Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Na ulicy wulgaryzmy, plucie i palenie papierosów


Grupki uczniów palących papierosy na ulicy, niewybredne słownictwo, opluty chodnik. Tak wyglądała do niedawna, a może nawet nadal jeszcze tak wygląda ulica Henryka Pogorzelskiego. To mała uliczka biegnąca od ulicy Piłsudskiego przy której  znajdują się dwie szkoły: Zespół Szkół nr 3 i Szkoła Podstawowa nr 3.


– Uczniowie pobliskiej szkoły średniej (Zespół Szkół Nr 3 – przyp.red.) dają bardzo zły przykład małym dzieciom. Na chodniku słychać tylko wulgaryzmy, wszędzie leżą niedopałki papierosów, a stojąca młodzież wszędzie pluje. Nie chcemy żeby nasze dzieci i wnuki idąc do szkoły „uczyły” się złych nawyków – alarmuje pani Jadwiga, która codziennie zaprowadza i odbiera swojego wnuczka ze szkoły. Tak również mówią inni rodzicie i dziadkowie najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej Nr 3 im. dra Józefa Ostaszewskiego w Mławie.

W myśl reformy edukacji od 1 września tego roku dotychczasowe Gimnazjum nr 2 im. dra Józefa Ostaszewskiego zmieniło się w Szkołę Podstawową Nr 3. Spowodowało to, że do placówki uczęszczają dzieci nawet w wieku przedszkolnym.

– Codziennie rano słychać krzyki i rozmowy pełne wulgaryzmów – opowiada nasza rozmówczyni. – Nie dość, że małe dzieci słyszą brzydkie słowa, to widzą jak ich starsi koledzy plują i zachowują się niestosownie.

Według innych rodziców pełnoletni uczniowie „Teperesów” stojąc na rogu ul. Piłsudskiego i Pogorzelskiego nie kryją się z paleniem papierosów.

– Nie można przejść chodnikiem, wszędzie dym i opluty chodnik. Nawet nie próbujemy reagować, bo boimy się o bezpieczeństwo naszych dzieci – mówi jedna z mam, która prosi o zachowanie anonimowości. Taka sama sytuacja ma miejsce na rogu osiedla Młodych i komisu samochodowego w okolicach przejścia dla pieszych. Tą drogą do szkoły uczęszczają uczniowie zamieszkali na Osiedlu Młodych.

Najgorzej jest w czasie przerw między lekcjami i przed godziną ósmą, kiedy w obu szkołach rozpoczynają się zajęcia. Tak samo jest w czasie kiedy większość uczniów kończy swoją naukę.

– Zwracaliśmy się na początku roku szkolnego do dyrekcji Zespołu Szkół Nr 3 w Mławie, a także do pedagoga z podstawówki. Chwilowo sytuacja się zmieniła, jednak po zaledwie kilku tygodniach znów starsi uczniowie robią to samo – mówi dalej pani Jadwiga.

Zdaniem naszych rozmówców patrole policji i straży miejskiej są bezskuteczne, ponieważ odbywają się w czasie trwania zajęć lekcyjnych. – Nic dziwnego, że policjanci, jak i strażnicy miejscy nie mogą nikogo złapać na gorącym uczynku skoro ich patrole są w czasie trwania zajęć lekcyjnych – kończy mieszkanka Osiedla Młodych.

Sytuację na tej ulicy znają też dyrektorzy obu szkół. To jednak większy kłopot dla dyrekcji ZS nr 3, bo to najczęściej uczniowie tej właśnie szkoły zatrzymują się, bądź wyskakują tam na dymka.

– W przypadku sygnału od rodziców zgłaszamy je policji i straży miejskiej. Są patrole tych służb, szczególnie rano. Młodzież ze SP nr 3 w czasie przerw nie wychodzi poza obręb szkoły. Nie dotarło też do nas, żeby zdarzały się zaczepki młodszych dzieci, problem jest jednak podczas przerw, gdy pojawia się tam młodzież z sąsiedniej szkoły paląca papierosy. Są jednak reakcje służb i wydaje mi się, że problem maleje – mówi Jarosław Jabłonowski dyrektor SP nr 3.

