Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Rewitalizacja przy handlowcu. Miasto swoje, właściciele swoje


Trwają prace przy rewitalizacji obszaru Placu 3 Maja. Przebudowane będą sieci: wodociągowa i kanalizacyjna. Pojawi się fontanna, nowe oświetlenie, nawierzchnia i chodniki.  Fiaskiem jednak skończyły się rozmowy urzędu miasta z właścicielami budynków w tym obszarze w zakresie ich remontów. Przynajmniej na tę chwilę, na pewno nie będzie remontu handlowca, nadbudowy pawilonów obok niego, a także zagospodarowania schodów od strony ulicy Wigury przy piętrowym budynku obok „okrąglaka”.


W połowie 2015 roku ratusz ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej zagospodarowania Placu 3 Maja w Mławie. Według koncepcji, która została uznana za najlepszą,  istotnym elementem „Placu 3 Maja” jest pasaż pieszy zaprojektowany wzdłuż północnej pierzei domu handlowego.

Oś stanowić miał płytki kanał wodny z nowoczesnymi fontannami na jego końcach, a także długa drewniana ława w linii rzędowego nasadzenia drzew. Wyeksponowany ma być „Handlowiec” oraz przywrócona lekka, przeszklona forma „Okrąglaka” z funkcją gastronomiczną. Obszar ma być przyjazny pieszym i cyklistom, ruch kołowy ma być spowolniony, miejsca parkingowe usytuowane tak, by nie kolidowały z ciągami pieszo-jezdnymi.

Właściciele nieruchomości (przynajmniej niektórzy – red.) położonych w rewitalizowanym obszarze na ogół cieszą się, że ten obszar będzie odnowiony. „Diabeł jednak tkwi w szczegółach”. Wszystko wskazuje na to, że budynek „Handlowca” wokół którego osadzona jest koncepcja całej rewitalizacji tego obszaru, nadal będzie wyglądał jak wygląda.

– Na razie nie zastanawialiśmy się nad remontem handlowca.  To poważna i kosztowna inwestycja. W ubiegłym roku nie było takich rozmów w spółdzielni. Miasto zakończy swoje prace i zobaczymy jak to będzie wyglądało  – mówi Irena Końpa prezes zarządu Spółdzielni PSS „Społem” , właściciela obiektu.

Koncepcja nadbudowy pietra nad pawilonami też nie uzyskała poparcia wszystkich ich właścicieli.

– Ja jeszcze wtedy, kiedy nie było takiego planu, żeby rewitalizować ten teren, chciałem swój pawilon nadbudować, proponowałem żeby też ujednolicić elewację. Ale to się nie udało. Potem poprosiłem burmistrza, żeby zorganizować spotkanie, teraz jest tu 10 właścicieli, żeby urzędnicy wyjaśnili, że warto inwestować. Jednak inni właściciele nie byli zainteresowani, w większości pawilony wynajmują. Po tych spotkaniach to myślę, że już do tego nie dojdzie. Ludzie nie mają środków, czasem pomysłów  na rozbudowę. Rewitalizacja dobrze, że będzie, bo to chyba już najbrzydszy fragment centrum Mławy – mówi jeden z właścicieli pawilonu koło „Handlowca”.

Podobny los spotkał również koncepcję zagospodarowania w ramach projektu schodów przy budynku Pl. 3 Maja 2.

– Miasto proponowało właścicielom dwa warianty. Schody można było odsprzedać lub użyczyć. Jedni chcieli, drudzy nie. Były dwie listy, ale nie wszyscy to podpisali. I sprawa właściwie tak zawisła. Na tym odcinku (od strony ulicy 3 Maja – red.) wyraziliśmy zgodę na użyczenie. Sprzedaży się ludzie obawiali, bo jak zostanie sprzedane to już nie ma się na nic wpływu. Na spotkaniu ogólnym wspólnoty nie było głosowania. Miasto przysłało 2 listy, ale nie wszyscy podpisali – opowiada Celina Błaszczyk.

