłej stłuczki. Usługa mTożsamość korzysta z aktualnych danych znajdujących się w państwowych rejestrach. Chodzi o imiona, nazwisko, numer PESEL, datę urodzenia, zdjęcia czy numeru dowodu osobistego.

Żeby korzystać z usługi potrzebujemy – poza profilem zaufanym – smartfona z systemem Android w wersji 6.0 lub wyższej wyposażonego w aparat fotograficzny i bluetooth, aktywnej aplikacji mObywatel i połączenia z internetem.

Ministerstwo zapowiada wprowadzanie kolejnych udogodnień dla obywateli, a także dla firm. Wkrótce w ramach mDokumentów mają się pojawić mPrawo Jazdy, mDowód Rejestracyjny czy mUbezpieczenie OC.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

oprac. red

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

2 - liczba komentarzy w artykule "Żyjemy w cyfrowym świecie. Skorzystaj z „dowodu przez komórkę”"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
spidy
Gość

przykład CEPIKu polecam. rejestracja pojazdu 4 godziny, odbiór tablic po weekendzie, zmiana wpisu w dowodzie 7godzin, do „system ma czkawkę”. przejdźmy wszyscy na mObatel to zobaczymy własne plecy poniżej bez lustra-całe w siniakach. skopią nam je „fachowcy” od kredytów i podatków

Kinga_Małpa
Gość

no chyba nie działa…

wpDiscuz