– Wiemy o zjawisku palenia papierosów poza terenem szkoły. W samej szkole mamy czujki dymu, więc uczniowie nie palą w łazienkach. Poza terenem szkoły trudno jest nam eliminować to zjawisko, zgłaszamy straży miejskiej, która miała codziennie kontrolować te okolice. Była rozmowa z dyrektorem SP nr 3. Rano nauczyciele pełnią dyżur również przed szkołą, ale w godzinach późniejszych trudno kontrolować co dzieje się na ulicy. Uważam, że w porównaniu do września jest poprawa o 90 procent. Nie ma już skarg – o działaniach ZS nr 3 mówi dyrektor Stefan Wojnarowski.

 – Rejon szkół SP nr 3 i ZS nr3 objęty jest stałym patrolem Straży Miejskiej. Funkcjonariusze kontrolując go zwracają szczególną uwagę na przebywanie uczniów poza terenem placówek oraz zgłaszane przypadki: palenia papierosów, utrudniania przejścia, a także zaśmiecania miejsc publicznych. W ostatnim czasie nie odnotowaliśmy zgłoszeń dotyczących takich incydentów w rejonie tych szkół – wyjaśnia Magdalena Grzywacz rzecznik prasowy UMM.

Czy zjawisko uda się całkowicie wyeliminować to wątpliwe. Bardziej prawdopodobne, że młodzież będzie szukać sobie spokojniejszego miejsca, by zapalić papierosa. Poprawi to jednak być może sytuację na samej ulicy Pogorzelskiego.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
34 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mirinda
Mirinda
3 lata temu

Jak tak wszyscy są tolerancyjni to może w szkolnych sklepikach sprzedawać papierosy, alkohol i gumki na banany.

lyceum
lyceum
3 lata temu

za moich czasów uczniowie palili w toaletach, na korytarzach przy szatniach i w parku

jaWb
jaWb
3 lata temu

Mochery i jeszcze raz mochery sie zaczynają i wszystko im przeszkadza

234
234
3 lata temu

dodano zdjęcie gdzie rodzice odprowadzają dzieci do szkoły. Gdzie na tym zdjęciu widać palących uczniów ZS3? Co drugi z tych rodziców pali papierosy i używa wulgaryzmow w domu i jaki to oni świetny przykład dają swoim dzieciom. Najpierw trdeba nauczyć dziecko w domu co jest dobre a co złe a nie pisać takie głupoty w gazecie.

Tomek
Tomek
3 lata temu

Bo wogóle nie powinna być tam podstawówka skoro jest szkoła średnia ale rodzice mieli prawo wyboru innych szkół to niech teraz nie narzekają

jaro
jaro
3 lata temu
Reply to  Tomek

kiedyś tanm już była podstawówka…i było dobrez ..

marek
marek
3 lata temu

Co za problem z ukraińcami czy innymi przybyszami, obcy przeszkadzają a Polak zalewa zachodnie rynki i też za marne grosze to jest super, ukraińcy nie zachowują się tak jak nasi za granicą ale to nasi a inni u nas to już źle.

Polak
Polak
3 lata temu
Reply to  marek

A Ty jesteś Polakiem ?

Nemo
Nemo
3 lata temu
Reply to  marek

Chociażby dlatego że my na Zachodzie zajmujemy się pracą która dla przeciętnego mieszkańca nie jest atrakcyjna. To pewne uproszczenie.
Ukraińcy u nas zajmują nasze miejsca pracy i wpływają (obniżają) na wynagrodzenia znacznej części Polaków.

Poza tym Ukraińcy, z rożnych powodów, maja znaczącą, bardzo dużą, projekcję siły „politycznej”.
Umowa „emerytalna” chociażby.