Jak to wygląda od strony urzędu miasta?

– Zagospodarowanie terenu wykonywane jest według koncepcji architektonicznej, która wygrała wcześniejszy konkurs. Zakres robót budowlanych obejmuje przebudowę i budowę sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, przebudowę sieci gazowej, energetycznej i telekomunikacyjnej, budowę nowych nawierzchni pieszych i kołowych, budowę punktów świetlnych, wyposażenie terenu w ławki i kosze na śmieci.  Termin zakończenia upływa 26 października 2018r. Zapoznano mieszkańców z proponowanymi rozwiązaniami, konsultowano kwestie liczby i lokalizacji parkingów dla samochodów oraz ciągów komunikacyjnych pieszych i kołowych, przedstawiono propozycje rozwiązań materiałowych, kolorystykę i układ zieleni. Na obszarach, których właścicielem jest Miasto Mława – koszty pokrywa Miasto Mława, na terenach prywatnych pokrycie kosztów należy do ich właścicieli – wyjaśnia Magdalena Grzywacz, rzecznik prasowy UMM.

Wszystko wskazuje więc na to, że wizja architektów projektujących ten obszar zostanie jedynie częściowo zrealizowana. Już za niecały rok zobaczymy jaki będzie tego efekt wizualny.

W przeciwieństwie do np. Ciechanowa, który ostatnio pozyskał 7,7  na rewitalizację, urząd miasta Mława na prace rewitalizacyjne w tym obszarze przeznaczy z własnego budżetu kwotę 3,5 mln zł.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
34 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Atam
Atam
4 lata temu

Na litość co wy wypisujecie, zastanówcie się nad swoimi tekstami. Miasto nie inwestuje w teren prywatny, to co jest obecnie rewitalizowane należy do miasta. Ale gdy robiono plany tej rewitaliuzacji nie zastanawiano się czy miastu uda się wykupić tereny na których przwidziano rewitalizację. Gdyby zaczęto od ustaleń w kwestii wykupu gruntów zapewne nie byloby tyle zamieszania i zdziwienia.

Z R ..
Z R ..
4 lata temu

O trole z um ruszyly2 do akcji
Minusami zaklinaja rzeczywistość
Moze ktos anonimowo zawiadomi abc i okaze sie ze wszystkie ip sa z um bylo już kilka takich spraw w kraju bo urzednicy to powinni robic cos innego chyba?

ramzes
ramzes
4 lata temu

Eh.. Redaktor się czepia biednego burmistrza i UM.. Przecież to że Ciechanów pozyskał 7,7 mln dofinansowania na rewitalizację oznacza tylko to, że Ciechanów jest na tyle biedny że potrzebuje pieniędzy z zewnątrz. My wyskakując z grubym hajsem 3.5 mln z własnej kieszeni pokazujemy wszystkim wokół że nas stać by samemu coś sobie zrobić. To się chwali Panie Redaktorze, a nie gani

Z R ..
Z R ..
4 lata temu
Reply to  ramzes

Madrego to miło poczytać
A co ten pasaż jest na miare maszych możliwości on symbolizuje zywotne potrzeby i nie jest to nasze ostatnie słowo

Bo w zanadrzu mamy jeszcze plac zabaw za drobny milion a co. I popowke za 4 a co stac mnie bo im ten mis jest droższy …….

z bliska
z bliska
4 lata temu
Reply to  Z R ..

TY a co ty czytasz sam siebie—i pózniej piszesz że mądrego to warto przeczytać—byś mógł przestać ŻARTOWAĆ,

z daleka
z daleka
4 lata temu
Reply to  z bliska

Jak niewiesz co to jest ironia, sarkazm itd. to przynajmniej zachowaj dla siebie tą błyskotliwość umysłu bo to jest po prostu żenujące.

z bliska
z bliska
4 lata temu
Reply to  z daleka

OJEJKU!!! nie wiedziałem że w Mławie mamy takich uczonych z WIKIPEDII, widać że jesteś z daleka, człowieku Ty w Mławie tylko z tymi swoimi wiadomościami się marnujesz., a od razu jak to przeczytałem to się dowiedziałem, jeśli już coś piszesz to przynajmniej napisz na czym to polega, ta twoja ironia, bo nie każdy jest tak światły, jak Ty i ma tyle czasu żeby siedzieć w WIKIPEDII.

