Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Uśmiech, radość i wzruszenie. Szlachetna Paczka już trafiła do mławskich rodzin


W rejonie mławskim Szlachetna Paczka trafiła do 36 rodzin. Prawie wszystkie dostarczono wczoraj, kilka ostatnich dotrze do potrzebujących dzisiaj. Dodatkowo też nasi darczyńcy ufundowali dwie paczki dla rodzin z rejonu Przasnysza, które trafiły do mławskiej bazy, gdyż w tym roku było więcej chętnych do ufundowania paczki, niż rodzin, które w bazie się znalazły. Co roku przybywa też wolontariuszy, chętnych do pomocy przy tej akcji. W tym roku było ich już 21.

Podobnie jak w ubiegłym roku baza i magazyn Szlachetnej Paczki mieścił się w sali gimnastycznej Szkół Katolickich Mławie. Tam właśnie trafiają przygotowane przez osoby prywatne, firmy czy instytucje paczki. Z tej bazy rozwożone są następnie do powiadomionych wcześniej rodzin przez darczyńców i wolontariuszy, w niektórych przypadkach dostarczają je tylko wolontariusze.

Darczyńcy to osoby, firmy i instytucje nie tylko z naszego powiatu czy najbliższych okolic. To także osoby i instytucje z Warszawy, Gostynina czy Ciechanowa. Środowisko studenckie Szkoły Głównej Handlowej tak wzruszyła historia jednej z mławskich rodzin ze starszą, chorą na nowotwór panią, że natychmiast postanowili, że to właśnie im chcą pomóc i osobiście przybyli do naszego miasta.

Ciekawą paczkę ufundowali również nauczyciele, pracownicy i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Mławie dla swojej uczennicy, która w bardzo dużym stopniu niedowidzi. Zakupili dla niej specjalną elektroniczną lupę. Dzięki niej dziewczynka będzie mogła bez kłopotu czytać książki i podręczniki, powiększając w dowolny sposób drukowany tekst i obrazki.

Darczyńcy kierowali się różnymi kryteriami wybierając rodzinę, do której miała trafić ich paczka. Niektórzy wspierali rodziny, samotne matki, inny wybierali osoby starsze i chore.

– Chcieliśmy wybrać rodzinę w której jest małe dziecko. Zobaczyć taką radość dziecka to najfajniejsza chwila – mówi pani Katarzyna w imieniu pracowników MOPS i UM, którzy taką paczkę również fundowali.

Niektórzy darczyńcy do szlachetnej paczki trafili po raz pierwszy.

– Jesteśmy w Szlachetnej Paczce po raz pierwszy. Oprócz tego wspieramy też różne fundacje, które np. pomagają dzieciom, lub zajmują się zwierzętami. Szukałam kontaktu ze Szlachetną Paczką, ale jakoś nie miałam tego szczęścia, żeby tu trafić. W listopadzie br.  koło domu handlowego usłyszałam muzykę i zobaczyłam jakąś panią w kartoniku. Skojarzyło mi się to ze  Szlachetną Paczką, podeszłam i zapytałam – tak o swojej drodze do tej akcji opowiada pani Halina.

– My z dwójką naszych dorosłych dzieci ufundowaliśmy paczkę. Sami jesteśmy emerytami i wyszliśmy z założenia, że wesprzemy samotnego emeryta. Gdy wybraliśmy już panią okazało się, że pani już na liście nie ma. W związku z tym znaleźliśmy samotnego pana z problemami zdrowotnymi, który był na liście. Uważaliśmy, że łatwiej pomoc znajdzie matka z dzieckiem niż osoba samotna – dodaje pan Sławomir, mąż pani Haliny.

Czasami jest taka sytuacja, że osoby obdarowane z różnych względów nie wyrażają zgody na to, aby osobiście spotkać się z fundatorami paczki. Tak było też w przypadku państwa Haliny i Sławomira.

– Szanujemy decyzję obdarowanego. I mąż i ja nie mamy z tym, żadnego problemu. Widocznie pan ma jakieś ważne powody. Dla nas najważniejsze jest to, że tak jak w powiedzeniu – dobro dobrem wraca. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku też dzieci się zdecydują i znów włączymy się w akcję –   mówią darczyńcy.

Zadowolona z tak dużego odzewu społecznego i sprawnego przebiegu akcji jest również kierująca działaniami Szlachetnej Paczki w mławskim rejonie Anna Jaroszewska.

– Powiększa nam się grupa wolontariuszy, z tego się bardzo cieszę, że chcą poświęcać swój czas. W tym roku mamy ich 21, połowa z nich to osoby, które już w paczce pracowały. Jak zawsze finał akcji to bardzo intensywna praca, ale rozwiezienie paczek  to nie koniec pracy wolontariusza. Mamy jeszcze sporo pracy w systemie, to będą różne podsumowania i statystyki. Do rodzin z naszego terenu trafiło 36 paczek i dodatkowo koordynator przerzucił do naszego magazynu dwie paczki dla rodzin z rejonu Przasnysza, które tam nie zostały wylosowane. Darczyńców było wielu, niektórzy jeszcze zgłaszali się w ostatniej chwili. Po rozwiezieniu wszystkich paczek, ustawimy stoły i będzie wspólny opłatek. To na pewno będzie wzruszająca chwila podsumowania i refleksji – mówi Anna Jaroszewska lider rejonu Mława Projektu Szlachetna Paczka.

JK

« 1 z 2 »

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

2
KOMENTARZE

avatar
1500
Anonimowo
Gość
Anonimowo

Oby więcej takich ludzi wśród Nas jak Krzysiu K.

mławianin
Gość
mławianin

Dużo zdrowia P. Krzysztofie w Pańskiej pracy i zaangażowaniu na rzecz potrzebujących Mławian, swym działanie pokazuje Pan że w naszej Mławie też można robić rzeczy które przynoszą radość ludziom. Wszystkiego Najlepszego Zdrowych i Wesołych Świąt Panu życzę.