Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Powiatowy budżet niespełnionej obietnicy


Dyskusję nad powiatowym budżetem zdominował brak zapisanych w nim środków, na obiecaną w ubiegłym roku przez starostę Włodzimierza Wojnarowskiego dokumentację przebudowy ulicy Broniewskiego w Dzierzgowie. Zamiast niej znalazła się dokumentacja na przebudowę drogi w Wyszynach Kościelnych. Rzadkością jest, że na powiatowych sesjach zjawiają się jacyś goście. Tym razem zjawili się w liczbie i to znacznej.  Wójt gminy Dzierzgowo Rafał Kuciński wraz z niemal wszystkimi radnymi gminy przyjechali, by osobiście „walczyć” o dotrzymanie słowa. Gminę Stupsk również reprezentował jeden radny.

KSP Mława nabór

Dla wszystkich samorządów uchwalenie budżetu, to najważniejszy moment. Bo choć w ciągu roku zmieniany jest on wielokrotnie, zarówno przez radę, jak i zarząd powiatu, to ten uchwalony jako pierwszy ma znaczenie zasadnicze. I właśnie w takim momencie zabrakło starosty Wojnarowskiego, który, jak oświadczyła wicestarosta Barbara Gutowska, jest chory.

Skarbnik Elżbieta Kowalska

Z upoważnienia zarządu powiatu projekty wieloletniego planu finansowego i sam projekt budżetu powiatu na rok 2018 przedstawiła skarbnik powiatu Elżbieta Kowalska. Omawiając założenia obu projektów uchwał podkreślała ich realność, zwłaszcza po stronie dochodowej, co gwarantuje z kolei możliwość dokonywania wszystkich wydatków zapisanych w budżecie. W trosce o tę realność dochodów, powiat ustalił nawet własny wskaźnik wzrostu dochodów w przypadku subwencji oświatowej. Jest on niższy niż zakładany przez Ministerstwo Finansów i wynika z tego, że liczba dzieci w powiatowych szkołach spadnie w 2019 roku o 096%.

Nieodłączną częścią debaty budżetowej jest dyskusja. Tę rozpoczął radny Witold Okumski. Zwrócił uwagę na słabe strony budżetu.

– Na budżet trzeba patrzeć jak na budżet domowy. Działania powinny być nakierowane na niezadłużanie się ale również na stwarzanie warunków do rozwoju. W naszym budżecie ciągle rośnie deficyt budżetowy. Zadłużamy się znacząco i następuje ciągły spadek możliwości kredytowych – mówił radny Okumski.

Według radnego, brak jest w powiecie uporządkowania wydatków, szczególnie w sferze edukacyjnej i społecznej i nie ujęte w nim zostały wnioski, w tym ten z Dzierzgowa.

-Budżet skupia się na kilku gminach, a powinien być solidarny i zrównoważony. W budżecie pominięto wiele wniosków od wójtów i radnych. – dodał radny Okumski. Wyraził zdziwienie, że przy rozpatrywaniu  wniosku Dzierzgowa w procedurze przygotowania budżetu, przeciw wnioskowi zagłosowała radna Grażyna Piłkowska z Dzierzgowa ( objęła ona mandat po Rafale Kucińskim, który został wójtem Dzierzgowa – red.). Swoją wypowiedź zakończył postawieniem wniosku, o wpisanie do budżetu opracowania dokumentacji na przebudowę ulicy Broniewskiego w Dzierzgowie, a środki na ten cel w wys. 70 tys. zł przesunąć z rezerwy ogólnej.

O takie rozwiązanie poprosił również wójt Rafał Kuciński. Podkreślił, że nie powinna to być sprawa polityczna, ani kwestia środków finansowych, a jedynie dobrych chęci.

– Przyjeżdżam tu jako gospodarz gminy z ogromnym problemem. Dziura na dziurze i dziurą pogania – tak wygląda nasz rynek ( w znacznej części jest to droga powiatowa – red.) Chodniki takie, że ludzie ulicą muszą chodzić. Było spotkanie u starosty w sprawie inwestycji. Starosta poprosił wtedy, aby nasz wniosek przełożyć na rok 2018. I myśmy się wszyscy wtedy zgodzili. Co jest warte dane słowo?. Bądźcie państwo przychylni temu wnioskowi – apelował wójt Kuciński.

Największym oponentem wniosku z Dzierzgowa okazał się członek zarządu powiatu Marcin Burchacki.

