Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Bożonarodzeniowe żłóbki w mławskich kościołach. Parafia św. Jana Kantego


W tym roku we wszystkich mławskich kościołach parafialnych narodziny Jezusa umiejscowione zostały w stajenkach.

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


Według ukształtowanej przez wieki tradycji żłóbek z Dzieciątkiem Jezus stoi w jaskini, grocie lub stajence. W polskiej szopce Dzieciątku towarzyszą Józef i Maryja, Trzech Mędrców (Magów, Króli), pasterze, wół, osioł i owce, Gwiazda Betlejemska oraz anioły. Sama tradycja ustawiania w kościołach stajenki ze żłóbkiem przywędrowała do Polski wraz z zakonem franciszkańskim. To właśnie założyciel zakonu św. Franciszek z Asyżu, aby przybliżyć  prostym ludziom tajemnicę zbawienia, zbudował pierwszy raz szopkę i były w niej żywe zwierzęta. Z czasem  żywe zwierzęta zastąpiły rzeźbione figury. Dziś trudno sobie wyobrazić uroczystości Bożego Narodzenia bez tego elementu. Cieszy się on niezmiennie dużym zainteresowaniem. Wśród najmłodszych zawsze najpopularniejszy jest aniołek, który po wrzuceniu monety kiwa głową.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x