Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Powiatowy budżet niespełnionej obietnicy


Dyskusję nad powiatowym budżetem zdominował brak zapisanych w nim środków, na obiecaną w ubiegłym roku przez starostę Włodzimierza Wojnarowskiego dokumentację przebudowy ulicy Broniewskiego w Dzierzgowie. Zamiast niej znalazła się dokumentacja na przebudowę drogi w Wyszynach Kościelnych. Rzadkością jest, że na powiatowych sesjach zjawiają się jacyś goście. Tym razem zjawili się w liczbie i to znacznej.  Wójt gminy Dzierzgowo Rafał Kuciński wraz z niemal wszystkimi radnymi gminy przyjechali, by osobiście „walczyć” o dotrzymanie słowa. Gminę Stupsk również reprezentował jeden radny.

Dla wszystkich samorządów uchwalenie budżetu, to najważniejszy moment. Bo choć w ciągu roku zmieniany jest on wielokrotnie, zarówno przez radę, jak i zarząd powiatu, to ten uchwalony jako pierwszy ma znaczenie zasadnicze. I właśnie w takim momencie zabrakło starosty Wojnarowskiego, który, jak oświadczyła wicestarosta Barbara Gutowska, jest chory.

Skarbnik Elżbieta Kowalska

Z upoważnienia zarządu powiatu projekty wieloletniego planu finansowego i sam projekt budżetu powiatu na rok 2018 przedstawiła skarbnik powiatu Elżbieta Kowalska. Omawiając założenia obu projektów uchwał podkreślała ich realność, zwłaszcza po stronie dochodowej, co gwarantuje z kolei możliwość dokonywania wszystkich wydatków zapisanych w budżecie. W trosce o tę realność dochodów, powiat ustalił nawet własny wskaźnik wzrostu dochodów w przypadku subwencji oświatowej. Jest on niższy niż zakładany przez Ministerstwo Finansów i wynika z tego, że liczba dzieci w powiatowych szkołach spadnie w 2019 roku o 096%.

Nieodłączną częścią debaty budżetowej jest dyskusja. Tę rozpoczął radny Witold Okumski. Zwrócił uwagę na słabe strony budżetu.

– Na budżet trzeba patrzeć jak na budżet domowy. Działania powinny być nakierowane na niezadłużanie się ale również na stwarzanie warunków do rozwoju. W naszym budżecie ciągle rośnie deficyt budżetowy. Zadłużamy się znacząco i następuje ciągły spadek możliwości kredytowych – mówił radny Okumski.

Według radnego, brak jest w powiecie uporządkowania wydatków, szczególnie w sferze edukacyjnej i społecznej i nie ujęte w nim zostały wnioski, w tym ten z Dzierzgowa.

-Budżet skupia się na kilku gminach, a powinien być solidarny i zrównoważony. W budżecie pominięto wiele wniosków od wójtów i radnych. – dodał radny Okumski. Wyraził zdziwienie, że przy rozpatrywaniu  wniosku Dzierzgowa w procedurze przygotowania budżetu, przeciw wnioskowi zagłosowała radna Grażyna Piłkowska z Dzierzgowa ( objęła ona mandat po Rafale Kucińskim, który został wójtem Dzierzgowa – red.). Swoją wypowiedź zakończył postawieniem wniosku, o wpisanie do budżetu opracowania dokumentacji na przebudowę ulicy Broniewskiego w Dzierzgowie, a środki na ten cel w wys. 70 tys. zł przesunąć z rezerwy ogólnej.

O takie rozwiązanie poprosił również wójt Rafał Kuciński. Podkreślił, że nie powinna to być sprawa polityczna, ani kwestia środków finansowych, a jedynie dobrych chęci.

