Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
koparki koparko-ładowarki szkolenia kursy egazmina państwowy Mława
Logo
meblolux

Powiatowy budżet niespełnionej obietnicy


Dyskusję nad powiatowym budżetem zdominował brak zapisanych w nim środków, na obiecaną w ubiegłym roku przez starostę Włodzimierza Wojnarowskiego dokumentację przebudowy ulicy Broniewskiego w Dzierzgowie. Zamiast niej znalazła się dokumentacja na przebudowę drogi w Wyszynach Kościelnych. Rzadkością jest, że na powiatowych sesjach zjawiają się jacyś goście. Tym razem zjawili się w liczbie i to znacznej.  Wójt gminy Dzierzgowo Rafał Kuciński wraz z niemal wszystkimi radnymi gminy przyjechali, by osobiście „walczyć” o dotrzymanie słowa. Gminę Stupsk również reprezentował jeden radny.


Dla wszystkich samorządów uchwalenie budżetu, to najważniejszy moment. Bo choć w ciągu roku zmieniany jest on wielokrotnie, zarówno przez radę, jak i zarząd powiatu, to ten uchwalony jako pierwszy ma znaczenie zasadnicze. I właśnie w takim momencie zabrakło starosty Wojnarowskiego, który, jak oświadczyła wicestarosta Barbara Gutowska, jest chory.

Skarbnik Elżbieta Kowalska

Z upoważnienia zarządu powiatu projekty wieloletniego planu finansowego i sam projekt budżetu powiatu na rok 2018 przedstawiła skarbnik powiatu Elżbieta Kowalska. Omawiając założenia obu projektów uchwał podkreślała ich realność, zwłaszcza po stronie dochodowej, co gwarantuje z kolei możliwość dokonywania wszystkich wydatków zapisanych w budżecie. W trosce o tę realność dochodów, powiat ustalił nawet własny wskaźnik wzrostu dochodów w przypadku subwencji oświatowej. Jest on niższy niż zakładany przez Ministerstwo Finansów i wynika z tego, że liczba dzieci w powiatowych szkołach spadnie w 2019 roku o 096%.

Nieodłączną częścią debaty budżetowej jest dyskusja. Tę rozpoczął radny Witold Okumski. Zwrócił uwagę na słabe strony budżetu.

– Na budżet trzeba patrzeć jak na budżet domowy. Działania powinny być nakierowane na niezadłużanie się ale również na stwarzanie warunków do rozwoju. W naszym budżecie ciągle rośnie deficyt budżetowy. Zadłużamy się znacząco i następuje ciągły spadek możliwości kredytowych – mówił radny Okumski.

Według radnego, brak jest w powiecie uporządkowania wydatków, szczególnie w sferze edukacyjnej i społecznej i nie ujęte w nim zostały wnioski, w tym ten z Dzierzgowa.

-Budżet skupia się na kilku gminach, a powinien być solidarny i zrównoważony. W budżecie pominięto wiele wniosków od wójtów i radnych. – dodał radny Okumski. Wyraził zdziwienie, że przy rozpatrywaniu  wniosku Dzierzgowa w procedurze przygotowania budżetu, przeciw wnioskowi zagłosowała radna Grażyna Piłkowska z Dzierzgowa ( objęła ona mandat po Rafale Kucińskim, który został wójtem Dzierzgowa – red.). Swoją wypowiedź zakończył postawieniem wniosku, o wpisanie do budżetu opracowania dokumentacji na przebudowę ulicy Broniewskiego w Dzierzgowie, a środki na ten cel w wys. 70 tys. zł przesunąć z rezerwy ogólnej.

O takie rozwiązanie poprosił również wójt Rafał Kuciński. Podkreślił, że nie powinna to być sprawa polityczna, ani kwestia środków finansowych, a jedynie dobrych chęci.

– Przyjeżdżam tu jako gospodarz gminy z ogromnym problemem. Dziura na dziurze i dziurą pogania – tak wygląda nasz rynek ( w znacznej części jest to droga powiatowa – red.) Chodniki takie, że ludzie ulicą muszą chodzić. Było spotkanie u starosty w sprawie inwestycji. Starosta poprosił wtedy, aby nasz wniosek przełożyć na rok 2018. I myśmy się wszyscy wtedy zgodzili. Co jest warte dane słowo?. Bądźcie państwo przychylni temu wnioskowi – apelował wójt Kuciński.