Loti
Loti
4 lata temu
Reply to  Z R ..

Chociaż jeden załapał ironię

spidy
spidy
4 lata temu
Reply to  ramzes

Ty tak na poważnie???

Sylwia
Sylwia
4 lata temu

Właściciele nie chcą nic inwestować, widocznie odpowiada im syf jaki tam jest. Najlepiej od lat trzymać interesik na pięterku i nic nie dać od siebie, tylko liczyć na miasto. Powinni każdy jeden z nich zadbać o wspólny estetyczny wygląd całego przybytku, a tak to dalej będą w syfie siedzieć

Atam
Atam
4 lata temu
Reply to  Sylwia

Sylwia a co ty dałaś od siebie, najprawdopodobnie przez całe swoje życie tylko bierzesz a teraz się w beszczelny sposób wymodrzasz. Mądralo zapewne żaden z właścicieli nie liczył i nie liczy, że miasto coś da na teren nie będący własnością miasta to tylko ty tak myślisz.

janek
janek
4 lata temu

miasto może odkupić grunty pod pawilony ,cwaniaki kombinują żeby miasto poniosło koszty ,wykupić ,pobudować nowe ,sprzedać i po sprawie

Z R ..
Z R ..
4 lata temu
Reply to  janek

Chłopie czytaj ze zrozumieniem czy ktos tych ludzi pytał o tą rewitalizacje nie a nas mieszkancow nie
Ci ludzie nic nie chca sprzedawać nawet schodów jak sie okazało więc masz pretensję do ludzi ze burniszcz realizuje koncepcję tyle ze kosztuje ona 3 500 000 zł i jest oderwana od rzeczywistosci
Loviki troche w tym urzedzie a nie tak na sile próbuje cie zrobic z ludzi zlodziei trzeba bylo myśleć przed rozpoczeciem

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu
Reply to  janek

proste odkupić i zniszczyć te mechrane biznesiki

Atam
Atam
4 lata temu
Reply to  janek

Kolejny mądrala, może i mogłoby wykupić grunty gdyby właściciele tych lokali i działek tego chcieli. Cwaniakiem jak widać to ty jesteś bo nie masz zielonego pojęcia o prawie własności. Nikt z właścicieli nie oczekuje od miasta aby inwestował w tereny nie należące do miasta.

Troglo
Troglo
4 lata temu

Tak to jest jak urzędnik sobie coś wymyśli a to ma się nijak do rynkowej rzeczywistości, co da nadbudowa pawilonów właścicielom prócz kosztów? Pessów nie stać i nigdy nie będzie stać na remont elewacji Handlowca. Mieszkańcy Mławy zainwestowali w wizję burmistrza 3,5 mln zł a efekt będzie mierny, nie będzie miał nic wspólnego z wizualizację. Może czas zmienić gospodarza miasta na kogoś racjonalnego. To jest marnotrawienie publicznych pieniędzy i teraz jeszcze zadłużanie na takie projekty. porażka.

Ryś
Ryś
4 lata temu

A mimo to Ciechanów ma 71 milionów zadłużenia. O tym szanowna redakcja nie wspomina

Z R ..
Z R ..
4 lata temu
Reply to  Ryś

Urzedniko radny a jaki ma budżet ciechanow a jakie wybudowano obwodnice ? I na koniec co mnie mieszkanca Mława interesuje Ciechanów
Mnie interesują moje ciężko zarobione pieniadze jak sie okazuje roztrwonione

