Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Rekordowe inwestycje i rekordowe zadłużenie. Budżet miasta przyjęty


To budżet dobry po stronie dochodowej i wydatkowej, rekomendował burmistrz Sławomir Kowalewski. Za to radny Henryk Kacprzak stwierdził, że burmistrz jest bajkopisarzem. Radni z koalicji popierającej burmistrza nawoływali do optymizmu i podkreślali pozytywną opinię RIO. Radny Jerzy Rakowski wypunktował słabe strony budżetu m.in.: nikłe pozyskiwanie środków zewnętrznych, zadłużanie się na inwestycje drobne, a nie strategiczne i kurczenie się źródeł stałych dochodów miasta prognozowanych na przyszłe lata. Radny Michał Pol dopytywał, czy burmistrz ma pełne zaufanie do skarbnika, gdyż z pisma wysłanego do radnych wynika, że skarbnik nie ma zaufania do burmistrza. Radna Halina Pszczółkowska poparłaby budżet gdyby był tam zapisany tunel dla zatorza. Tak w największym skrócie wyglądała miejska debata nad budżetem.


Dyskusja nad uchwałami w sprawie przyjęcia Wieloletniej Prognozy Finansowej oraz uchwały w sprawie projektu budżetu miasta na rok 2018 trwała około trzech godzin, choć wcześniej radni o obu projektach dyskutowali na posiedzeniach stałych komisji rady.

Projekty obu uchwał przedstawił radzie osobiście burmistrz Kowalewski podkreślając, że są one jego autorstwa. Budżet zarekomendował jako dobry, zarówno po stronie dochodów  jak i wydatków. O planowanych inwestycjach mówił, że są potrzebne i oczekiwane przez mieszkańców miasta.

Dyskusję otworzył radny Michał Pol, który w pytaniu kierowanym do burmistrza nawiązał do wcześniejszej dyskusji o budżecie wywołanej pismem skarbnika miasta Henryka Antczaka skierowanym do radnych, w którym skarbnik nie rekomenduje przedłożonego projektu budżetu.

–  To są kwestie kluczowe dla sprawnego funkcjonowania miasta. Prace nad budżetem były prowadzone w sposób chaotyczny, a wręcz skandaliczny. Czy w urzędzie miasta panuje paraliż decyzyjny? Czy od teraz będzie pan czekał na nieobecność skarbnika, by podejmować kluczowe decyzje? – dopytywał radny Pol.

Z kolei radny Rakowski swoją ocenę projektu budżetu podzielił na kilka części. Mówił o zadłużeniu,  niskiej możliwości finansowania inwestycji z dochodów bieżących, niskim pozyskiwaniu środków zewnętrznych, w tym unijnych. Mówiąc o dochodach podkreślił, że są na nadchodzący rok dobre, choć w perspektywie dłuższej kruszą się mocne i pewne dochody miasta np. zmniejszenie wpływów z dzierżawy od spółki WODKAN, czy sprzedaży majątku gminy.

– To budżet wyborczy. W tym roku planowane są inwestycje na 33 mln zł, a w przyszłym już tylko na 6 mln. Jestem za zadłużaniem miasta ale tylko w przypadku, gdy pozyskujemy duże środki zewnętrzne i potrzebujemy środków własnych by dołożyć. Branie kredytu na budowę placu zabaw nie jest właściwe –  mówił radny Rakowski.

Zabierając głos w kontekście braku w projekcie budżetu na rok 2018 inwestycji w infrastrukturę sportową przy Szkole Podstawowej nr 7 radny Kacprzak zadeklarował, że będzie głosował przeciw, bo nie wierzy panu burmistrzowi, który opowiada bajki.

Wśród radnych, którzy nie poparli budżetu znalazła się też radna Pszczółkowska.

– Budżet nie zawiera przebudowy ulic Sokalskiego, i Czechowskiej. Nie zgadzam się by zadłużać miasto. Gdyby jeszcze było zaplanowane bezkolizyjne przejście pod torami, to można by to było przełknąć – mówił radna.

Projektu budżetu bronili m.in. radni Waldemar Łaszczych, Monika Brzozowska, Arkadiusz Dłubisz, Marian Wilamowski i Jarosław Zadrożny. Podkreślali już zrealizowane inwestycje, zachęcali do optymizmu i braku lęku przed obligacjami.

Swoje dotychczasowe stanowisko wobec projektu budżetu zmienili też radni z komitetu wyborczego Henryka Antczaka, wstrzymujący się od głosu podczas obrad w komisjach. Tu w głosowaniu radni Janusz Wiśniewski, Lech Prejs i Krzysztof Wasiłowski poparli obie uchwały w kształcie proponowanym przez burmistrza.