Największym oponentem wniosku z Dzierzgowa okazał się członek zarządu powiatu Marcin Burchacki.

– Uważam, że to gra polityczna. Jeżeli radny Okumski podtrzyma swój wniosek, to ja stawiam wniosek o wpisanie do budżetu 150 tys. zł na dokumentację na ulicę Płocką – zadeklarował radny Burchacki.

Do takiego rozwiązania sceptycznie też odniósł się radny Marek Linkowski.

– Inwestycja wcześniej, czy później będzie zrealizowana. Inwestowanie w dokumentację ma niepewną przyszłość. Zrobiły dokumentację i na półkę? – mówił radny Linkowski.

W dyskusji nad budżetem inną kwestię podniósł radny Tomasz Chodubski.

– Chciałbym usłyszeć od zarządu deklarację, że pozyska na rondo Sienkiewicza i przebudowę ulicy Lelewela środki. Jeżeli nie z programów rządowych, to od marszałka – dopytywał.

W kontekście dochodów powiatu z tytułu podatku PIT, zwrócił uwagę, że powiat powinien się troszczyć o ilość i jakość pracy, a pracownicy najemni, gastarbeiterzy blokują możliwości rodzimego rynku pracy. Dopytywał również o zaplanowaną w budżecie kwotę 150 tys. dla Mławskiej Hali Sportowej z przeznaczeniem na ściankę wspinaczkową, czy partycypować w niej będzie miasto.

Z kolei radny Michał Olszewski podkreślił, że budżet nie spełnia oczekiwań mieszkańców gminy Strzegowo.

– Mieszkańcy nie oceniają budżetu od strony prawnej, ale oczekiwań, które nie zostały zaspokojone. Upadł wniosek RIT, powiat coś tam planował i nic z tego nie wyszło. A środki z tej inwestycji też nie trafiły do gminy Strzegowo.Rok temu poparliśmy budżet, gdyż starosta prosił i obiecywał, m.in. inwestycję w Dzierzgowie.  Ten budżet nie spełnia oczekiwań – mówił radny Olszewski.

W imieniu zarządu powiatu budżetu broniła wicestarosta Barbara Gutowska.

– Radni widzą w budżecie to czego nie ma. Chcielibyśmy jako zarząd zrobić jak najwięcej dróg, ale „kołderka jest krótka” – mówiła wicestarosta Gutowska. Odniosła się też do innych kwestii poruszanych przez radnych.

– Na dofinansowanie budowy ronda z programu budowy dróg lokalnych pewnie się nie załapiemy. Liczymy na środki od marszałka. Mławska Hala Sportowa będzie składała wniosek do Ministerstwa Sportu o dofinansowanie ścianki wspinaczkowej. Miasto nie wpisało połowy kwoty 150 tys zł. do swojego budżetu, ale według deklaracji burmistrza, kwota ta pojawi się w ciągu roku  – wyjaśniał kwestie podnoszone przez radnego Chodubskiego. W kwestii dokumentacji dla Dzierzgowa zapewniła, że temat był podnoszony na zarządzie i nie było innych przyczyn, niż brak środków finansowych. Podkreśliła, że zarząd oczekiwałby deklaracji gminy o wniesieniu swojego wkładu  finansowego w dokumentację, podobnie jak robią to inne gminy.

W efekcie dyskusji radny Okumski wycofał wniosek dotyczący Dzierzgowa, wicestrosta zadeklarowała, że zarząd w ciągu roku budżetowego znajdzie środki na jej wykonanie, a wójt Kuciński zadeklarował gotowość rozmów, odnośnie wysokości wkładu własnego gminy.

Po dyskusji, radni powiatowi przyjęli budżet w kształcie zaproponowanym przez zarząd powiatu. Od głosu wstrzymali się jedynie radni Witold Okumski, Tomasz Chodubski i Michał Olszewski.

W przyszłorocznym budżecie pracownicy samorządowi mogą liczyć na 3% wzrost wynagrodzeń, nauczyciele od 1 kwietnia – 5%. Wśród inwestycji jednorocznych pojawią się: budowa ronda na ulicy Sienkiewicza, dokumentacja na przebudowę drogi w Wyszynach Kościelnych, przebudowa ulicy Siemiątkowskiego w Radzanowie (przeniesiona z roku 2017 – red.), przebudowa drogi Staroguby – Strzegowo, przebudowa mostu w Rumoce, zakup pojazdu osobowo dostawczego dla zarządu dróg i ścianka wspinaczkowa przy MHS.