– Przyjeżdżam tu jako gospodarz gminy z ogromnym problemem. Dziura na dziurze i dziurą pogania – tak wygląda nasz rynek ( w znacznej części jest to droga powiatowa – red.) Chodniki takie, że ludzie ulicą muszą chodzić. Było spotkanie u starosty w sprawie inwestycji. Starosta poprosił wtedy, aby nasz wniosek przełożyć na rok 2018. I myśmy się wszyscy wtedy zgodzili. Co jest warte dane słowo?. Bądźcie państwo przychylni temu wnioskowi – apelował wójt Kuciński.

Największym oponentem wniosku z Dzierzgowa okazał się członek zarządu powiatu Marcin Burchacki.

– Uważam, że to gra polityczna. Jeżeli radny Okumski podtrzyma swój wniosek, to ja stawiam wniosek o wpisanie do budżetu 150 tys. zł na dokumentację na ulicę Płocką – zadeklarował radny Burchacki.

Do takiego rozwiązania sceptycznie też odniósł się radny Marek Linkowski.

– Inwestycja wcześniej, czy później będzie zrealizowana. Inwestowanie w dokumentację ma niepewną przyszłość. Zrobiły dokumentację i na półkę? – mówił radny Linkowski.

W dyskusji nad budżetem inną kwestię podniósł radny Tomasz Chodubski.

– Chciałbym usłyszeć od zarządu deklarację, że pozyska na rondo Sienkiewicza i przebudowę ulicy Lelewela środki. Jeżeli nie z programów rządowych, to od marszałka – dopytywał.

W kontekście dochodów powiatu z tytułu podatku PIT, zwrócił uwagę, że powiat powinien się troszczyć o ilość i jakość pracy, a pracownicy najemni, gastarbeiterzy blokują możliwości rodzimego rynku pracy. Dopytywał również o zaplanowaną w budżecie kwotę 150 tys. dla Mławskiej Hali Sportowej z przeznaczeniem na ściankę wspinaczkową, czy partycypować w niej będzie miasto.

Z kolei radny Michał Olszewski podkreślił, że budżet nie spełnia oczekiwań mieszkańców gminy Strzegowo.

– Mieszkańcy nie oceniają budżetu od strony prawnej, ale oczekiwań, które nie zostały zaspokojone. Upadł wniosek RIT, powiat coś tam planował i nic z tego nie wyszło. A środki z tej inwestycji też nie trafiły do gminy Strzegowo.Rok temu poparliśmy budżet, gdyż starosta prosił i obiecywał, m.in. inwestycję w Dzierzgowie.  Ten budżet nie spełnia oczekiwań – mówił radny Olszewski.

W imieniu zarządu powiatu budżetu broniła wicestarosta Barbara Gutowska.

– Radni widzą w budżecie to czego nie ma. Chcielibyśmy jako zarząd zrobić jak najwięcej dróg, ale „kołderka jest krótka” – mówiła wicestarosta Gutowska. Odniosła się też do innych kwestii poruszanych przez radnych.

– Na dofinansowanie budowy ronda z programu budowy dróg lokalnych pewnie się nie załapiemy. Liczymy na środki od marszałka. Mławska Hala Sportowa będzie składała wniosek do Ministerstwa Sportu o dofinansowanie ścianki wspinaczkowej. Miasto nie wpisało połowy kwoty 150 tys zł. do swojego budżetu, ale według deklaracji burmistrza, kwota ta pojawi się w ciągu roku  – wyjaśniał kwestie podnoszone przez radnego Chodubskiego. W kwestii dokumentacji dla Dzierzgowa zapewniła, że temat był podnoszony na zarządzie i nie było innych przyczyn, niż brak środków finansowych. Podkreśliła, że zarząd oczekiwałby deklaracji gminy o wniesieniu swojego wkładu  finansowego w dokumentację, podobnie jak robią to inne gminy.

W efekcie dyskusji radny Okumski wycofał wniosek dotyczący Dzierzgowa, wicestrosta zadeklarowała, że zarząd w ciągu roku budżetowego znajdzie środki na jej wykonanie, a wójt Kuciński zadeklarował gotowość rozmów, odnośnie wysokości wkładu własnego gminy.