To jak „potrafią” się zachowywać Ukraińcy u nas to może Pan sobie wygoglować.
I nie piszę o prymitywnych czynach kryminalnych.
Nie będę się nad Panem znęcał.

Także to porównanie, my na Zachodzie a Ukraińcy u nas, to może Pan sobie darować.

Tak źle, bo winniśmy się zastanowić dlaczego 2 mln Polaków pracuje za granicą, a 1-2 mln Ukraińców u nas.
To ma swoje konsekwencje.

Mławianin ma absolutną rację.

Mławianin
Mławianin
3 lata temu
Reply to  Nemo

Dodałbym jeszcze ,że oni u nas zarabiają netto na rękę więcej niż Polacy na tym samym stanowisku, dlatego bo rozliczają się z podatków u siebie na Ukrainie , a tam są niższe obciążenia fiskalno emerytalne. No i wywożą zarobione pieniądze z kraju, a to osłabia naszą gospodarkę .

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu
Reply to  Nemo

Nie zgodzę się z Twoimi teoriami. LG i i inne firmy kooperujące oraz wiele innych (markety, firmy budowlane, firmy transportowe też zaczynają już zatrudniać przybyszy zza wschodniej granicy) o zaczęły przyjmować przybyszy zza wschodniej granicy jak nie mogli znaleźć chętnych do pracy na naszym rynku za te marne grosze. Gdyby nasz rząd nie otworzył granic na wschód pewnie nasze firmy zmuszone byłyby podnieść płace, bo po wprowadzeniu 500+ ludzie nie chcą pracować za stawki, które pracodawcy oferują, czyli za minimalną krajową.
Polacy za granicą też wpływają na obniżenie wynagrodzeń rdzennych mieszkańców i wg ciebie to jest spoko, to jest ok.
„To jak „potrafią” się zachowywać Ukraińcy u nas to może Pan sobie wygoglować.”, a to jak zachowują się Polacy w Anglii czy gdzieś indziej na Zachodzie też może Pan sobie wygooglować i też nie piszę o prymitywnych czynach kryminalnych LD, choć prawdę powiedziawszy nie rozumiem co Pan uważa za prymitywne czyny kryminalne.
Niestety uważam, że my na Zachodzie, a przybysze ze Wschodu u nas to jest to samo!!!!
Osłabienie gospodarki :D, z takimi sloganami tyo proszę iść na Wiejską do Warszawy, a nie kierować swoich żali do biednych Ukraińców, Białorusinów i innych.
Więcej tolerancji, a co za tym idzie więcej kultury aż się prosi mości Panowie.

Nemo
Nemo
3 lata temu
Reply to  Jarząbek

1.
Co do pierwszej części to nie rozumiem co by się stało gdyby Polacy nie pracowali za grosze.
To byłoby coś złego ?
Niskie koszty pracy, pracowników to nie jest cel, ani gospodarki, ani państwa.
No chyba że jest. Wprost lub domyślnie. Wtedy jednak nie mamy do czynienia z państwem, tylko z kolonią.

O 500+ mam zdanie krytyczne ale zupełnie z innych powodów niż Pan.

Beneficjenci 500+ to nie jest część wspólna z rynkiem pracy w takim zakresie jak Pan uważa. Zapewne jakiś wpływ miał. Ale bez danych statystycznych to naprawdę wiemy za mało by to ocenić. No przecież rynek pracy wygląda tak nie dlatego że wprowadzono 500+, raczej dlatego że polscy pracownicy wyjechali, i nadal wyjeżdżają.

Polacy pracujący za granicą są komplementarną, uzupełniającą,częścią gospodarki.
Gdyby było inaczej to zapewniam Pana że nie pracowaliby na Zachodzie.
Państwa gdzie Polacy emigrują posiadają własny przemysł, handel, banki, usługi.
Ich „stać” by część posiadanych zasobów, w tym przypadku zasobów pracy, „stracić”. By przekierować ten kapitał na inne cele. Dobrym przykładem są opiekunki osób starszych w Niemczech. Niemcom opłaca się zatrudnienie tych osób. W innym przypadku musieliby poświęcić część zasobów, swoich pracowników.
Tak, to ci sami Niemcy którzy wprowadzili siedmioletni okres przejściowy.

