Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Warsztaty recytatorskie w SP nr 2


W dniu 14.12.2017 r. na zaproszenie wychowawcy kl. 2b p. Jolanty Bartczak przybyła do szkoły pani Hanna Matecka Wieczorek, instruktor ds. teatru w MDK w Mławie. W tym dniu na lekcji j. polskiego odbyły się warsztaty recytatorskie pod kierunkiem pani Hanny. Podczas tego spotkania uczniom przekazano wiele cennych wskazówek na temat  technik pracy recytatora. Najważniejsze z jakimi uczniowie zapoznali się to:

Właściwy dobór repertuaru

Właściwie dobrany wiersz lub fragment prozy znacząco przybliża sukces!

Zrozumienie i analiza tekstu

 Na wybrany tekst należy patrzeć z pozycji: „Co ja chcę przez ten utwór powiedzieć”. Recytator musi  „czuć” tekst.

Znaki interpunkcyjne – ich znaczenie

Kropka informuje nas o konieczności zastosowania dłuższej pauzy, ale też o potrzebie obniżenia głosu. Zawiesić głos na dłuższą lub krótszą chwilę „każą” nam przecinek i średnik. Jeśli recytator „czuje” tekst, przyjdzie mu to z łatwością.

Mowa ciała

Unikajmy jej, jest zbędna. Swoje małe dzieło sztuki recytatorzy tworzą „malując słowami”. Wówczas, gdy recytator chce coś „zaznaczyć słowem”, drobny gest czy mimika twarzy są dopuszczalne.

Kamienny wyraz twarzy i postawa „na baczność” – tego należy unikać!

Słuchajmy nagrań wzorowej recytacji wierszy w wykonaniu znanych aktorów!

Dykcja 
Powinniśmy poświęcić na to sporo czasu, ponieważ czytelne, nośne słowo jest najważniejsze.

Na koniec spotkania uczniowie wykonali kilka ciekawych ćwiczeń związanych z umiejętnością oddychania i emisją głosu. Taka lekcja wiele nauczyła, ale była też dobrą okazją do wspaniałej  zabawy. Na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów.

Źródło i fot. SP nr 2

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

avatar
1500