Po dyskusji, radni powiatowi przyjęli budżet w kształcie zaproponowanym przez zarząd powiatu. Od głosu wstrzymali się jedynie radni Witold Okumski, Tomasz Chodubski i Michał Olszewski.

W przyszłorocznym budżecie pracownicy samorządowi mogą liczyć na 3% wzrost wynagrodzeń, nauczyciele od 1 kwietnia – 5%. Wśród inwestycji jednorocznych pojawią się: budowa ronda na ulicy Sienkiewicza, dokumentacja na przebudowę drogi w Wyszynach Kościelnych, przebudowa ulicy Siemiątkowskiego w Radzanowie (przeniesiona z roku 2017 – red.), przebudowa drogi Staroguby – Strzegowo, przebudowa mostu w Rumoce, zakup pojazdu osobowo dostawczego dla zarządu dróg i ścianka wspinaczkowa przy MHS.

Dochody powiatu zaplanowane są na kwotę 74,3 mln zł, wydatki na 76,4 mln zł, co daje deficyt w kwocie 2,1 mln zł pokryty kredytem.

JK

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Article Rating
guest
41 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
fakt
fakt
2 lata temu

słusznie zauważone,że chodniki pamiętają komunę..a w gminie radni już tyle lat i tego nie widzieli…że w pierwszej kolejności należałoby zadbać o Dzierzgowo…Szukacie winnych tego co żeście sami zaniedbali !! Tak wszyscy zabiegali o Dzierzgowo..a przez ostatni rok nikt nawet nie ruszył palcem aby o Dzierzgowie przypomnieć w powiecie….Jak dbacie tak macie!! a takie tłumaczenia ,,że ktoś chciał na złość zrobić wójtowi…,,-nie od jednej osoby zależą, drodzy pań stwo, podejmowane decyzje.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  fakt

Oj chyba ktoś chce się wybielić. ZA PÒŹÑO było pomyśleć wcześniej zanim się było PRZECIW !

Poza nawias
Poza nawias
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Tu i Wanisz nie pomorze.Fakt jest faktem nie da rady zmienić ,choć by niewiem co…..!!!!Kochaniutka nie kombinuj bo to jeszcze gorzej wychodzi.Pozdr.

Lili
Lili
2 lata temu

Brawo dla Pana Wojta, odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku i w odpowiednim miejscu. Ciekawe ktory z włodarzy zebrałby radnych którzy pojechali by do powiatu walczyć?
Przecież ta droga aż się prosi o remont, chodniki to chyba pamiętaja komunę.

zasmucony
zasmucony
2 lata temu
Reply to  Lili

Zgadzam się z tobą, lecz smuci mnie fakt braku kompetycji Pani P. Doskonale wiedziała że Wójt zabiegał o tą drogę już od dawna a ona to zmarnowała – szkoda
Chciała zrobić nazłoć wójtowi tylko zapomniała że to się odbije na całej społeczności lokalnej.

czytelnik
czytelnik
2 lata temu

Budżet powiatu jest wypadkową wielu zdarzeń z przeszłości na którą nie zawsze powiat miał wpływ. Tak gdzie nie miał wpływy nie jest źle.Za to tak jak miasto i powiat ma wpływ na pozyskiwanie środków zewnętrznych. Jeśli chodzi o pieniądze unijne to jest tragedia. Jako dobry przykład niech posłuży powiat przasnyski. Starosta też jest z PSL. Struzik za pana Wojnarowskiego nie napisze dobrego projektu.

