Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wanda Gołębiewska i Leszek Skierski gośćmi „gastronomika”


7 grudnia 2017 roku Zespół Szkół nr 2 w Mławie w ramach cyklu spotkań z kulturą i literaturą odwiedzili Wanda Gołębiewska i Leszek Skierski. Państwo przyjechali z Płocka, by podzielić się swoją wiedzą, pasją, doświadczeniem i refleksjami na temat życia, historii, kultury i literatury.

Pani Wanda Gołębiewska jest emerytowaną nauczycielką  języka polskiego, podróżniczką, poetką. Jest autorką kilku tomików wierszy: Na mojej ulicy, W Radziwiu, Nikt się nie spodziewał, Po osiemnastej na Tumskiej, Kartki z Ukrainy, Tam, gdzie okrągły stół dębowy. Pani Wanda całe swoje życie poświeciła tworzeniu i poznawaniu literatury. Prowadziła korespondencje z wielkimi pisarzami i poetami, dzieląc się z nimi poetycką wrażliwością. Korespondowała między innymi z Czesławem Miłoszem, Paulo Coelho, ks. Janem Twardowskim czy autorką Harry’ego Pottera – panią Rowling. Jest laureatką wielu prestiżowych i polskich nagród literackich.

Pan Leszek Skierski jest dziennikarzem, prezesem i założycielem Płockiego Koła Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy polskich, autorem kilku książek, miedzy innymi Wspomnienia Jagiellończyka, zbioru felietonów Usłyszeć Amerykę. Warte podkreślenia są dwie książki Pana Skierskiego; Gdyby nie Anna Frank… oraz Niepokorna. Bohaterką tych tekstów jest Pani Wanda Gołębiewska. Pan Leszek jest też publicystą Katolickiego Radia Płock oraz Telewizji Płock.  Wnikliwy widz może czasem zobaczyć Pana Leszka w takich filmach czy serialach jak Barwy szczęścia, Czas honoru, Chichot losu, czy Ukryta prawda.

Uczniowie mieli niezwykłą okazję, by przeżyć sentymentalną podróż do czasów młodości Wandy Gołębiewskiej, poznać utwory literackie, które wpłynęły na życie poetki oraz były dla niej inspiracją do tworzenia poezji. Nikt z zebranych nie wiedział, że przysmakiem były kiedyś kostki cukru z makiem, które bohaterka spotkania kupowała razem z siostrą na ulicy Tumskiej w Płocku. Młodzież słuchała też wspomnień o nauczycielskiej pracy Pani Wandy oraz o historii pisania listów do Czesława Miłosza i ks. Jana Twardowskiego. Na koniec spotkania poetka zdradziła kilka przepisów kulinarnych na potrawy, które przypominają jej dawne czasy, między innymi staropolski rosół czy tradycyjne płockie pączki.

źródło i fot.: ZS nr 2 w Mławie

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

avatar
1500