Ostatecznie 16 radnych opowiedziało się za przyjęciem projektu budżetu w zaproponowanym kształcie, radni Rakowski i Kacprzak zagłosowali przeciw, a radny Pol i radna Pszczółkowska wstrzymali się od głosu.

Ostatecznie więc radni uchwalili budżet z 17-to milionowym deficytem. Planowane w nim dochody miasta zamykają się kwotą 132 098 548, 37 zł, a wydatki kwotą 149 098 548, 37 zł. Różnicę miasto pokryje właśnie z emisji obligacji, których wysokość wzbudziła tak wiele kontrowersji.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
42 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
Mieszkaniec
5 lata temu

Lepszego burmistrza nie znajdziecie matoły. Przewraca Wam się w tych łepetynach, a te Wasze propozycje powoływania na burmistrza są i głupie i śmieszne Obecny burmistrz to rdzenny mławianin i bolączki miasta zna bardzo dobrze. Faktem jest że część radnych do wymiany bo to zwykle warchoły bez większej wiedzy. Największym zerem jest pan Henryk który jak coś powie to konie w stajniach się śmieją. Kto go wybrał, to człowiek tylko do piłeczki nie do myślenia.

Jarząbek
Jarząbek
5 lata temu
Reply to  Mieszkaniec

Rdzenny mławianin, ale nie mieszkaniec, mieszka w Trzcińcu a nie w Mławie, matole

z bliska
z bliska
5 lata temu
Reply to  Jarząbek

Pierwszy post w NOWYM ROKU 2018, a więc życzę tobie Jarząbek tak owocnych postów na portalu jak do tej pory, a dla wszystkich odwiedzających CODZIENNIK.pl WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO I DUŻO ZDROWIA, I aby w tym nowym roku tych „MATOŁÓW” NA PORTALU POJAWIAŁO SIĘ CORAZ MIEJ. A dla ADMINA dalszy ciąg tak owocnej pracy i odkrywania ciekawych tematów, które nam komentującym te wydarzenia dają możliwość ich oceny, a te wszystkie nasze działania dawały lepsze efekty na rzecz mieszkańców naszego miasta MŁAWY—-pamiętajmy o słowach które kiedyś ktoś wypowiedział ŻE MŁAWA TO SŁAWA.

Z BLISKA
Z BLISKA
5 lata temu
Reply to  Mieszkaniec

Co do Burmistrza mam inne zdanie, zostańmy każdy przy swoim zdaniu. Mogę się zgodzić z jedną oceną, działań Radnego HENRYKA KACPRZAKA, tak trafiłeś w punkt, bo to naprawdę jest ZERO, tylko jak to się stało że to ZERO zostało MŁAWIANINEM ROKU, czyżby podobne zera go wybierały, on nawet jak grał w piłkę to też nie potrafił myśleć.

ziomek
ziomek
5 lata temu

Weście na burmistrza POLA

Kabarecierz
Kabarecierz
5 lata temu
Reply to  ziomek

Swego czasu był taka popularna polska aktorka POLA RAKSA 😉

mławianin 1
mławianin 1
5 lata temu
Reply to  ziomek

POLA- RAKSA, NAPRAWDĘ BYŁA ŁADNĄ KOBIETĄ I AKTORKĄ ale wątpię by zechciała kandydować na Burmistrza Mławy, masz rację Kabareciarz z tego wszystkiego robią już kabaret, ALE TO JEST PRZYPADŁOŚC TEJ dobrej zmiany, i dlatego takimi postami powinniśmy się przed tym bronić.

Kaz
Kaz
5 lata temu

Takie tu propozycje kandydatur padają, to może Rakowski? Co wy na to?

Kaszub
Kaszub
5 lata temu
Reply to  Kaz

Malo to zlego dla miasta Rakowski zrobil ?

Radny
Radny
5 lata temu

Pana Henryka ceniłem, jednak odkąd zasiada w Radzie Miasta całkowicie zburzył swój wizerunek. Jego wystąpienia są po prostu słabe, niczego nie wnoszą, człowiek się chyba pogubił. A temat zatorza też mógłby się już skończyć bo to taki „Smoleńsk” dla Pani Pszczółkowskiej. Pan Rakowski z kolei miał okazje zarządzać naszym miastem i jak pamiętamy z marnym tego skutkiem, także dla mnie osoby które głosowały przeciw tudzież się wstrzymały są po prostu niewiarygodne

Kaszub
Kaszub
5 lata temu
Reply to  Radny

Co Ty bredzisz o jakims smolensku jak ludzie codziennie traca czas kilkadziesiat kilometrow oraz nerwy aby dostac sie do miasta. Nudzi Cie to juz ze ktos przezywa gehenne ?