Zdziś
Zdziś
4 lata temu
Reply to  Ryś

I pozyskuje dofinansowania zewnętrzne a my szczycimy się wkładem własnym bo UM nie potrafi napisać wniosku o kasę z zewnątrz

z bliska
z bliska
4 lata temu
Reply to  Zdziś

DOPIERO TERAZ TO ODKRYŁEŚ BYŚ MÓGŁ ZGŁOSIĆ SIĘ DO URZĘDU MIASTA I NAPISAĆ IM PARĘ WNIOSKÓW

get
get
4 lata temu

jak można rozpocząć budowę bez uzgodnień z właścicielami,teraz co,jedynie pawilony odgrodzić wysokim murem ,posadzić tuje,ale handlowiec za wysoki ,wygląda że miasto by ratować projekt za naszą kasę wyremontuje biedakom pawilony i handlowiec oj coś tu śmierdzi

mieszkaniec
mieszkaniec
4 lata temu
Reply to  get

Próbowano coś uzgodnic z właścicielami pawilonu, ale oni wiedzą swoje. Czy to powód, żeby miasto nie zamieniło betonowych kwietników i asfaltowych chodników w ładną przestrzeń? Mam nadzieję, że po wszystkim właścicielom będzie wstyd. Powinni sie wstydzić i to bardzo. Tez ci, którzy mogli coś zrobić ze schodami ale nie udostępnili ich miastu

Z R ..
Z R ..
4 lata temu
Reply to  mieszkaniec

Nie szanowna urzedniczko radna tu nie chodzi o doniczki na kwiaty
Miasto zaplanował o tym ludziom gruntowną przebudowę wydając na to nasze pieniądze co mi sie zbytnio niepodoba
Moze bym to przebolal gdyby powstal ladny kawalek miasta ale dziś okazuje się ze to sa1 zmarnowane pieniądze bo nikt nie ustalił czy wlascicieli stać na remonty
Dziwna sytuacja. Mnie napewno nie stać na wylozenie 50 czy 300 tysiecy zl na remont a jesli chodzi o handlowiec to pewnie ze 2 -3 miliony
Wiekszosc tych kosztow jako części wspolnej musieli by ponieść nie handlowcy a zwykli mieszkancy co zreszta podnoszą tylko wy ich nie słuchacie bez tych remontów cała ta inwestycja jest bezsensu i nie sprowadzaj tego do wymiany kwietników bo tu chodzi o zmarnowane 3.5 miliona
No chyba ze chodziło o piekne miejsce na parasole? Dla wiadomego klubu czy jak by to nazwac
Tak jakby mieszkancy mieli tam malo problemow
A moze chodzi o pilne przełączanie do moejskiej kanalizacji dziwne jak miasto bylo wlascicielem oczyszczalni to takich intensywnych przylaczen nie było? Przypadek ?….
Ps przez kanalizację zniszczono przyzwoite drogi w polowie miasta zgadnijcie kto zaplaci za nowy asfalt ?

z bliska
z bliska
4 lata temu
Reply to  Z R ..

Niestety tak to wychodzi jak się ludzi i firmy ma za nic. A mławska Władza wychodzi z takiego założenia, do tej inwestycji zabrano się od D**Y strony i dlatego powstał problem, bo czy pawilony muszą być piętrowe NIE tylko że wymyślił to sobie jakiś urzędniczyna, i tak ma być, a wystarczyło by aby w pawilonach odnowić elewacje, i zdjąć ze ścian i witryn te maszkary które dziś straszą.

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu
Reply to  get

oni tylko na to liczą że standardy im podskoczą i to za darmo

Z R ..
Z R ..
4 lata temu

Znów ,,ktoś” wywalił miliony z naszych kieszeni a konkretnie 3,5. Na nic komu to ma służyć?
No wlasnie kto jest odpowiedzialny za brak uzgodniej czy chodzi o to żeby planeta miala gdzie przestawić parasole z popularnym napitkiem czy może o to aby pewna firma od kanalizacji …..
Niech ktoś to wyjasni

Marek
Marek
4 lata temu
Reply to  Z R ..