Nemo
Nemo
3 lata temu
Reply to  Jarząbek

2.
Nasza gospodarka jest oparta na niskich kosztach pracownika, uważa Pan że gospodarka Anglii, Niemiec jest oparta na niskich kosztach pracy. Tak nie jest. Dlaczego więc uważa Pan że my na Zachodzie, a przybysze ze Wschodu u nas, to to samo.

Taki „rozwój” oparty na niskim kosztach pracy zderzył się ze ścianą.
Rozwiązaniem nie jest zatrudnienie pracowników zza wschodniej granicy.
Trzeba się zastanowić co się stało i dlaczego.

Ja nie kieruje swoich żali do Ukraińców, Białorusinów i innych.
Niezbyt dobrze rozumiem skąd ten wniosek i po co miałbym to robić.

Niezbyt też rozumiem zarzut o braku tolerancji czy wprost o brak kultury.
Przypuszczam że raczej chciał mi Pan zarzucić brak empatii ?

Dwa linki
https://wiadomosci.wp.pl/18-letni-ukrainiec-chcial-zabral-czaszki-z-krypty-bazyliki-bozego-ciala-w-krakowie-6027743448629889a

https://krakow.onet.pl/niecodzienna-kradziez-w-krakowie-ukrainiec-szukal-przodkow/jvzqjd

A teraz siadamy wygodnie i wyobrażamy sobie reakcję Anglików gdyby jakiś Polak postanowił sobie coś „pożyczyć” z opactwa westminsterskiego.
Niekoniecznie czaszki zakonników.

Gdzie pisałem o osłabieniu gospodarki ?
Najpierw trzeba „gospodarkę” mieć.

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu
Reply to  Jarząbek

Nemo odbiega Pan całkowicie od głównego tematu. Niektórym z komentujących przeszkadzają Ukraińcy, bo niby źle się zachowują, ale tych pijących i rozrabiających Ukraińców nie jest wcale tak dużo wśród całej rzeszy przybyłych. Tak samo przeszkadza to, ze odbierają pracę Polakom, ale oni przecież nie odbierają Polakom pracy, bo Polacy za takie stawki nie chcą już pracować, wolą wyjechać za granicę i godziwe zarobić. Ceny mamy zachodnie wszędzie, ale zarobki niewiele lepsze niż na Wschodzie. Ci co nie znoszą przybyszy ze Wschodu są niestety nietolerancyjni, brak im empatii. To nie jest wina Ukraińców, ani innych nacji, że przyjeżdżają tu zarobić

Nemo
Nemo
3 lata temu
Reply to  Jarząbek

Zapewne tych co źle się zachowują nie jest wśród rzeszy Ukraińców dużo.
Ale nie wiem czy Pan zauważył ale „niektórym” nie przeszkadzają wszyscy Ukraińcy, tylko tacy którzy piją i rozrabiają.
Rozumie Pan różnicę ?

Gdyby nie presja ukraińskich pracowników stawki zapewne byłyby wyższe.

Nie będę komentował całości. Skupie się na „wolą wyjechać”

https://pl.wikipedia.org/wiki/Eurosieroctwo

Migracja „za chlebem” ma konsekwencje. Tak, negatywne.
Oni nie „wolą wyjechać”, są zmuszeni warunkami ekonomicznymi do wyjazdu.

Uważam że ukraińscy pracownicy wywierają wpływ na polską gospodarkę, i nie świadczy to ani o nietolerancji ani o braku empatii.
To fakt.
Każdy kto uważa że obecność Ukraińców, społecznie i ekonomicznie, ma swoje negatywne uwarunkowania jest nietolerancyjny i pozbawiony empatii. I vice versa.
Każdy kto uważa że obecność Ukraińców jest ze wszech miar pożądana jest tolerancyjny i pełen empatii.
A jak Pan zamierza taką hipotezę udowodnić ?