Zzz
Zzz
5 lata temu
Reply to  Kaszub

To się przeprowadź do miasta

z bliska
z bliska
5 lata temu
Reply to  Zzz

HOLA!!! HOLA!!!!—wystarczy nam w Mławie tych nawiedzonych z okolicznych, gmin,!!!!

Z BLISKA
Z BLISKA
5 lata temu
Reply to  Radny

I Pani Pszczólkowska i Pan Henryk, stali się aktywni, w końcówce kadencji, w myśl przysłowia każdy orze jak może walczą bo jest o co 2,000 tys drogą nie chodzi, bardzo licząna to że znów się załapią, a Pan Henio może znowu z SAMOOBRONY się załapie.

Henryk
Henryk
5 lata temu

Radni boja sie burmistrza. Sa nieliczni co potrafia powiedziec cos wbrew niemu. I to sie ceni. Kolesiostwo upada

Magda M
Magda M
5 lata temu

Ja bym proponowala pana Zbrzeznego na burmistrza. Jest to osoba kompetentna i dotrzymuje obietnic.

Monika
Monika
5 lata temu
Reply to  Magda M

Pan Zbrzezny najlepszy kandydat i działacz solidarności. Dzięki niemu będziemy mieć niedziele wolne i święta. Pan Zbrzezny jest super.

mławianin 1
mławianin 1
5 lata temu
Reply to  Monika

Monika tego podrzędnego aktora któremu najlepiej pasuje bieganie w sutannie–TO ZOSTAW W SPOKOJU, BO TO WYPISZ WYMALUJ DRUGI HENIO. dość tych kabareciarzy w tej Radzie

Jacek S.
Jacek S.
5 lata temu

pan Marek Kiełbiński dobry kandydat na fotel burmistrza !!!

leon
leon
5 lata temu
Reply to  Jacek S.

Jankowski na burmistrza. Człowiek prawy i sprawiedliwy

mławianin 1
mławianin 1
5 lata temu
Reply to  leon

leoś—przestań sobie żartować z poważnych spraw..czy naprawdę uważasz nas za ciemnego luda……

ja..
ja..
5 lata temu
Reply to  leon

chyba cię p……o

Pytam
Pytam
5 lata temu
Reply to  leon

Piotr Jankowski?

z bliska
z bliska
5 lata temu
Reply to  leon

JESZCZE JEDEN ANCYMONEK Z TYCH NAWIEDZONYCH. Szanowni Państwo przestańcie sobie żartować z poważnych spraw, przeciesz w tym wszystkim chodzi, o nasze miasto. Ktoś dobrze na portalu napisał chyba was wszystkich p**** ło

mławianin 1
mławianin 1
5 lata temu
Reply to  Jacek S.

Niezle to nazwisko wymieniłeś aby reszta bywalców Portalu mogla się trochę pośmiać z tego sterowalnego osobnika. Szanowny Panie proszę sobie tą kandydaturą nie robić obciachu.!!!!!

Zonkos
Zonkos
5 lata temu
Reply to  Jacek S.

Jak on nie ma nawet żony

mławianin 1
mławianin 1
5 lata temu
Reply to  Zonkos

ALE KOTA NA PEWNO MA, A WIĘC KANDYDAT DO ZAAKCEPTOWANIA PRZEZ WODZA.

h13
h13
5 lata temu

gdzie jest dostepny budzet? mozna gdzie podejrzec jakie miasto ma plany inwestycyjne?

Bob Moee
Bob Moee
5 lata temu

Jednak burmistrz nie chce sprzedać Hali targowej

Xxx
Xxx
5 lata temu
Reply to  Bob Moee

Sorry, bo nie rozumiem… A o co chodzi z ta halą targową ?

Na sercu rany
Na sercu rany
5 lata temu
Reply to  Xxx

Ludzie pracujący na hali twierdzili ze burmistrz chciał sprzedać hale targowa. Zapytał o to przewodniczący Wyrostek z osiedla młodych. A radni cisza

Janusz
Janusz
5 lata temu

Po prostu dno. Radni i burmistrz do wymiany.

