Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Katolicka Szkoła Podstawowa w Mławie

Żyjemy w cyfrowym świecie. Skorzystaj z „dowodu przez komórkę”


Nie masz przy sobie dowodu osobistego, a chcesz załatwić sprawę w urzędzie? Wystarczy ci telefon komórkowy — nie musi to być smartfon. Podaj urzędnikowi numer swojego telefonu, by potwierdzić tożsamość. Tak działa mDowód Osobisty „przez komórkę” — pierwszy dokument w usłudze mDokumenty. Sprawdź, jak z niego skorzystać.

Słoneczne ogrody Mława

Ministerstwo Cyfryzacji od maja do końca roku testowało pilotażowy program usługi mDokumenty. To nowa usługa cyfrowa, która pozwala na użycie telefonu komórkowego zamiast zwykłych dokumentów. Usługa jest dobrowolna — możesz, ale nie musisz używać mDokumentów. mDokumenty nie zastępują zwykłych dokumentów. To tylko ułatwienie, bo telefon zazwyczaj masz przy sobie.

Od stycznia działa już bezpłatna usługa mDowodu Osobistego „przez komórkę” — przy załatwianiu spraw w urzędzie oraz mTożsamości (w smartfonie). Na razie aplikacja działa w wersji BETA na system Android. Żeby jednak skorzystać z udogodnienia potrzebny nam będzie tak zwany profil zaufany, po który trzeba się pofatygować – do placówki Poczty Polskiej, oddziału ZUS lub urzędu skarbowego. Można też skorzystać z bankowości elektronicznej.

Korzystając z tej usługi można już np. zameldować się w urzędzie praktycznie nie wychodząc z domu.

Przygotowana przez resort cyfryzacji aplikacja mObywatel umożliwia potwierdzenie własnej tożsamości (dane zostaną wyświetlone na ekranie smartfona), a także sprawdzenie cudzej, co może być istotne np. w przypadku podpisywania umowy czy zwykłej stłuczki. Usługa mTożsamość korzysta z aktualnych danych znajdujących się w państwowych rejestrach. Chodzi o imiona, nazwisko, numer PESEL, datę urodzenia, zdjęcia czy numeru dowodu osobistego.

Żeby korzystać z usługi potrzebujemy – poza profilem zaufanym – smartfona z systemem Android w wersji 6.0 lub wyższej wyposażonego w aparat fotograficzny i bluetooth, aktywnej aplikacji mObywatel i połączenia z internetem.

Ministerstwo zapowiada wprowadzanie kolejnych udogodnień dla obywateli, a także dla firm. Wkrótce w ramach mDokumentów mają się pojawić mPrawo Jazdy, mDowód Rejestracyjny czy mUbezpieczenie OC.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

oprac. red

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

2
KOMENTARZE

1500
spidy

przykład CEPIKu polecam. rejestracja pojazdu 4 godziny, odbiór tablic po weekendzie, zmiana wpisu w dowodzie 7godzin, do „system ma czkawkę”. przejdźmy wszyscy na mObatel to zobaczymy własne plecy poniżej bez lustra-całe w siniakach. skopią nam je „fachowcy” od kredytów i podatków

Kinga_Małpa

no chyba nie działa…