Pan myli systemy wartości.
Przyłożył Pan ekonomie do tolerancji i empatii.

Konieczność migracji ekonomicznej jest w większości dramatem, dotyczy zarówno Polaków jak i Ukraińców.

Ja nie obwiniam Ukraińców ani innych nacji że przyjeżdzają tu zarobić.
To naturalny proces.

A tak swoją drogą to kto opłacił studia tego łobuza wynoszącego doczesne szczątki zakonników z kościoła ?
Pewnie Marsjanie.

marek
marek
3 lata temu

Czytając te komentarze odnoszę wrażenie, że napisali je sami uczniowie więc ich nawet nie komentuję. Rodziców czy dziadków odprowadzających młodsze dzieciaki gorszy ten widok młodzieży ale czyja to jest wina – uczmy, wychowujmy w kulturze i wyciągajmy konsekwencje za złe zachowanie. To jest tzw. bezstresowe wychowywanie, mamy to czego chcieliśmy, nauczyciel wiele nie może, uczeń może założyć kubeł ze śmieciami na głowę nauczyciela zaś on nie ma prawa zareagować w żaden sposób bo zostanie pozwany. To samo Straż Miejska czy Policja cóż oni mogą przyjadą w czasie lekcji by nie widzieć i się nie narażać. Rozsądna napisała (Niech bandytami i złodziejami się zajmą, a nie uczniami.) chyba jest mało rozsądna, z kogo wyrastają bandyci i złodzieje oni się takimi nie rodzą to zasługa rodziców. Gdzie dyscyplina, szacunek dla nauczyciela czy starszych, gdzie koza czy piórnik lub linijka – to ponoć przemoc ale jakoś ta przemoc przez wieki nikomu nie szkodziła a wychodziła na dobre. Uczeń na ulicy bez tarczy na rękawie ponosił konsekwencje a dzisiaj dziecko ma większe prawa niż rodzic i ono wychowuje rodzica obłęd. Dajmy prawa jakie powinni mieć nauczyciele.policja czy straż miejska jako wychowawcy czy stróże prawa i nie miejmy im za złe, że wyciągną konsekwencje bo to dla dobra naszych pociech a nie krzywdy, na pewno nikt nie chce by jego dziecko paliło, piło, ćpało czy popełniało przestępstwa i potem gniło w zakładzie.

A.K.
A.K.
3 lata temu
Reply to  marek

Sory, ale u mnie w pracy dorośli kryją się jak chcą zapalić. Jest ustawa antynikotynowa i taka przyjemność może kosztować 500zł. A to bezstresowe chowanie jest do czasu, żeby się nauczyć często trzeba się przewrócić. Całuję w tym momencie obie ręce moich rodziców za to, że nauczyli żyć w tym zwariowanym świecie.

Niepozdrawia
Niepozdrawia
3 lata temu

Jakos w innych szkolach jest to sama i nikt nie zwraca uwagi. Strasznie glupi artykul bo w innych miejscach w Mlawie jest tak samo albo jeszcze gorzej. Szukanie sensacji na silę, glupie jak nie wiem

Mławianin
Mławianin
3 lata temu

O Ukraińcach napiszcie ,bo z nimi są problemy, a zwłaszcza jak ktoś ma ich w sąsiedztwie. A nie o dzieciach piszecie. Może wreszcie ktoś napisze artykuł o tych przybyszach ze wschodu. Wszędzie ich pełno,przez nich nie ma wzrostu wynagrodzeń w naszym regionie,bo stanowią tanią siłę roboczą.

brc
brc
3 lata temu
Reply to  Mławianin

Mam sąsiadów ukraińców od 5 lat i jednego słowa złego nie mogę powiedzieć. Młodzież a szczególnie wiele dziewcząt jest bardzo wulgarnych i tak później wychowują swoje dzieci

Jaki
Jaki
3 lata temu
Reply to  brc

A ja mam Ukraińców od 3 lat za ścianą i żadnego dobrego słowa o nich powiedzieć nie mogę. Skoro masz takie dobre zdanie o nich ,to albo im wynajmujesz, albo zatrudniasz. Bo jakbyś był ich sąsiadem, to nie miałbyś takiego dobrego zdania o nich.

