Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

To obiegowa dziesięciozłotówka, ale kosztuje 120 zł


Narodowy Bank Polski od wczoraj wprowadził do obiegu nową 10 – złotową monetę kolekcjonerską z serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”. Bohaterem już piątej tegorocznej odsłony jest kapitan Wojska Polskiego Henryk Glapiński ps. „Klinga”. NBP wypuścił ich na rynek 15 tys. sztuk. Cena jednej to 120 zł.

Sprzedam Piec


Żołnierze wyklęci to jedni z głównych bohaterów, którzy znaleźli się na tegorocznych monetach kolekcjonerskich emitowanych przez NBP. Serię zapoczątkowała w lutym br. moneta upamiętniająca ogółem żołnierzy niezłomnych, a druga „Inkę”, czyli Danutę Siedzikównę. Potem „swoje” monety mieli rotmistrz Witold Pilecki i Feliks Selmanowicz „Zagończyk”.

Najnowsza moneta uczci kapitana Wojska Polskiego Henryka Glapińskiego, znanego pod pseudonimem „Klinga”. Podobnie jak poprzednie monety z tej serii jest ze srebra próby 925/1000. Ma 3,2 cm średnicy i waży 14,14 grama.

Do obrotu trafi 15 tys. nowych monet. Ze względu na stosunkowo niewielką liczbę dostępnych egzemplarzy, monety sprzedawane będą po cenie 12-krotnie wyższej, niż wynosi nominał. Za 10-złotówkę trzeba będzie zapłacić 120 zł. Zakupu można dokonać w oddziałach okręgowych NBP w całej Polsce lub w sklepie internetowym.

Ta dziesięciozłotówka, podobnie jak wszystkie monety i banknoty emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Można więc nimi bez problemu płacić w sklepach, choć oczywiście według ich wartości nominalnej.

źródło: NBP

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x