Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Od 1 stycznia legalne zatrudnienie niani będzie się mniej opłacać


fot. Pixabay


Od 1 stycznia 2018 roku wchodzą w życie zmiany zapisane w nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi, a co za tym idzie, dofinansowanie na zatrudnienie opiekunki zmniejszy się aż o połowę. Zamiast 100% pokrycia składek, rząd zapłaci maksymalnie 50% od wartości minimalnego wynagrodzenia niani.

Do tej pory dzięki tzw. umowie uaktywniającej zawieranej między rodzicami a opiekunką, składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne finansował budżet państwa. Zasada ta funkcjonowała od 2011 roku i znacznie przyczyniła się do spopularyzowania w Polsce zawodu niani; gwarantowała legalne zatrudnienie dla osób profesjonalnie opiekujących się dziećmi.

Jak podaje portal Niania.pl, w ciągu ostatnich 6 lat podpisano ponad 50 tys. umów uaktywniających. Z prawa takiego skorzystało wówczas około 9 tys. osób i tendencja ta do 2017 roku utrzymywała się na podobnym poziomie.

Pozostało jeszcze kilka dni na to, by w legalny sposób obejść nowe przepisy, które wejdą w życie wraz z 1 stycznia 2018 roku. Wystarczy, że umowa uaktywniająca z nianią zostanie podpisana jeszcze w tym roku, do 31 grudnia. Jeśli zgłoszenie do ZUS dostarczymy maksymalnie do 7 stycznia, dostaniemy dofinansowanie na starych zasadach. – informuje portal onet.pl.

źródło: onet.pl/Dziecko

oprac. red.

Zobacz także…

W 2018 zamrożone pensje wójtów, burmistrzów i starostów

Tata niechętnie korzysta z zasiłku macierzyńskiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
podła zmiana
podła zmiana
3 lata temu

Czy 500+ starczy na nianię?

Oszczędności
Oszczędności
3 lata temu
Reply to  podła zmiana

łatanie dziury na emerytury

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x