– Uważam, że to gra polityczna. Jeżeli radny Okumski podtrzyma swój wniosek, to ja stawiam wniosek o wpisanie do budżetu 150 tys. zł na dokumentację na ulicę Płocką – zadeklarował radny Burchacki.

Do takiego rozwiązania sceptycznie też odniósł się radny Marek Linkowski.

– Inwestycja wcześniej, czy później będzie zrealizowana. Inwestowanie w dokumentację ma niepewną przyszłość. Zrobiły dokumentację i na półkę? – mówił radny Linkowski.

W dyskusji nad budżetem inną kwestię podniósł radny Tomasz Chodubski.

– Chciałbym usłyszeć od zarządu deklarację, że pozyska na rondo Sienkiewicza i przebudowę ulicy Lelewela środki. Jeżeli nie z programów rządowych, to od marszałka – dopytywał.

W kontekście dochodów powiatu z tytułu podatku PIT, zwrócił uwagę, że powiat powinien się troszczyć o ilość i jakość pracy, a pracownicy najemni, gastarbeiterzy blokują możliwości rodzimego rynku pracy. Dopytywał również o zaplanowaną w budżecie kwotę 150 tys. dla Mławskiej Hali Sportowej z przeznaczeniem na ściankę wspinaczkową, czy partycypować w niej będzie miasto.

Z kolei radny Michał Olszewski podkreślił, że budżet nie spełnia oczekiwań mieszkańców gminy Strzegowo.

– Mieszkańcy nie oceniają budżetu od strony prawnej, ale oczekiwań, które nie zostały zaspokojone. Upadł wniosek RIT, powiat coś tam planował i nic z tego nie wyszło. A środki z tej inwestycji też nie trafiły do gminy Strzegowo.Rok temu poparliśmy budżet, gdyż starosta prosił i obiecywał, m.in. inwestycję w Dzierzgowie.  Ten budżet nie spełnia oczekiwań – mówił radny Olszewski.

W imieniu zarządu powiatu budżetu broniła wicestarosta Barbara Gutowska.

– Radni widzą w budżecie to czego nie ma. Chcielibyśmy jako zarząd zrobić jak najwięcej dróg, ale „kołderka jest krótka” – mówiła wicestarosta Gutowska. Odniosła się też do innych kwestii poruszanych przez radnych.

– Na dofinansowanie budowy ronda z programu budowy dróg lokalnych pewnie się nie załapiemy. Liczymy na środki od marszałka. Mławska Hala Sportowa będzie składała wniosek do Ministerstwa Sportu o dofinansowanie ścianki wspinaczkowej. Miasto nie wpisało połowy kwoty 150 tys zł. do swojego budżetu, ale według deklaracji burmistrza, kwota ta pojawi się w ciągu roku  – wyjaśniał kwestie podnoszone przez radnego Chodubskiego. W kwestii dokumentacji dla Dzierzgowa zapewniła, że temat był podnoszony na zarządzie i nie było innych przyczyn, niż brak środków finansowych. Podkreśliła, że zarząd oczekiwałby deklaracji gminy o wniesieniu swojego wkładu  finansowego w dokumentację, podobnie jak robią to inne gminy.

W efekcie dyskusji radny Okumski wycofał wniosek dotyczący Dzierzgowa, wicestrosta zadeklarowała, że zarząd w ciągu roku budżetowego znajdzie środki na jej wykonanie, a wójt Kuciński zadeklarował gotowość rozmów, odnośnie wysokości wkładu własnego gminy.

Po dyskusji, radni powiatowi przyjęli budżet w kształcie zaproponowanym przez zarząd powiatu. Od głosu wstrzymali się jedynie radni Witold Okumski, Tomasz Chodubski i Michał Olszewski.

W przyszłorocznym budżecie pracownicy samorządowi mogą liczyć na 3% wzrost wynagrodzeń, nauczyciele od 1 kwietnia – 5%. Wśród inwestycji jednorocznych pojawią się: budowa ronda na ulicy Sienkiewicza, dokumentacja na przebudowę drogi w Wyszynach Kościelnych, przebudowa ulicy Siemiątkowskiego w Radzanowie (przeniesiona z roku 2017 – red.), przebudowa drogi Staroguby – Strzegowo, przebudowa mostu w Rumoce, zakup pojazdu osobowo dostawczego dla zarządu dróg i ścianka wspinaczkowa przy MHS.