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu
Reply to  Jaki

Nieprawda!!! Też znam wielu Ukraińców i szczerze im współczuję tak sytuacji ekonomicznej jak i politycznej. Nie wrzucaj wszystkich do jednego worka. Polacy są tacy sami, wcale nie lepsi. Są po prostu ludzie dobrzy i źli i to się tyczy wszystkich nacji.

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu
Reply to  Mławianin

Jak Polacy na Zachodzie odbierają pracę tubylcom i tam stanowią tanią siłę roboczą, to nie pomyślałeś?
Są Ukraińcy, tak samo jak Polacy i dobrzy i źli. Jedni pracują, żeby zarobić i i ratować sieboe i swoje rodziny z nędzy jaka tam panuje, a są i tacy, którzy większość zarobków przeznaczają na napoje wyskokowe. Ponadto nie tylko Ukraińcy przyjeżdżają do nas na zarobek. Przyjeżdżają również Białorusini, Rosjanie i wiele innych nacji ze wschodu, nawet ludzie z za Kaukazu. Nie wrzucaj wszystkich do jednego wora. Oni wszyscy przyjeżdżają tu tak samo jak Polacy jadący na Zachód. To nie ich wina, że mogą tu przyjeżdżać za pracą.

Jaaaaa
Jaaaaa
3 lata temu

Sprytnie PiS rozegrało. Teraz będą winić uczniów zamiast PiSowców za tę deformę.
Przypomnę, że będzie jak za komuny – 7-letnie dzieci będą chodziły z tymi „złymi” gimnazjalistami – 8-klasistami. Proszę podziękować PiSowi, to ich decyzja, nie uczniów.

Rozsądna
Rozsądna
3 lata temu

Niech bandytami i złodziejami się zajmą, a nie uczniami. To jakaś kpina .Niedługo będzie artykuł , że uczeń, ucznia przezwał na przerwie .

pudelek
pudelek
3 lata temu

No właśnie. Gdzie mają palić? Zrobić palarnie dla uczniów i nauczycieli i będzie wszystko ok.

Niepaląca
Niepaląca
3 lata temu
Reply to  pudelek

Jak sa mądrzy nie będą palić

Kał
Kał
3 lata temu

Straż Wiejską trzeba wezwać.Beda mandaty

Ciekawy
Ciekawy
3 lata temu

Jakie dyżury nauczycieli ! Uczniowie Z.S3 palą przed wejściem do szkoły od ul.Pogorzelskiego! To samo jest na parkingu MHS! Widziałem jak grupka młodzieży paliła papierosy na parkingu i podeszła do nich nauczycielka i zero reakcji postała z nimy porozmawiała ale napewno na inny temat! Pewno nie pali bo pewno by ją poczestowali ! A podstawówka nr.3 ma palarnie przy chleweczkach na przeciwko Z.S3

Ania
Ania
3 lata temu
Reply to  Ciekawy

Kabel

Haha
Haha
3 lata temu
Reply to  Ciekawy

Rozśmieszylo mnie to

Haha
Haha
3 lata temu
Reply to  Ciekawy

W sensie to ze kablujesz na byle co

Uczen
Uczen
3 lata temu

No nie moge a gdzie ta mlodziez ma palic papierosy, na terenie szkoly nie moga to gdzie maja palic? Jestem ciekaw czy ktorys z tymch rodziców kiedys sam taki Noe byl.

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Uczen

wiesz jak to jest byliśmy młodzi to było ok ale już w pewnym wieku wszystko nam przeszkadza wszystko na nie

34
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x