Dochody powiatu zaplanowane są na kwotę 74,3 mln zł, wydatki na 76,4 mln zł, co daje deficyt w kwocie 2,1 mln zł pokryty kredytem.

JK

 

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

41
KOMENTARZE

avatar
1500
fakt
Gość
fakt

słusznie zauważone,że chodniki pamiętają komunę..a w gminie radni już tyle lat i tego nie widzieli…że w pierwszej kolejności należałoby zadbać o Dzierzgowo…Szukacie winnych tego co żeście sami zaniedbali !! Tak wszyscy zabiegali o Dzierzgowo..a przez ostatni rok nikt nawet nie ruszył palcem aby o Dzierzgowie przypomnieć w powiecie….Jak dbacie tak macie!! a takie tłumaczenia ,,że ktoś chciał na złość zrobić wójtowi…,,-nie od jednej osoby zależą, drodzy pań stwo, podejmowane decyzje.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Oj chyba ktoś chce się wybielić. ZA PÒŹÑO było pomyśleć wcześniej zanim się było PRZECIW !

Poza nawias
Gość
Poza nawias

Tu i Wanisz nie pomorze.Fakt jest faktem nie da rady zmienić ,choć by niewiem co…..!!!!Kochaniutka nie kombinuj bo to jeszcze gorzej wychodzi.Pozdr.

Lili
Gość
Lili

Brawo dla Pana Wojta, odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku i w odpowiednim miejscu. Ciekawe ktory z włodarzy zebrałby radnych którzy pojechali by do powiatu walczyć?
Przecież ta droga aż się prosi o remont, chodniki to chyba pamiętaja komunę.

zasmucony
Gość
zasmucony

Zgadzam się z tobą, lecz smuci mnie fakt braku kompetycji Pani P. Doskonale wiedziała że Wójt zabiegał o tą drogę już od dawna a ona to zmarnowała – szkoda
Chciała zrobić nazłoć wójtowi tylko zapomniała że to się odbije na całej społeczności lokalnej.

czytelnik
Gość
czytelnik

Budżet powiatu jest wypadkową wielu zdarzeń z przeszłości na którą nie zawsze powiat miał wpływ. Tak gdzie nie miał wpływy nie jest źle.Za to tak jak miasto i powiat ma wpływ na pozyskiwanie środków zewnętrznych. Jeśli chodzi o pieniądze unijne to jest tragedia. Jako dobry przykład niech posłuży powiat przasnyski. Starosta też jest z PSL. Struzik za pana Wojnarowskiego nie napisze dobrego projektu.

Bolek
Gość
Bolek

Ale razem se chlusnąć mogą 🙂

JADWIGA
Gość
JADWIGA

LUDZIE, CIĄGLE WIDZĘ TE SAME TWARZE W RADACH… IDŹMY DO WYBORÓW – WYBIERZMY NOWYCH RADNYCH !!

mławianin 1
Gość
mławianin 1

Tak Szanowna Pani ma Pani 200% racji tylko czy ludziom zwłaszcza tym młodym wyborcom zechce się iść do urn wyborczych i głosować, ewentualnie wystawić wcześniej swych kandydatów i głosować i zmienić te twarze z układów które naprawdę wymagają zmiany, i aby swą aktywnością przy urnach pokonać ten żelazny elektorat który wskazówek oczekuje w swych parafiach od dziekanów, którzy temu elektoratowi wskazuje na kogo mają głosować, i chociaż już naprawdę w swym życiu nic nie zmienio, to swymi głosami chcą nam ustawiać życie. Babcie i Dziadkowie w wybory zostańcie w domach bawić wnuki, my młodzi damy sobie radę. Przestańcie już ustawiać… Czytaj więcej »

JFK
Gość
JFK

Zaraz zaraz ludzie co to za jajeczka burmistrz um sporządził. Budzet zapisał deficyt i nic nie ma o sciance spinaczkowej a burmistrz cos obiecal czyli to nie rada decyduje o budzecie tylko burniszcz jednoosobowo? o co chodzi ? Burniszcz cos obiecuje nie wpisuje tego w budrzet ? Czyli co ten budrzet budzet w chwili uchwalania jest nieaktualny? Zaklada nowelizację ? No i najwazniejszy wniosek te 17 000 000. To nie koniec zadluzania. Na ten rok ?

