Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Gdy choinka tonie w wodzie, jajko toczy się po lodzie


Wieczór wigilijny obfituje w rozmaite wróżby. Są one związane z pogodą, długością życia, zdrowiem, szczęściem, zamążpójściem lub staropanieństwem. Wszystkie czynności wykonywane w ciągu dnia mają symboliczne znaczenie. Jeżeli wierzyć przysłowiu ” Gdy choinka tonie w wodzie, jajko toczy się po lodzie” bożonarodzeniową pogodę będziemy mieć na Wielkanoc pogodę.

W ludowych zwyczajach, wróżby i tradycje wigilijne w różnych częściach Polski bywają różne. Wiele z nich jednak przyjęło się wszędzie, niezależnie od lokalnych obyczajów.

– Jeśli chcesz, aby trzymały się ciebie w tym roku pieniądze, podczas mycia włóż do do wody kilka monet. Dotykaj je nabierając wody i obmywając twarz, a pieniądze zawsze będą przy tobie. Miej przy sobie pieniądze także podczas wieczerzy.

– Łuski z karpia spożytego podczas wieczerzy wigilijnej, noszone w portmonetce przez cały rok, przyciągną pieniądze.

– Aby zapobiec pojawieniu się kretów w twoim ogródku, włóż pod stół wigilijny żelazo.

– Jeśli jesteś panną na wydaniu, podczas sprzątania wymiataj śmieci w kierunku „od drzwi”, aby nie odganiać kawalerów.

– Jeżeli chcesz się przekonać, czy w nowym roku zakochasz się, zjedz jabłko i policz pestki. Jeśli liczba pestek jest parzysta, to odpowiedź jest pozytywna, a jeśli pestek będzie więcej niż sześć, to twoje szczęście będzie podwójne.

– Gospodarze wróżyli z pogody – jasny dzień obiecywał, że kury będą się dobrze niosły, a pochmurny gwarantował obfitość mleka.

– Z pogody wróżyły też panny – pochmurne niebo wróży zamążpójście pannom starym i bogatym, jasne – młodym i biednym.

– Przywłaszczenie sobie jakiegoś drobiazgu przynosi szczęście przez cały rok. Oczywiście rzecz trzeba właścicielowi w jakiś sposób niepostrzeżenie podrzucić. Nie należy natomiast niczego swojego pożyczać, bo wróży to straty.

– Po wieczerzy wróży się ze źdźbła siana spod obrusa. Jeśli dziewczyna wyciągnie zielone źdźbło – w zapusty przywdzieje wianek ślybny, gdy zwiędłe – trzeba będzie na męża jeszcze poczekać, a jeśli żółte – to całkiem zła wróżba, gdyż umrze jako stara panna.

– Marzysz o zamążpójściu. Nabierz na łyżkę kutię i rzuć ją do góry. Jeśli ziarna przylgną do sufitu – to szybko wyjdziesz za mąż.

– Aby dowiedzieć się z której strony przyjdzie mąż, po wieczerzy dziewczęta wychodziły przed dom i wołały głośno. Z której strony odpowiadało echo z tej przyjdzie mąż.

– Wróży się też przy użyciu trzech talerzy, w których znajduje się woda, piasek i gałązka świerku, symbolizujące chrzciny, śmierć, zamążpójście. Talerze stawia się w ciemnym miejscu i zależnie od tego, kto który talerz wskaże, to jest mu pisane w przyszłym roku.

Przesądy wigilijne

– W dniu Wigilii nie należy się sprzeczać, kłócić ani płakać, bo niezgoda i smutek będą często gościły w naszym domu, aż do następnej Wigilii.

– „Jaki dzień Wigilii, taki cały rok” – warto o tym pamiętać i przeżyć ten dzień tak, jak chcielibyśmy go spędzić.

– Jeśli w tym dniu zachorujesz lub się skaleczysz, przez cały rok będziesz słabego zdrowia. Ale jak tylko kichniesz, będziesz przez cały rok zdrowa (być może z powiedzenia, gdy ktoś kichnie „na zdrowie”?).

– Jeżeli Wigilię pierwszy przyjdzie lub zatelefonuje mężczyzna to szczęście dla tego domu, a jeśli kobieta, to choroba lub inne niepomyślne zdarzenie.

