Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Uwaga! Włamywacze nie świętują!


Już od dziś, mławska policja rozpoczyna wzmożone działania prewencyjno – kontrolne, pod nazwą „Bezpieczne Święta”. Akcja podzielona będzie na trzy etapy – policjanci czuwać będą nad bezpieczeństwem podczas świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra i święta Trzech Króli. Działania potrwają do 8 stycznia.


W realizację działań zaangażowani będą policjanci prewencji, ruchu drogowego i służby kryminalnej. Wzmożone patrole, zarówno oznakowane jak i „po cywilnemu” patrolować będą tereny dworców, rejony marketów i pasaży handlowych, parkingi, okolice gdzie znajdują się bankomaty.

Okres świąt to także wzmożone działania dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nasilony ruch na drogach podczas świątecznych wyjazdów i powrotów do domu, wiąże się ze wzrostem zagrożenia na drogach, dlatego w tych dniach policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. Życząc bliskim i znajomym „bezpiecznych świat” – pamiętajmy, że dotyczy to także  zachowania na drodze. Dlatego warto przestrzegać przepisów i ograniczeń prędkości, dostosować prędkość do warunków panujących na drodze, stosować zasadę ograniczonego zaufania – warto także pamiętać o kulturalnym i życzliwym zachowaniu wobec innych kierujących.

Policyjne patrole, podczas działań zwracać będą szczególną uwagę na prędkość, zapowiadają także surowe i bezwzględne kary dla kierowców, popełniających wykroczenia, które są częstymi przyczynami wypadków. Policjanci sprawdzać będą stosowanie pasów bezpieczeństwa oraz fotelików ochronnych, stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów. Pod policyjnym nadzorem będą również piesi. Policjanci powtarzają apel dotyczący używania po zmierzchu elementów odblaskowych, również na terenie miasta. Zaśnieżona, oblodzona jezdnia, to także sygnał dla pieszych aby zachowali szczególną ostrożność, bowiem droga hamowania pojazdu w takich warunkach znacznie się wydłuża. Jeśli wejdziemy na przejście, wymuszając hamowanie pojazdu, może być to sytuacja, która dla pieszego skończy się tragicznie.

Już od ponad 2 miesięcy, mławscy policjanci sprawdzają także miejsca, w których przebywać mogą osoby bezdomne. W obecnych warunkach takim osobom bowiem grozi śmierć z wychłodzenia. Mławscy policjanci współpracują z wolontariuszami Grupy Zalewski Patrol oraz Strażą Miejską i Gminną, proszą także o sygnały od mieszkańców. Wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer alarmowy 997 lub przekazać informację dzielnicowemu. Taka reakcja może uratować komuś życia i sprawić, by osoba bezdomna otrzymała pomoc.

Okres przedświąteczny to  szczególny czas – ogarnia nas szaleństwo zakupów, jesteśmy zabiegani i zamyśleni. Wszędzie tłok, kolejki do kas. Takie okoliczności sprzyjają działaniu przestępców. Wystarczy chwila byśmy stracili portfel, telefon czy kluczyki od samochodu. Nie liczmy na to, że uda nam się złapać kieszonkowca za rękę. Warto zatem pomyśleć o zachowaniu oszczędności i wybrać się na zakupy z kimś kto nam pomorze z torbami, a przede wszystkim zwróci uwagę  na to co dzieje się dookoła. Kieszonkowcy wybierają swoją ofiarę i obserwują ją przez pewien czas. Patrzą, gdzie chowa pieniądze. Podchodzą blisko, dotykając sprawdzają, czy osoba będzie reagować podczas kradzieży. Poważną przeszkodą dla złodzieja będzie schowanie pieniędzy do wewnętrznej kieszeni. Jeżeli włożyliśmy portfel, telefon komórkowy do reklamówki, torebki, plecaka, to pamiętajmy, by je zamykać i nosić przed sobą.

Uważajmy przy bankomatach. Tutaj także możemy paść ofiarą złodziei i oszustów. Oszuści montują nakładki ze skanerami na czytniki kart magnetycznych, nakładki na klawiatury lub minikamery do przechwycenia numerów PIN. I choć trudno stwierdzić, czy na bankomacie jest założona nakładka, to warto zachować ostrożność, a swoimi podejrzeniami podzielić się z Policją.

Łupem złodziei kieszonkowych padają nie tylko drobne przedmioty, ale też samochody. Większość osób myśli, że ten problem ich nie dotknie, bo ich auto ma doskonały alarm. Niestety jest inaczej. Jedziemy na zakupy, zostawiamy auto na parkingu, włączamy alarm, chowamy kluczyki – najczęściej do zewnętrznej kieszeni kurtki czy marynarki. Następnie robimy zakupy, wracamy, a naszego samochodu nie ma. Sięgamy do kieszeni po kluczyki i okazuje się, że ich też nie ma.

Bezpieczne zakupy w sieci

Polacy coraz chętniej kupują w Internecie. To wygodne – szczególnie przed świętami, bo unikamy koleje i tłoku na parkingach. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja. Policja radzi, co zrobić, by dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne:

–  pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego;
–  korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych;
–  przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić;
–  przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki „https”. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze;
– gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność;
– zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi;
– kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są często bez ładowarki i dokumentacji;

–  jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Włamywacze nie świętują

Pamiętajmy  o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Włamywacze nie świętują i chętnie wykorzystują kilkudniową nieobecność domowników. Dobre zamki to jedno, jednak nie spełniają one swej roli, jeżeli zamocowane zostaną do słabych, nieatestowanych drzwi. Najlepszym i sprawdzonym rozwiązaniem jest czujny, zaufany sąsiad. Warto poinformować go o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie.

oprac.st.asp. Anna Pawłowska

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x