Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Żyjemy w cyfrowym świecie. Skorzystaj z „dowodu przez komórkę”


Nie masz przy sobie dowodu osobistego, a chcesz załatwić sprawę w urzędzie? Wystarczy ci telefon komórkowy — nie musi to być smartfon. Podaj urzędnikowi numer swojego telefonu, by potwierdzić tożsamość. Tak działa mDowód Osobisty „przez komórkę” — pierwszy dokument w usłudze mDokumenty. Sprawdź, jak z niego skorzystać.

Ministerstwo Cyfryzacji od maja do końca roku testowało pilotażowy program usługi mDokumenty. To nowa usługa cyfrowa, która pozwala na użycie telefonu komórkowego zamiast zwykłych dokumentów. Usługa jest dobrowolna — możesz, ale nie musisz używać mDokumentów. mDokumenty nie zastępują zwykłych dokumentów. To tylko ułatwienie, bo telefon zazwyczaj masz przy sobie.

Od stycznia działa już bezpłatna usługa mDowodu Osobistego „przez komórkę” — przy załatwianiu spraw w urzędzie oraz mTożsamości (w smartfonie). Na razie aplikacja działa w wersji BETA na system Android. Żeby jednak skorzystać z udogodnienia potrzebny nam będzie tak zwany profil zaufany, po który trzeba się pofatygować – do placówki Poczty Polskiej, oddziału ZUS lub urzędu skarbowego. Można też skorzystać z bankowości elektronicznej.

Korzystając z tej usługi można już np. zameldować się w urzędzie praktycznie nie wychodząc z domu.

Przygotowana przez resort cyfryzacji aplikacja mObywatel umożliwia potwierdzenie własnej tożsamości (dane zostaną wyświetlone na ekranie smartfona), a także sprawdzenie cudzej, co może być istotne np. w przypadku podpisywania umowy czy zwykłej stłuczki. Usługa mTożsamość korzysta z aktualnych danych znajdujących się w państwowych rejestrach. Chodzi o imiona, nazwisko, numer PESEL, datę urodzenia, zdjęcia czy numeru dowodu osobistego.

Żeby korzystać z usługi potrzebujemy – poza profilem zaufanym – smartfona z systemem Android w wersji 6.0 lub wyższej wyposażonego w aparat fotograficzny i bluetooth, aktywnej aplikacji mObywatel i połączenia z internetem.

Ministerstwo zapowiada wprowadzanie kolejnych udogodnień dla obywateli, a także dla firm. Wkrótce w ramach mDokumentów mają się pojawić mPrawo Jazdy, mDowód Rejestracyjny czy mUbezpieczenie OC.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

oprac. red

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Article Rating
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
spidy
spidy
2 lata temu

przykład CEPIKu polecam. rejestracja pojazdu 4 godziny, odbiór tablic po weekendzie, zmiana wpisu w dowodzie 7godzin, do „system ma czkawkę”. przejdźmy wszyscy na mObatel to zobaczymy własne plecy poniżej bez lustra-całe w siniakach. skopią nam je „fachowcy” od kredytów i podatków

Kinga_Małpa
Kinga_Małpa
2 lata temu

no chyba nie działa…