Bolek
Bolek
2 lata temu
Reply to  czytelnik

Ale razem se chlusnąć mogą 🙂

JADWIGA
JADWIGA
2 lata temu

LUDZIE, CIĄGLE WIDZĘ TE SAME TWARZE W RADACH… IDŹMY DO WYBORÓW – WYBIERZMY NOWYCH RADNYCH !!

mławianin 1
mławianin 1
2 lata temu
Reply to  JADWIGA

Tak Szanowna Pani ma Pani 200% racji tylko czy ludziom zwłaszcza tym młodym wyborcom zechce się iść do urn wyborczych i głosować, ewentualnie wystawić wcześniej swych kandydatów i głosować i zmienić te twarze z układów które naprawdę wymagają zmiany, i aby swą aktywnością przy urnach pokonać ten żelazny elektorat który wskazówek oczekuje w swych parafiach od dziekanów, którzy temu elektoratowi wskazuje na kogo mają głosować, i chociaż już naprawdę w swym życiu nic nie zmienio, to swymi głosami chcą nam ustawiać życie. Babcie i Dziadkowie w wybory zostańcie w domach bawić wnuki, my młodzi damy sobie radę. Przestańcie już ustawiać nam władze naszego Miasta.

JFK
JFK
2 lata temu

Zaraz zaraz ludzie co to za jajeczka burmistrz um sporządził. Budzet zapisał deficyt i nic nie ma o sciance spinaczkowej a burmistrz cos obiecal czyli to nie rada decyduje o budzecie tylko burniszcz jednoosobowo? o co chodzi ? Burniszcz cos obiecuje nie wpisuje tego w budrzet ? Czyli co ten budrzet budzet w chwili uchwalania jest nieaktualny? Zaklada nowelizację ? No i najwazniejszy wniosek te 17 000 000. To nie koniec zadluzania. Na ten rok ?

JFK
JFK
2 lata temu
Reply to  JFK

Przepraszam telefon raz wybral rz

Julka
Julka
2 lata temu

Miasto po nauki do Starostwa, zadłużenie tylko 2,1 mln, szacunek.

mławianin
mławianin
2 lata temu

Zastanawia mnie fakt jak można zagłosować przeciwko swojej gminie?

Obecny
Obecny
2 lata temu
Reply to  mławianin

Szkoda, że stronniczy Codziennik nie dodał wypowiedzi Pana Radnego Gębali, który cytował wnioski składane przez Panią Piłkowską na komisjach, z których jasno i wyraźnie wynika, że walczyła o ulicę Broniewskiego!!!

Zaskoczona
Zaskoczona
2 lata temu
Reply to  Obecny

Szkoda ze zapomniała za nim zagłosować !!!

Pewny
Pewny
2 lata temu
Reply to  Zaskoczona

Ona zapomniała ale mieszkańcy gminy jej tego nie zapomną !

Taka prawda. .
Taka prawda. .
2 lata temu
Reply to  Pewny

Wspolczuje tej pani ze myślała, że uda jej się współpracować z władzami tej gminy…tam się współpracuje tylko z tymi z którymi się chce współpracować. ..

Goły
Goły
2 lata temu
Reply to  Taka prawda. .

Najpierw Pan św pamięci wójt, potem Pani Nowicka a teraz Pani Radna… Resztę sobie dopowiedzcie sami

mieszkaniec
mieszkaniec
2 lata temu
Reply to  Goły

Lepiej się ubierz -bo mózg Ci zamarzł…

...
...
2 lata temu
Reply to  Pewny

Ten komentarz Pewnego mówi sam za siebie …

spostrzegawczy
spostrzegawczy
2 lata temu
Reply to  Obecny

szkoda , prawda nie mam miejsca niestety….opisane jest tak jak się chce żeby kogoś widziano…widocznie już działa kampania wyborcza..pewnie kandydat nowy się szykuje.. ,a że pani radna nie opowiedziała się w wyborach za panem Wójtem,no to teraz tak się ją przedstawia…..można to nazwać -zemsta obecnego Włodarza.