– Z wigilijną nocą związane są szczególnie liczne wierzenia i przesądy. Tej nocy zwierzęta przemawiają ludzkim głosem, ale kto je usłyszy nie dożyje ranka. Biada człowiekowi, co wiedziony próżną ciekawością usiłowałby zerwać zasłonę z tajemnic tej niezwykłej nocy. W tradycji ludowej zachowało się mnóstwo opowieści o gospodarzach, którzy od własnych wołów usłyszeli wyrok śmierci, podsłuchując ich tajemną rozmowę.

– W czasie wieczerzy wigilijnej można ujrzeć osobę zmarłą w roku bieżącym, należy tylko po zjedzeniu wszystkich wigilijnych potraw, wyjrzeć przez dziurkę od klucza w drzwiach, a wówczas ujrzy się ją siedzącą na pustym miejscu przy stole.

– Pilnuj, aby na stole była nieparzysta liczba potraw. To zapewni ci urodzaj w całym nadchodzącym roku.

– Niektóre przesądy w tym dniu napawają lękiem, ale oczywiście należy je traktować z przymrużeniem oka. W Wigilię powinno być wszystko jedzenie na stole, tak aby podczas wieczerzy nikt nie potrzebował od stołu odchodzić przed ukończeniem tejże. Trzymano się tego, gdyż kto we Wigilie od stołu odejdzie przed zakończeniem wieczerzy, ten umrze i drugiej wieczerzy wigilijnej nie doczeka. Z tych zaleceń wyłączone są panie domu lub osoby podające potrawy wigilijne na stół.

– Rano należy potrzeć sobie zęby czosnkiem, gdyż to sprawi, że przez cały rok nie będą bolały.

– Zjedzenie podczas Wigilii jabłka zapobiegnie bólowi gardła, a orzecha – bólowi zęba.

– Pod stół wigilijny należy położyć żelazną siekierę lub sierp i oprzeć o nie nogi, aby nogi twarde jak żelazo mieli i nie kaleczyli ich sobie na cierniach.

– Kobiety w ciąży nie powinny w tym dniu ani szyć, ani prać, gdyż ich dziecko może urodzić się wówczas chore.

– Przed zmrokiem należy przynieść do domu węgiel lub drewno na opał, gdyż – jak wierzono – kto coś wniesie po wieczerzy do domu, temu wszystko myszy zjedzą.

– Nie pożyczaj, gdyż kto w wigilię coś z domu swojego wydaje, ten niczego się nie dorobi.

Jak wyglądało Boże Narodzenie sto lat temu na Mazowszu zobaczyć możemy na wystawie  „Boże Narodzenie na Mazowszu” w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Organizatorzy wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu” przypominają, że przygotowania do tych świąt koncentrowały się na przygotowywaniu wigilijnych potraw: „We wnętrzach chałup istotny element stanowią składniki niezbędne do wypieku świątecznych ciast: suszone śliwki, orzechy, czy jabłka. W izbach znajdują się też drzewka choinkowe, udekorowane ozdobami ze słomy i bibuły, orzechami, jabłkami, czy też wypiekanymi własnoręcznie piernikami” – można się dowiedzieć w skansenie.

Poza tym na wystawie przypomniany jest zwyczaj ustawiania w kątach izb snopów niewymłóconego zboża, udekorowanych światami, czyli ozdobami wykonanymi z opłatka o różnorodnych kształtach. Warto wiedzieć, że upamiętnia to rolnicze pochodzenie świąt Bożego Narodzenia – choinki pojawiły się w nich znacznie później.

Wystawa „Boże Narodzenie na Mazowszu” stwarza okazję do poznania wieczerzy wigilijnej sprzed lat. Nakryte sianem i białym obrusem stoły zastawione wigilijnymi potrawami wyglądają tak, jakby za chwilę mieli do nich zasiąść gospodarze.

Ponadto w jednej z izb znajdują się grupy kolędnicze, które według tradycji odwiedzały gospodarzy sąsiednich domostw. Warto wymienić chociażby grupę z gwiazdą, chłopców z szopką, Trzech Króli oraz Herodów.

Ekspozycja „Boże Narodzenie na Mazowszu” będzie prezentowana do końca lutego 2018. Każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających: „Zapraszamy do wkroczenia w świat Świąt Bożego Narodzenia odległego o ponad sto lat, gdzie pachnie świeżo upieczony piernik, a zimowe wieczory spędza się na kręceniu powróseł” – zachęcają pracownicy Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Placówka muzealna do końca marca czynna jest od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-15.00. W okresie świąt Bożego Narodzenia czynna będzie w drugi dzień świąt w godz. 10.00-14.00.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

avatar
1500