Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Jan Łukasik i Jerzy Karwowski odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności


Dwaj działacze „Solidarności” Jan Łukasik z Mławy i Jerzy Karwowski z Unieżyrza zostali odznaczeni nadawanym przez Prezydenta RP na wniosek IPN Krzyżem Wolności i Solidarności. Podczas wczorajszej uroczystości znaleźli się w gronie 57 działaczy opozycyjnych, którym takie odznaczenie nadano. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie. Krzyże wręczał prezes IPN dr Jarosław Szarek.


– Państwo powiedzieli wtedy „nie”, to był wybór moralny – aby nie kłamać i nie pobrudzić się tym złem, jakim był system komunistyczny (…) Była Państwa wtedy garstka, a później… miliony. Aż przyszedł czas weryfikacji, jaki był stan wojenny – mówił podczas uroczystości dr Jarosław Szarek. Jak zapowiedział, Instytut Pamięci Narodowej zrobi wszystko, aby przywrócić pamięć o „Solidarności” – tym „wielkim wolnościowym ruchu”, który wlał w serca Polaków nadzieję na życie w niepodległej Ojczyźnie.

Już wcześniej obaj wieloletni działacze „Solidarności” otrzymali honorową odznakę „Działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych”, nadawaną przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Obecnie Jan Łukasik i Jerzy Karwowski znaleźli się w gronie tych niemal 4800 osób dotychczas uhonorowanych tym odznaczeniem.

JK

fot. archiwum prywatne

Jan Łukasik  brał udział w strajku zorganizowanym przez pracowników Zakładów Mięsnych w Mławie 9 października 1980 r., pełniąc funkcję Przewodniczącego Komitetu Strajkowego. Następnie został wybrany Przewodniczącym Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” oraz Komisji Zakładowej w Zakładach Mięsnych w Mławie. Po wprowadzeniu stanu wojennego kontynuował działalność związkową. Zajmował się m.in. kolportowaniem nielegalnych wydawnictw na terenie Mławy. Został zatrzymany w Częstochowie 20 września 1987 r. podczas kolportowania ulotek sygnowanych przez NSZZ „S” i skazany przez Kolegium Rejonowe ds. Wykroczeń przy Prezydencie Miasta Częstochowa na karę grzywny w wysokości 30 tyś. złotych. W kwietniu 1989 r. pan Jan Łukasik był głównym inicjatorem wznowienia struktur Związku w Zakładach Mięsnych w Mławie.

Jerzy Karwowski  w latach 1980 -1981 był działaczem NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych w Ciechanowie. Pełnił także funkcję przewodniczącego Gminnego Komitetu NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych w miejscowości Strzegowo. Był również łącznikiem pomiędzy Ogólnokrajowym Komitetem Założycielskim a Wojewódzkim Komitetem Założycielskim NSZZ „S” RI w Ciechanowie. Brał czynny udział w rejestracji NSZZ „Solidarność Wiejska” w Sądzie Najwyższym w Warszawie 10 lutego 1981 r. Po wprowadzeniu stanu wojennego uczestniczył w różnego rodzaju uroczystościach rocznicowych i spotkaniach działaczy. Pełnił funkcję krajowego łącznika podziemia „Solidarność Wiejska”. Był również sygnatariuszem petycji skierowanej do władz centralnych o uwolnienie uwięzionych za przekonania polityczne, wystosowanej 12 maja 1983 r. przez działaczy NSZZ „Solidarność” RI w Warszawie. Był jednym z organizatorów powołania Wojewódzkiej Rady Rolników „Solidarność”, 2 października 1988 r. i aktywnie zaangażował się w jej działalność.

Pełna lista osób odznaczonych podczas uroczystości w dniu 13 grudnia 2017:

Uhonorowani zostali:

Złotym Krzyżem Zasługi

Lech Stefan GRZEBALSKI

Srebrnym Krzyżem Zasługi

Jarosław Stefan GRUŻDŹ

Krzyżem Wolności i Solidarności

 1. Krystyna Maria BALCER
 2. Marek Kazimierz BARAŃSKI
 3. Marek Andrzej BOROWIK
 4. Władysław BRYLIK
 5. Maria Elżbieta CHRÓŚCIELEWSKA-MEISSNER
 6. Maria Krystyna DŁUŻEWSKA
 7. Waldemar Antoni DUBIŃSKI
 8. Jacek ELGAS
 9. Anatoliusz Ireneusz GALLERA
 10. Eugeniusz Tomasz GÓRSKI
 11. Monika Agata GRAF
 12. Jarosław Stefan GRUŻDŹ
 13. Lech Stefan GRZEBALSKI
 14. Marcin Norbert GUGULSKI
 15. Janina Maria JANKOWSKA
 16. Bożena Małgorzata JAWOROWSKA
 17. Dariusz Krzysztof JAWOROWSKI
 18. Krzysztof Wiesław JAWORSKI
 19. Janusz Tadeusz JĘDRYCH
 20. Robert KALOTA
 21. Henryk KAMIŃSKI
 22. Tomasz KANABUS
 23. Jerzy KARWOWSKI
 24. Karol Jerzy KEMPA
 25. Michał Sławomir KIRPLUK
 26. Kazimierz Bogusław KOBYLIŃSKI
 27. Sławomir Hanusz KRETKOWSKI
 28. Tomasz LIESE
 29. Jan ŁUKASIK
 30. Antoni MACIEREWICZ
 31. Eugeniusz Mieczysław MADEJ
 32. Marek MAJLE
 33. Marek MAZUR
 34. Piotr Aleksander NAIMSKI
 35. Robert NAPIÓRKOWSKI
 36. Jacek Piotr NIESZCZERZEWICZ
 37. Jan Stanisław PARYS
 38. Jacek Juliusz PIKIEWICZ
 39. Tadeusz POKROPEK
 40. Marek Leszek RADKOWSKI
 41. Ewa Teresa RADLICKA
 42. Liliana Maria SONIK
 43. Jerzy Konrad STROJNY
 44. Maria SZELĄG
 45. Marek Maciej SZWECH
 46. Tadeusz Zygmunt TRELA
 47. Piotr Marek TROSZKIEWICZ
 48. Janina Helena UJMA
 49. Krzysztof WICHOWSKI
 50. Janusz Franciszek WRÓBLEWSKI
 51. Krzysztof WYSZKOWSKI
 52. Ryszard Piotr WYŻGA
 53. Jarosław Marek ZDROJKOWSKI
 54. Andrzej ZOZULA

POŚMIERTNIE:

 1. Alicja DOMBROWSKA
 2. Stefania RAJCA
 3. Marek Jerzy TOMASZEWSKI
Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
20 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu

a czy ten pan przypadkiem nie zniszczył zakładów mięsnych czy to tylko zbieżność nazwisk

mławianin
mławianin
4 lata temu
Reply to  Anonimowo

To nie zbieżność nazwisk, to prawdopodobnie ten sam osobnik, który odegrał w tamtym czasie największą rolę że Zakłady zniknęły z mapy miasta, a były przodującym zakładem. No i za tą walkę został KOMBATANTEM, i może witać się z ANTONIM Macierewiczem.

Zawiedziony
Zawiedziony
4 lata temu

Działacz walczący o wolność, który potrafił powiedzieć „nie” władzy, czemu tym razem nie powiedział – nie? Już nie walczy o wolność? A zdjęcie z panem Antonim – wstyd, dobrze, że z Piotrowiczem nie ma.

z bliska
z bliska
4 lata temu
Reply to  Zawiedziony

Ci działacze kiedyś byli bohaterami??— a w dzisiejszych czasach DOBREJ ZMIANY, w oczach wielu po prostu tchórzami !!!..a nie mogą powiedzieć NIE bo zabrali by im medale i KOMBATANCTWO.

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu

Widać,że w codzienniku mławskim jest dość głęboka cenzura siedzi zagorzały PISIOR PRAWDA MOCNO BOLI TO WSTYD ŻE JUŻ DOSZŁO TO DO LOKALNYCH MEDIÓW a USA UPOMNIAŁO ”PIS” O WOLNOŚĆ SŁOWA I WYPOWIEDZI

z bliska
z bliska
4 lata temu
Reply to  Anonimowo

TROCHĘ PRZESADZASZ–nie narzekajmy bo może być gorzej jak MLASKACZ Z NOWOGRODZKIEJ SIĘ DOWIE—to nam całkiem zablokuje portale. A od czasu do czasu zajrzyj sobie do tv info Kurskiego—Tam to jest dopiero kabaret, który odstawiają niby dziennikarze po szkole OJCA TADEUSZA., chociaż jeden z nich się wyrodził .Red. BOJANOWSKI Z TVN–ZOSTAŁ DZIENNIKARZEM ROKU 2018, nie poszedł w ślady nauczyciela z Torunia.