mieszkaniec
mieszkaniec
2 lata temu
Reply to  spostrzegawczy

Szkoda !!!- rzeczywiście to była zemsta-ale kogo na kim to bym polemizowała…A Pan wójt i Rada to dla siebie walczą ,to dla siebie 2 lata temu Pan RK opracowywał i składał wniosek o to by nasze centrum Gminy wyglądało w miarę przyzwoicie .Raczej to Pani radna postawiła swoje drobne sprawki na szali z dobrem ludzi którzy ją wybrali.Tak strasznie uskarża się na to że Pan wójt i rada ją dyskredytują ,a z moich skromnych obserwacji wynika ,że oni nie muszą robić nic ona sama sobie strzela samobuje. Jaka kampania wyborcza? -o czym mowa ,jaka stronniczość -ALBO SIĘ JEST ZA ALBO PRZECIW -A PANI RADNA BYŁA PRZECIW WNIOSKOWI Z WŁASNEJ GMINY I KONIEC IDEOLOGII.Mam delikatną sugestie Kochaniutka – Radnym się bywa a człowiekiem się zostaje -a co jest wart człowiek bez honoru?Kończ Waćpanno -wstydu oszczędź!!!!!A szkoda to tego jak wygląda nasz rynek Dzierzgowski ,miejsce reprezentacyjne Gminy i mieszkańców.

Patrząc z boku..
Patrząc z boku..
2 lata temu
Reply to  mieszkaniec

A ja się zastanawiam dlaczego jak robi się inwestycje na terenie gminy to wszędzie- tylko nie w Dzierzgowie ????czemu chodniki w Szumsku czy innych miejscowościach były ważniejsze niż chodniki w samym Dzierzgowie? ??dlaczego jak pozyskano pieniądze z zewnątrz na inwestycje to nie ujęto w nich najpierw Dzierzgowa tylko inne miejscowości? ??każdy ciągnie do siebie,.. a potem się szuka winnych ze Dzierzgowo tak wyglada. …

Diablo
Diablo
2 lata temu

Rzeczywiscie! Najważniejsze ze chodnik w Szumsku jest !

Mławianin
Mławianin
2 lata temu
Reply to  mieszkaniec

Trzymajmy się faktów. Pan Gębala cytował, jak pani Radna na komisji w listopadzie walczyła o ulicę Broniewskiego. Na kolejnej komisji w grudniu głosowała jednak PRZECIW wnioskowi o remont tej ulicy. Co stało się między listopadem a grudniem, że tak zmieniła zdanie? Chyba jakaś indoktrynacja miała miejsce.

mieszkaniec
mieszkaniec
2 lata temu
Reply to  Mławianin

Najsmutniejsze jest to, że wymaga się współpracy od innych a samem robi się takie wały.Chyba Pani radna miała nadzieje że prawda nie wyjdzie na jaw!Bo ja do tej pory zrozumieć postępowania nie mogę. Antypatie ,antypatiami ,przekonania przekonaniami -ALE BYĆ PRZECIWKO SWOIM TO PO PROSTU ZDRADA-

Buuu
Buuu
2 lata temu
Reply to  mieszkaniec

Swoi .!!???.a nadają na panią radną gdzie się da i co tylko się da !!już od czasu kiedy zdecydowała się przyjąć mandat radnej…ot polityka !!co niektórzy radni bardzo aktywni w tej kwestii. …sam słyszałem. ..

mieszkaniec
mieszkaniec
2 lata temu
Reply to  Buuu

To jest po prostu stwierdzenie faktów i możność wypowiedzi -która jest przywilejem demokracji.Rozmawiamy o osobie która zgodziła się przyjąć urząd publiczny i wiążące się z nim zaszczyty jak i krytykę (taki urok polityki).Nie krytykuje fryzury czy innego aspektu ale brak lojalności lokalnej -I by była jasność nie wymagam od Szanownej Pani Radnej Powiatowej ,że w ciągu kilku miesięcy zmieni wygląd Dzierzgowa ,ale wymagam podstawowej rzeczy jaką powinien reprezentować Radny-LOJALNOŚĆ LOKALNA.Chyba że podoba się Pani funkcja bezmyślnej maszynki do głosowania!!!!