Z.R. lubisz pomącić. Ratusz już kilka razy tłumaczył, także dla codziennika, dlaczego miasto nie starało się o dofinansowanie. Bo nie miało takiej możliwości. PSL-owski urząd marszałkowski zablokował „nie swoje” programy rewitalizacji, aby dać hajs krewnym i znajomym królika. I tak to Ciechanów dostał, a my raczej nie . Duży chłopiec, z ambicjami politycznymi, a wszystko trzeba tłumaczyć jak dziecku

Z R ..
Z R ..
4 lata temu
Reply to  Marek

Urzedniko radny zsl nie swój oj glowa boli od twojej pokretnej logiki a od kidy nie zsl nie swoj?a od momebtu kiedy okazuje sie ze to inna partia moze miec większość w radzie
A to ci radny przypomnę
A przez wiele kadencji skarbnik przyjaciel burniszcza trzesacy um i obsadzajacy stolki to czyj ?
A pani co kwiatki pod pomniki nosi i zasuwa na dwa etaty u siebie i w um robiac to samo za wiedza i aprobatą to czyja nie zsl u
Oj chlopie od kiedy to obraziliscie sie na zsl
A od zmiany ordynacji kiedy okazalo sie zeprzestali sie liczyć
To nie ja mace to wy pokretnie sie tlumaczycie liczac ze ludzie to idioci
Nie pisalismy bo dawali tylko swoim
A my tymi swoimi sie otoczylismy zastanow sie co za brebdnie piszesz yrzeba bylo złożyć i teraz powiedziec nie dali

mławianin 1
mławianin 1
4 lata temu
Reply to  Z R ..

Ten „ktoś” to jest cała Rada Miasta, w której zasiadają Radni i mają imiona i nazwiska. i nie są anonimowi i dlatego ta Rada w najbliższych wyborach winna być zmieniona.

Ben Kensington
Ben Kensington
4 lata temu

Do Właścicielki najlepiej dla was nic nie robić w mieście. Lepiej wynajmować pawilony dla szemranych interesów gierek lichwiarzy i handlarzy kontrabanda

Z R ..
Z R ..
4 lata temu
Reply to  Ben Kensington

Ne drogi i urzedniko radny. Najlepiej to robic z głową

Atam
Atam
4 lata temu
Reply to  Ben Kensington

Lecz się człowieku, widać, że głupota nie zna granic.

Właścicielka pawilonu
Właścicielka pawilonu
4 lata temu

Taaa, jak zwykle, te wizualizacje o kant d..y potłuc. Tak samo jak z developerami, oj jak pięknie to wygląda na tych reklamach, a później nie ma gdzie samochodu zaparkować. A stanowisko miasta? Rozumiem że robimy swoje, a co wokół to już guzik nas obchodzi – czarna dziura. Ważne że można się pochwalić „Zagospodarowanie terenu wykonywane jest według koncepcji architektonicznej, która wygrała wcześniejszy konkurs” jak mantra, naród to kupi. Zamiast zebrać się z PSS-ami i właścicielami, dojść, do jakiegoś porozumienia, poczekać może jeszcze dwa lata (i tak mieszkańcy zdążyli się przyzwyczaić) odłożyć pieniądze 🙂 ha, dobre… pozyskać fundusze ha, jeszcze lepsze, to jak zwykle na odp..ol. Podsumowując, kupujemy nowe spodnie, a z butów zelówki odpadają, ach, co za naród, co za ludzie…

spidy
spidy
4 lata temu

właśnie tak to w Mławie od lat wygląda. Najpierw na UUURRRAAA asfalty się rozwija, potem się pruje bo pan od inwestycji o kanalizacji zapomniał.Kanalizację się zrobi to się i asfalt połata i tak to się kręci…tak jest też z rewitalizacją-gdzie jest kompleksowy projekt zagospodarowania przygotowany na podstawie SOLIDNYCH ZAŁOŻEŃ PROJEKTOWYCH wynikających z cytowanej koncepcji rewitalizacji!!!!!!!

34
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x