Dochody powiatu zaplanowane są na kwotę 74,3 mln zł, wydatki na 76,4 mln zł, co daje deficyt w kwocie 2,1 mln zł pokryty kredytem.

JK

 

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

41 - liczba komentarzy w artykule "Powiatowy budżet niespełnionej obietnicy"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
fakt
Gość

słusznie zauważone,że chodniki pamiętają komunę..a w gminie radni już tyle lat i tego nie widzieli…że w pierwszej kolejności należałoby zadbać o Dzierzgowo…Szukacie winnych tego co żeście sami zaniedbali !! Tak wszyscy zabiegali o Dzierzgowo..a przez ostatni rok nikt nawet nie ruszył palcem aby o Dzierzgowie przypomnieć w powiecie….Jak dbacie tak macie!! a takie tłumaczenia ,,że ktoś chciał na złość zrobić wójtowi…,,-nie od jednej osoby zależą, drodzy pań stwo, podejmowane decyzje.

Anonimowo
Gość

Oj chyba ktoś chce się wybielić. ZA PÒŹÑO było pomyśleć wcześniej zanim się było PRZECIW !

Poza nawias
Gość

Tu i Wanisz nie pomorze.Fakt jest faktem nie da rady zmienić ,choć by niewiem co…..!!!!Kochaniutka nie kombinuj bo to jeszcze gorzej wychodzi.Pozdr.

Lili
Gość

Brawo dla Pana Wojta, odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku i w odpowiednim miejscu. Ciekawe ktory z włodarzy zebrałby radnych którzy pojechali by do powiatu walczyć?
Przecież ta droga aż się prosi o remont, chodniki to chyba pamiętaja komunę.

zasmucony
Gość

Zgadzam się z tobą, lecz smuci mnie fakt braku kompetycji Pani P. Doskonale wiedziała że Wójt zabiegał o tą drogę już od dawna a ona to zmarnowała – szkoda
Chciała zrobić nazłoć wójtowi tylko zapomniała że to się odbije na całej społeczności lokalnej.

czytelnik
Gość

Budżet powiatu jest wypadkową wielu zdarzeń z przeszłości na którą nie zawsze powiat miał wpływ. Tak gdzie nie miał wpływy nie jest źle.Za to tak jak miasto i powiat ma wpływ na pozyskiwanie środków zewnętrznych. Jeśli chodzi o pieniądze unijne to jest tragedia. Jako dobry przykład niech posłuży powiat przasnyski. Starosta też jest z PSL. Struzik za pana Wojnarowskiego nie napisze dobrego projektu.

Bolek
Gość

Ale razem se chlusnąć mogą 🙂

JADWIGA
Gość

LUDZIE, CIĄGLE WIDZĘ TE SAME TWARZE W RADACH… IDŹMY DO WYBORÓW – WYBIERZMY NOWYCH RADNYCH !!

mławianin 1
Gość
Tak Szanowna Pani ma Pani 200% racji tylko czy ludziom zwłaszcza tym młodym wyborcom zechce się iść do urn wyborczych i głosować, ewentualnie wystawić wcześniej swych kandydatów i głosować i zmienić te twarze z układów które naprawdę wymagają zmiany, i aby swą aktywnością przy urnach pokonać ten żelazny elektorat który wskazówek oczekuje w swych parafiach od dziekanów, którzy temu elektoratowi wskazuje na kogo mają głosować, i chociaż już naprawdę w swym życiu nic nie zmienio, to swymi głosami chcą nam ustawiać życie. Babcie i Dziadkowie w wybory zostańcie w domach bawić wnuki, my młodzi damy sobie radę. Przestańcie już ustawiać… Czytaj więcej »
JFK
Gość

Zaraz zaraz ludzie co to za jajeczka burmistrz um sporządził. Budzet zapisał deficyt i nic nie ma o sciance spinaczkowej a burmistrz cos obiecal czyli to nie rada decyduje o budzecie tylko burniszcz jednoosobowo? o co chodzi ? Burniszcz cos obiecuje nie wpisuje tego w budrzet ? Czyli co ten budrzet budzet w chwili uchwalania jest nieaktualny? Zaklada nowelizację ? No i najwazniejszy wniosek te 17 000 000. To nie koniec zadluzania. Na ten rok ?

JFK
Gość

Przepraszam telefon raz wybral rz

wpDiscuz