JFK
Gość
JFK

Przepraszam telefon raz wybral rz

Julka
Gość
Julka

Miasto po nauki do Starostwa, zadłużenie tylko 2,1 mln, szacunek.

mławianin
Gość
mławianin

Zastanawia mnie fakt jak można zagłosować przeciwko swojej gminie?

Obecny
Gość
Obecny

Szkoda, że stronniczy Codziennik nie dodał wypowiedzi Pana Radnego Gębali, który cytował wnioski składane przez Panią Piłkowską na komisjach, z których jasno i wyraźnie wynika, że walczyła o ulicę Broniewskiego!!!

Zaskoczona
Gość
Zaskoczona

Szkoda ze zapomniała za nim zagłosować !!!

Pewny
Gość
Pewny

Ona zapomniała ale mieszkańcy gminy jej tego nie zapomną !

Taka prawda. .
Gość
Taka prawda. .

Wspolczuje tej pani ze myślała, że uda jej się współpracować z władzami tej gminy…tam się współpracuje tylko z tymi z którymi się chce współpracować. ..

Goły
Gość
Goły

Najpierw Pan św pamięci wójt, potem Pani Nowicka a teraz Pani Radna… Resztę sobie dopowiedzcie sami

mieszkaniec
Gość
mieszkaniec

Lepiej się ubierz -bo mózg Ci zamarzł…

...
Gość
...

Ten komentarz Pewnego mówi sam za siebie …

spostrzegawczy
Gość
spostrzegawczy

szkoda , prawda nie mam miejsca niestety….opisane jest tak jak się chce żeby kogoś widziano…widocznie już działa kampania wyborcza..pewnie kandydat nowy się szykuje.. ,a że pani radna nie opowiedziała się w wyborach za panem Wójtem,no to teraz tak się ją przedstawia…..można to nazwać -zemsta obecnego Włodarza.

mieszkaniec
Gość
mieszkaniec

Szkoda !!!- rzeczywiście to była zemsta-ale kogo na kim to bym polemizowała…A Pan wójt i Rada to dla siebie walczą ,to dla siebie 2 lata temu Pan RK opracowywał i składał wniosek o to by nasze centrum Gminy wyglądało w miarę przyzwoicie .Raczej to Pani radna postawiła swoje drobne sprawki na szali z dobrem ludzi którzy ją wybrali.Tak strasznie uskarża się na to że Pan wójt i rada ją dyskredytują ,a z moich skromnych obserwacji wynika ,że oni nie muszą robić nic ona sama sobie strzela samobuje. Jaka kampania wyborcza? -o czym mowa ,jaka stronniczość -ALBO SIĘ JEST ZA ALBO… Czytaj więcej »

Patrząc z boku..
Gość
Patrząc z boku..

A ja się zastanawiam dlaczego jak robi się inwestycje na terenie gminy to wszędzie- tylko nie w Dzierzgowie ????czemu chodniki w Szumsku czy innych miejscowościach były ważniejsze niż chodniki w samym Dzierzgowie? ??dlaczego jak pozyskano pieniądze z zewnątrz na inwestycje to nie ujęto w nich najpierw Dzierzgowa tylko inne miejscowości? ??każdy ciągnie do siebie,.. a potem się szuka winnych ze Dzierzgowo tak wyglada. …

Diablo
Gość
Diablo

Rzeczywiscie! Najważniejsze ze chodnik w Szumsku jest !

Mławianin
Gość
Mławianin

Trzymajmy się faktów. Pan Gębala cytował, jak pani Radna na komisji w listopadzie walczyła o ulicę Broniewskiego. Na kolejnej komisji w grudniu głosowała jednak PRZECIW wnioskowi o remont tej ulicy. Co stało się między listopadem a grudniem, że tak zmieniła zdanie? Chyba jakaś indoktrynacja miała miejsce.

mieszkaniec
Gość
mieszkaniec

Najsmutniejsze jest to, że wymaga się współpracy od innych a samem robi się takie wały.Chyba Pani radna miała nadzieje że prawda nie wyjdzie na jaw!Bo ja do tej pory zrozumieć postępowania nie mogę. Antypatie ,antypatiami ,przekonania przekonaniami -ALE BYĆ PRZECIWKO SWOIM TO PO PROSTU ZDRADA-