gość
gość
2 lata temu
Reply to  mieszkaniec

Masz racje tak jak Skarbnik Antczak przeciwko swoim i samemu sobie, podwaza budzet ktory sam zrobil ktorego nie bedzie wykonywal a stolka sie trzyma ZDRAJCA

Mlawianin. 1
Mlawianin. 1
2 lata temu
Reply to  gość

Gosciu piszesz bzdury o Antczaku, tymi pismami chcial ratowac budzet miasta. Zdrajco to sam jestes. Panial

Jarząbek
Jarząbek
2 lata temu
Reply to  Mławianin

Amnezji dostała

Mlawianin. 1
Mlawianin. 1
2 lata temu
Reply to  mieszkaniec

No i wlasnie powiat zblizyl sie z tymi problemami radnej do Mlawy wypiszwymaluj R.M PSzczolkowska z Wolki

Mlawianin. 1
Mlawianin. 1
2 lata temu
Reply to  Obecny

Z tego co piszesz to musisz dobrze znac szefostwo portalu, a czy stronniczy trudno powiedziec, nie raz puszczaja takie teksty ktore swiadczo o tym ze nieraz trudno o tym mowic moze jestem w bledzie nie wiem..

mławianin 1
mławianin 1
2 lata temu
Reply to  mławianin

To niech cię przestanie zastanawiać, Radni głosują zgodnie ze wskazaniem, a co ich własna gmina obchodzi, liczy się kasa 2.000tys do kieszeni, i nadzieja, że może dostanę szanse, od włodarzy, aby ich dobrze i na wysokim miejscu na liście umieścili, by mogli dalej bawić się w RADNEGO , i doić kasę na którą większość mławian musi naprawdę ciężko pracować. A nowo wybrana Rada Miasta winna zacząć na pierwszej Sesji pojąć uchwałę aby to uposarzxenie Radnego obniżyć do kwoty minimum 1,000 zł, bo za robienie wrażenia przez co niektórych Radnych to i tak wystarczająca kwota. no i wtedy znajdą się pieniądze na tą ściankę.

Kolo
Kolo
2 lata temu
Reply to  mławianin 1

Biedaku, nawet się nie pofatygowałes żeby się doedukowac jakie diety maja Radni. Oj nie ładnie ! Piszesz a nie wiesz o czym! Radny Powiatowy ma 700 zł diety

Mlawianin.
Mlawianin.
2 lata temu
Reply to  Kolo

Biedaku dalem przyklad na podstawie radnych miasta, a ze powiat jest biedakiem to ja dobrze wiem, w ogole powiaty winny byc zlokwidowame,to nie potrzebne tworzenie wladzy dla wadzy a te siedemset zl to dla nich i tak za duzo,

wwa
wwa
2 lata temu

Może P. Skarbnikowi z UM pomyliły się budżety?

Masz rację
Masz rację
2 lata temu
Reply to  wwa

Ha,ha, ha, …

patrzący z boku
patrzący z boku
2 lata temu
Reply to  wwa

A to nie wiecie że P. Antczak jest z Wyszyn?

z bliska
z bliska
2 lata temu

A coż to za tajemnica, —a ty z kąd jesteś pewnie z kolonii Wyszyny, albo z Koziej Wólki sam widzisz jak to szybko można poznać ziomala. Ale ANTCZAK już tyle lat mieszka w Mławie, że z pewnością o Wyszynach zapomniał i czuje się już 100% mławiakiem.

Mlawianin. 1
Mlawianin. 1
2 lata temu
Reply to  wwa

Nie maryw sie skarbnik dobrze wiedzial co robi. Niechcie o to glowa nie boli