Z ekonomika
Z ekonomika
5 lata temu

A co z tym nowoczesnym systemem do liczenia głosów ? Nie działa ?! Znowu kasa w błoto ? I jeszcze jedno pytanie – czy Pan Burmistrz jest z wykształcenia ekonomistą lub analitykiem finansowym ? Uchwały są jego autorstwa, rozumiem, gdyby doradzał jakie opony dobrać lub przerzutki do kolarki, na tym zapewne się zna. Lekką ręką wydaje po kilkadziesiąt tyś. zł. na koncepcje, projekty – pod publiczkę, typowo populistycznie które i tak idą do kosza, a w sprawie NAJWAŻNIEJSZEJ dla Miasta i mieszkańców, czyli budżetu nie konsultuje tego ze specjalistami i analitykami, tylko po cichu, sam w kącie jak dzieciak który coś psoci, bo akurat skarbnika nie ma. Tłumaczenie że jest pozytywna opinia RIO jest śmieszne i świadczy o braku kompetencji, izba działa jak kalkulator i guzik ich obchodzi jakie są plany władz miasta. Więcej optymizmu można mieć jak pieczemy ciasto żeby nie było zakalca lub gdy sadzimy kwiatki żeby się przyjęły, tak, wtedy można optymistycznie do tych spraw podejść. A tu ? Gdzie są twarde kalkulacje? A co jeżeli coś poważnego „wyskoczy” w 2018 i co? Budżet rozłożony na łopatki. Ciekawe czy szanowni Państwo radni popierający budżet, podczas planowania swoich budżetów domowych mają więcej optymizmu… ciekawe ?

z bliska
z bliska
5 lata temu
Reply to  Z ekonomika

Z tym nowym systemem nie zdążył się jeszcze dobrze zapoznać Pan Oślizlok, nie wie biedaczysko jak go uruchamiać, i za czym sie nauczy to skończy się kadencja. Jest nadzieja że nowy Przewodniczący będzie bardziej kumaty…

Troglo
Troglo
5 lata temu

Klakierzy już za niespełna rok wybory. Będziecie rozliczeni, tym razem ciemny lud tego nie kupi.

xawery
xawery
5 lata temu
Reply to  Troglo

Masz rację tylko kto nam w tym pomoże aby tych klakierów wysłać na odpoczynek. Ze zdumieniem obserwuje działania Radnego Duczmańskiego dawnego sympatyka KPN Moczulskiego, jakim cudem znalazł się w Radzie Miasta i tak działa że przez te lata biedaczysko całkowicie pośiwiał, musi mieć sporo zmartwień w sposobie samorealizacji. A może intensywnie myśli jak ten słynny skrót znanej Partii PZPR, dopasować do obecnych czasów, i pojśc śladami swego dawnego wodza Moczulskiego. POCZEKAMY ZOBACZYMY KTO ODKRYJE KARTY, POZNAMY NAZWISKA—-i wtedy będziemy mieć z pewnością sporo pracy na PORTALACH. ABY MIESZKAŃCOM POMÓC W WYBORZE OSÓB KTÓRE NAPRAWDĘ NA TO ZASŁUGUJĄ

ja..
ja..
5 lata temu
Reply to  xawery

ten kesoniarz tyłek pakuje tam gdzie jest kasa, nie ważne z kim,

Tomasz
Tomasz
5 lata temu

żenada co wyprawia Nasz p. Burmistrz!niech się przejedzie niedaleko nie całe 40 km do p. prezydenta Kosińska ego na lekcje jak zdobywać KASĘ NA INWESTYCJE!!!!!W CIECHANOWIE NIE MA ZADŁUŻENIA BUDŻET JEST NA PLUS!po co te bajki że jest SUPER!robi wszystko po łebkach!Po arka przy PKP tragedia!chodnik na Batorego jak można tak robić inwestycje!

Jan
Jan
5 lata temu
Reply to  Tomasz

No i 71 milionow zadłużenia! Ciekawe czy Kosinski z PSL z tak duzym zadluzeniem Ciechanowa zyskalby poparcie skarbnika. Jak myslicie?

LukE Skiwalkier
LukE Skiwalkier
5 lata temu
Reply to  Jan

Kolegi Antczaka na pewno

Z R ..
Z R ..
5 lata temu

Kosinski zaraz sie skonczy jak zabraknie Struzik a i jego zsl owskiego kranika z kAsa

Z BLISKA
Z BLISKA
5 lata temu
Reply to  Z R ..

–gdzie ty żyjesz człowieku że piszesz o ZSLu którego już dawno nie ma jest za to PSL.

42
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x