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu

to widać do czego prowadzi tak zwana dobra zmiana jak Kaczyński pożegnał Szydło wręczając jej bukiet kwiatów zachował się jak Judasz

karol
karol
4 lata temu

nie jestem przekonany co do słuszności i zasadności ;
kiedyś dawali odznaczenia za utrwalanie „władzy ludowej”
+ legitymację kombatancką ——————
może to jest powrót do głębokiego prl ?????????

Takie tam przemyślenia
Takie tam przemyślenia
4 lata temu

Na pewno Panowie się zasłużyli, ale robić zdjęcie z Antkiem to nie wiem czy później nie będzie to obciach.

Ostrożny
Ostrożny
4 lata temu

Ja bym dalej stanął od Antka, tak na wszelki wypadek.

Wizjoner
Wizjoner
4 lata temu

No to już teraz wiadomo kto po przyszłorocznych wyborach będzie Starostą – po prostu „dobra zmiana”.

z bliska
z bliska
4 lata temu
Reply to  Wizjoner

Jakby tak spełniły się Twoje słowa, to może być tak że rozwali Powiat –tak jak kiedyś Z.MIĘSNE, ale lepiej chyba i dla n as będzie jeśli ta wróżba się nie spełni. A wróble powiatu ćwierkają że może to być Wojnarowski, tylko o innym imieniu.

Fan
Fan
4 lata temu
Reply to  z bliska

Łukasik forever! Lokalny lider PiS, człowiek mądry i roztropny o dużej wiedzy i doświadczeniu.

mławianin
mławianin
4 lata temu
Reply to  Fan

A ty chyba z choinki się urwałeś wszak zbliżają się święta, i chyba chcesz temu Panu zrobić trochę przyjemności świątecznych tym postem—-dziękuje za takich liderów. Wiedzę to na pewno ma, doświadczenie zapewne też tylko jakoś do tej pory tak mało mieszkańców z usług tego Pana Kombatanta korzysta..

_znajowy
_znajowy
4 lata temu
Reply to  Fan

ha! ha! ha!

Popsi
Popsi
4 lata temu

Namaszczenie przez Antoniego – bezcenne, a za resztę zapłacisz kartą MasterCard, no i oczywiście +1000 do skila 🙂

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu

Brawo

z bliska
z bliska
4 lata temu
Reply to  Anonimowo

Anonimowo—-mam pytanie do Ciebie?? Czy ty w ogóle znasz historię działalności tego „wybitnego” działacza Mławskiej SOLIDARNOŚCI, A JEŚLI NIE ZNASZ TO RADZĘ DOTRZEĆ DO LUDZI TAMTEGO OKRESU, I WTEDY DOWIESZ SIĘ WIĘCEJ, prawdy tamtych czasów i zasług tego Pana, i może wtedy przestaniesz krzyczeć Brawo. Bo laurka którą wypisał niejaki Pan JK /czyżby wstydził się swego nazwiska, i anonimowo naśladuje ciebie/ nie przedstawia całej PRAWDY, o której mogą co nieco powiedzieć byli pracownicy Zakładów Mięsnych. Bo AUTENTYCZNI DZIAŁACZE Mławskiej SOLIDARNOŚCI SĄ DZIŚ W ZAPOMNIENIU.

Zgrywus
Zgrywus
4 lata temu
Reply to  z bliska

Cóż! Jeśliby dosłownie zasugerować inicjałami (JK) można by dojść do wniosku, że na łamach Codziennika publikuje pewien mieszkaniec z Żoliborza 😉

z bliska
z bliska
4 lata temu
Reply to  Zgrywus

I to możliwe, przeciesz ten osobnik z Żoliborza chce być wszędzie, może ze swym komentarzem zawitał do Mławy, a zrobił to specjalnie dla Kombatanta, ale Macierewicz zdążył na uroczystość. Myślę że Pan ŁUKASIK, Z PARĘ DNI NIE MYŁ RĄK , aby mieć dłuższy czas zapach tego geniusza, intelektu, i wybitnej postaci DOBREJ ZMIANY, aby to zdjęcie nie zagubiło się w prywatnym archiwum radzę osadzić w ramki, i powiesić na poczesnym i widocznym miejscu, albo oddać do Muzeum.

20
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x