Buuu
Gość
Buuu

Swoi .!!???.a nadają na panią radną gdzie się da i co tylko się da !!już od czasu kiedy zdecydowała się przyjąć mandat radnej…ot polityka !!co niektórzy radni bardzo aktywni w tej kwestii. …sam słyszałem. ..

mieszkaniec
Gość
mieszkaniec

To jest po prostu stwierdzenie faktów i możność wypowiedzi -która jest przywilejem demokracji.Rozmawiamy o osobie która zgodziła się przyjąć urząd publiczny i wiążące się z nim zaszczyty jak i krytykę (taki urok polityki).Nie krytykuje fryzury czy innego aspektu ale brak lojalności lokalnej -I by była jasność nie wymagam od Szanownej Pani Radnej Powiatowej ,że w ciągu kilku miesięcy zmieni wygląd Dzierzgowa ,ale wymagam podstawowej rzeczy jaką powinien reprezentować Radny-LOJALNOŚĆ LOKALNA.Chyba że podoba się Pani funkcja bezmyślnej maszynki do głosowania!!!!

gość
Gość
gość

Masz racje tak jak Skarbnik Antczak przeciwko swoim i samemu sobie, podwaza budzet ktory sam zrobil ktorego nie bedzie wykonywal a stolka sie trzyma ZDRAJCA

Mlawianin. 1
Gość
Mlawianin. 1

Gosciu piszesz bzdury o Antczaku, tymi pismami chcial ratowac budzet miasta. Zdrajco to sam jestes. Panial

Jarząbek
Gość
Jarząbek

Amnezji dostała

Mlawianin. 1
Gość
Mlawianin. 1

No i wlasnie powiat zblizyl sie z tymi problemami radnej do Mlawy wypiszwymaluj R.M PSzczolkowska z Wolki

Mlawianin. 1
Gość
Mlawianin. 1

Z tego co piszesz to musisz dobrze znac szefostwo portalu, a czy stronniczy trudno powiedziec, nie raz puszczaja takie teksty ktore swiadczo o tym ze nieraz trudno o tym mowic moze jestem w bledzie nie wiem..

mławianin 1
Gość
mławianin 1

To niech cię przestanie zastanawiać, Radni głosują zgodnie ze wskazaniem, a co ich własna gmina obchodzi, liczy się kasa 2.000tys do kieszeni, i nadzieja, że może dostanę szanse, od włodarzy, aby ich dobrze i na wysokim miejscu na liście umieścili, by mogli dalej bawić się w RADNEGO , i doić kasę na którą większość mławian musi naprawdę ciężko pracować. A nowo wybrana Rada Miasta winna zacząć na pierwszej Sesji pojąć uchwałę aby to uposarzxenie Radnego obniżyć do kwoty minimum 1,000 zł, bo za robienie wrażenia przez co niektórych Radnych to i tak wystarczająca kwota. no i wtedy znajdą się pieniądze… Czytaj więcej »

Kolo
Gość
Kolo

Biedaku, nawet się nie pofatygowałes żeby się doedukowac jakie diety maja Radni. Oj nie ładnie ! Piszesz a nie wiesz o czym! Radny Powiatowy ma 700 zł diety

Mlawianin.
Gość
Mlawianin.

Biedaku dalem przyklad na podstawie radnych miasta, a ze powiat jest biedakiem to ja dobrze wiem, w ogole powiaty winny byc zlokwidowame,to nie potrzebne tworzenie wladzy dla wadzy a te siedemset zl to dla nich i tak za duzo,

wwa
Gość
wwa

Może P. Skarbnikowi z UM pomyliły się budżety?

Masz rację
Gość
Masz rację

Ha,ha, ha, …

patrzący z boku
Gość
patrzący z boku

A to nie wiecie że P. Antczak jest z Wyszyn?

z bliska
Gość
z bliska

A coż to za tajemnica, —a ty z kąd jesteś pewnie z kolonii Wyszyny, albo z Koziej Wólki sam widzisz jak to szybko można poznać ziomala. Ale ANTCZAK już tyle lat mieszka w Mławie, że z pewnością o Wyszynach zapomniał i czuje się już 100% mławiakiem.

Mlawianin. 1
Gość
Mlawianin. 1

Nie maryw sie skarbnik dobrze wiedzial co robi. Niechcie o to glowa nie boli